Krzysiek Borek08.04.2016
Swift niedługo będzie priorytetowym językiem programowania dla Androida

Swift prawdopodobnie niedługo będzie językiem programowania dla Androida. Google ma zamiar z niego korzystać, a pierwszymi partnerami w jego wprowadzeniu będą Facebook i Uber.

W zeszłym roku w Londynie Google prowadziło początkowe rozmowy związane z wdrożeniem nowego języka programowania. Dotyczy on w głównej mierze większości firm trzecich, tworzących aplikacje i gry dedykowane Androidowi.

Swift

Wyszukiwarkowy gigant szuka zastępstwa dla Javy, a Swift może okazać się strzałem w dziesiątkę w tej kwestii. Pamiętajcie, że początkowa implementacja nie zastąpi w 100% Javy, która nadal będzie obecna. Oznacza to, że większość aplikacji/gier musi zostać przepisanych w nowym języku, to samo dotyczy jądra systemowego Androida.

Taki ruch spowodowałby, że większa rzesza programistów byłaby zainteresowana programowaniem na Androida i pozwoli to również na łatwiejsze przenoszenie aplikacji z iOS na zielonego robota.

To nie jedyny język w odwodzie jest jeszcze Kotlin idealnie współpracujący z Java, ale jest zdecydowanie wolniejszy w porównaniu ze Swiftem od Apple. Wydaje mi się, że jednak język programowania wprowadzony przez inżynierów z Cupertino znajdzie się jednak na Androidzie.

Źródło: appleinsider.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • Wolę-pisać-jako-gość

  Dodatkowy powód: jeden język na 2 najpopularniejsze platformy. Łatwa przenośność aplikacji między systemami. Open source. To może się udać.

  Byłby to już drugi wielki projekt, który Google wzięło od Apple. Pierwszym był WebKit.

 • Bart

  huh – od Apple :)

  Wogole jaka bylaby to ulga dla programistow i….. DLA NAS!!! Bo taniej w produkcji – a to = tansze aplikacje

 • Marcin Wojciechowski

  No i to bardzo cieszy:). Oby Swift jak najszybciek trafił na zielonego robocika:)