Krzysiek Borek11.02.2016
TSMC jedynym dostawcą układów scalonych A10 dla iPhone 7?

Według The Electronic Times TSMC doszło do porozumienia z Apple na mocy którego będą jedynym dostawcą układów scalonych dla iPhone’a następnej generacji. W przeszłości produkcja i dostawa SoC dla iPhone’ów była rozłożona na połowę, zajmował się tym Samsung i TSMC.

Wygląda na to, że Tajwański producent układów wygryzł Samsunga, dzięki swojemu 10nm procesowi litograficznemu. Jeżeli to prawda, to od czerwca bieżącego roku zajmie się produkcją Apple A10 w samotności. Wszystko powinno być gotowe na debiut iPhone’a 7 podczas tegorocznej jesieni.

TSMC idealnie wywiązało się z zadania podczas produkcji o dostarczenia układu scalonego A8, podczas gdy produkcją A9 zajął się również największy konkurent Apple, Samsung. Jednakże partnerstwo z konkurencją wywołało kontrowersję.

Porównano układy scalone A9 i okazało się, że wyprodukowany przez TSMC komponent jest wydajniejszy, mniej się grzeje i oferuje dłuższą pracę na jednym ładowaniu w porównaniu do części Samsunga. Apple również zabrało głos w tej sprawie i wytłumaczyło, że różnica w żywotności baterii wynosi tylko 2 – 3%.

Kontrowersji nie brakowało również wokół sposobu „załatwienia” sobie częściowej produkcji układu scalonego dla Apple przez Samsunga. Tajwański sąd orzekł, że były dyrektor badań i rozwoju TSMC ujawnił szereg tajemnic handlowych Samsungowi, co pozwoliło na wygranie przynajmniej częściowej produkcji SoC A9.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek