Krzysiek Borek27.07.2015
This War of Mine, wojna oczami cywila – recenzja gry

This War of Mine nie jest zabawne i nie próbuje takie być. Podczas gdy inne, „realistyczne” gry dają nam dostęp do narzędzi zniszczenia, aby wyeliminować wrogów danego narodu, w produkcji 11bitstudios jest zdecydowanie inaczej. Produkcja skupia się na przeżyciu małej grupki w zbombardowanym domu podczas okupacji.

Nie wszyscy będą w stanie przełknąć tematykę i oprawę audiowizualną produkcji, brak tutaj radosnej kolorystyki, a wszystko jest szaro — bure. Każdy dzień spędzamy na dostaniu się do kolejnych części domu, który dostajemy do dyspozycji podczas rozgrywki, prawdziwa gratka zaczyna się po zapadnięciu zmroku. Zanim zakończymy dzień zmagań z domem, wieczorem możemy udać się w poszukiwaniu jedzenia i surowców, potrzebnych do budowy łóżka, krzeseł,kuchenki i wielu innych.

Screenshot_2015-07-18-00-17-04

Każdy z trójki ocalałych potrzebuje opeki — muszą jeść, spać, odpoczywać, czasem dostać leki, a nawet posłuchać muzyki, żeby nie dopadła ich depresja lub myśli samobójcze. Można powiedzieć, że gra czerpie inspirację z The Sims, choć jej tematyka jest zdecydowanie bardziej brutalna względem życia w Amerykańskim śnie. Jeżeli jeden z ocalałych zachoruje lub jest zmęczony, kolejna osoba przejmuje jego obowiązki takie, jak budowa w domu i poszukiwanie surowców. Drewno i inne surowce są dostępne niemal wszędzie, gorzej z jedzeniem, prawie nigdzie go nie ma, a natknięcie się na nie podczas poszukiwać graniczy z cudem.

Screenshot_2015-07-18-00-17-31

Jedna z sytuacji podczas ogrywania kopii, którą udostępnił mi producent, na długo utkwi w mej pamięci. Podczas gdy zajmowałem się plądrowaniem sklepu, zajrzałem do pomieszczania obok przez zniszczone drzwi, aby zobaczyć żołnierza znęcającego się nad kobietą. W tym momencie większość gier pozwala użytkownikowi wejść do tego miejsca i nafaszerować jegomościa ołowiem, ale nie w tym przypadku. Zaatakowanie go gołymi rękoma spowoduje pewną śmierć jednego z ocalałych, co przełoży się na niższe szanse przetrwania w okrutnym świecie, jaki zaserwowało 11bitstudios. Pozostali na pewno umarliby z głodu, odpowiednim czynem byłoby zajęcie się sytuacja, ale ważniejsze jest przetrwanie, więc był to odpowiedni czas na ucieczkę z miejsca. Początkowo obserwowałem rozwój sytuacji, a potem otworzyłem drzwi, aby odwrócić uwagę żołnierza, co w rezultacie pomogło kobiecie, która zdołała uciec oprawcy, po czym sam zacząłem uciekać, ujrzawszy, jak się po broń. W tamtym momencie zmiana tonu muzyki sama zasugerowała, co się za chwile stanie, jeżeli nie zdecyduję się na ucieczkę.

Screenshot_2015-07-18-00-19-04

This War of Mine pozwala użytkownikowi wcielić się w osoby dotknięte konfliktami zbrojnymi, o których słyszymy tylko i wyłącznie w radiu lub telewizji. Poczynania zdesperowanych ludzi nie zasługują na aprobatę, ale często od nich zależy życie nie jednej osoby. Zdecydowanie nie jest to podejście w stylu Metal Gear Solid, który pokazuje, jak okrutna może być wojna lub filmów o tej samej tematyce, w których często jesteśmy świadkami drastycznych scen. Produkcja 11bitstudios pokazuje, czym zajmują się cywile po ustaniu wystrzałów i, jak walczą o przeżycie w niesprzyjających im czasach.

Screenshot_2015-07-18-00-27-59

Od strony technicznej gra wygląda niemal tak samo, jak wersja na komputery osobiste, przynajmniej na tablecie Sony Xperia Z4. Postaci i niektóre części otoczenia wykonano w 3D, a rozgrywka opiera się na 2D. Wątpię, żeby ktokolwiek był zadowolony z oprawy graficznej, ale nie o to chodzi w tej grze, nie wspominając o interfejsie idealnie skrojonym dla monitorów i telewizorów. Przekłada się to na gorszą czytelność, ale nie miałem z tym problemów podczas rozgrywki, choć widać jednoznacznie, że tekst jest drobny. Jeżeli przyzwyczaimy się do interfejsu i zasad rozgrywki nie będzie żadnego problemu z ukończeniem gry, choć najlepiej grać w nią na Android TV lub tablecie podłączonym do telewizora za pomocą kabla HDMI (czego nie sprawdziłem).

Podsumowanie

This War of Mine nie jest zabawne i nie polecam tej gry graczom, oczekującym wyzwań i ekscytacji. Jednakże nie o to w tym chodzi — podejrzewam, że wielu czytelników zna film Lista Schindlera i narzeka na brak wkładek. Gra ilustruje nam, jak można wykorzystać tę tematykę na inny sposób, niż przedstawianie walki jednego kraju z innym z oczu żołnierza. W tym przypadku mamy do czynienia z grupką osób, które muszą zaadaptować się w nowych warunkach, od tego zależy ich być albo nie być.

This War of Mine jest dostępne w App Store i Google Play Store.

This War of Mine
Cena: 69,99 zł
/ Pobierz

Podziękowania dla 11bitstudios za udostępnienie recenzenckiej kopii gry w celach testowych.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek