Krzysiek Borek13.07.2015
Sony Xperia Z4 Tablet – pierwsze wrażenia

Na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie, Sony zaprezentowało Z4 Tablet, w wielu przypadkach to ewolucja względem modelu Z2, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę wyświetlacz QHD i grubość, która mnie przeraża, zastanawiam się, w jaki sposób ją osiągnięto.

W końcu, dzięki uprzejmości Sony Mobile Polska mogę wypróbować tablet na co dzień, a za około 2 tygodnie pojawi się recenzja, choć chcę się z wami podzielić pierwszymi wrażeniami z użytkowania najnowszego tabletu w ofercie Sony.

Sony1

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wyjęciu Japończyka z pudełka, to jego grubość, jest tak cienki, że gniazdo słuchawkowe (3,5 mm) wygląda jakby wystawało poza bryłę sprzętu mobilnego Sony i burzyło wygląd. Pierwsze uruchomienie i klasyczna w wykonaniu Androida konfiguracja jest banalnie prosta. Pomimo 6,1 mm grubości Z4 Tablet idealnie leży w dłoni i wydaje się solidną konstrukcja, pomimo tego, że łatwo go zgiąć. To dobrze, ponieważ przy pierwszym kontakcie z podłogą nic by z niego nie zostało. Jednakże mam obawy co do jego wytrzymałości w dłuższym, niż 2 tygodnie okresie, podejrzewam, że moje obawy rozwieją etui dedykowane tabletowi, które powinny się niedługo pojawić. Tył jest miły w dotyku i chwyt jest pewny, a głośniki stereo to dobre posunięcie.

Sony2

Jak na razie jest w porządku, teraz pozostaje kwestia, jaką jest dołączona klawiatura. Sony również w tym przypadku nie zawodzi i wykonanie jest na najwyższym poziomie. Miejsce, gdzie wkładamy tablet jest odpowiednio wyprofilowane, żebyśmy mogli je zamykać i otwierać, choć na dworze, gdy wieje wiatr, tablet lekko się kiwa. Odkąd pisze na pełnowymiarowej klawiaturze, trudno przyzwyczaić się do mniejszej, gdzie przyciski również są mniejsze, choć dzień lub dwa wystarczą, aby się do niej przyzwyczaić. Jeden aspekt zawsze poddaję pod wątpliwość, w pełnowymiarowej klawiaturze mamy 2 shifty i alty, w tej dla tabletu uświadczymy po jednym z obydwu. Niestety, potrzeba więcej miejsca, żeby zaoferować pełne wymiary klawiatury QWERTY. Dodanie gładzika to kolejna kwestia podlegająca dyskusji, według mnie jest zupełnie niepotrzebny, również ciężko się do niego przyzwyczaić.

Prywatnie używam iPada 3 – ej generacji i łatwo dostrzegam zmianę proporcji wyświetlacza, a 16:10 nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o sprzęt mobilny z Androidem na pokładzie. To nie wina Sony, rozumiem szerszą klawiaturę ekranową, ale to Google powinno poprawić Androida dla tabletów. Szeroka belka wyszukiwania na samej górze i przyciski funkcyjne w małych odstępach to nie najlepsze rozwiązanie, choć dzięki temu to idealny sprzęt do oglądania filmów, ponieważ wyświetlacz ma bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Korzystanie z klawiatury ekranowej nie jest problemem, choć nie sprawia przyjemności, podczas użytkowania poziomo, choć znając Google, nie wezmą się za odpowiednie przygotowanie systemu operacyjnego pod tablet.

Sony3

Nie zapominajmy, że Sony poczyniło wiele zmian w oprogramowaniu. Podczas korzystania z dedykowanej klawiatury, zyskujemy dostęp do minimalistycznego paska zadań, znanego, chociażby z Windows 7. To ciekawe podejście do systemu operacyjnego i już mi się spodobało, choć nadal się do wszystkiego przyzwyczajam, prawdopodobnie będą to najlepsze testy tabletu z Androidem.

Nadal potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do sprzętu Japończyków i jeszcze wiele przede mną i ciężko teraz ocenić produkt Sony. Na ten moment jestem pod wrażaniem pracy Sony, czego innego mam się spodziewać po tak drogim sprzęcie? Cena to główny temat podczas testów, za około 2 tygodnie odpowiem na pytanie, czy sprzęt jest wart tej ceny, czy nie.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek