Michał17.10.2017
UFO – panoramiczna kamera do monitorowania z widokiem nawet 360°

Od inteligentnego domu nie ma już odwrotu, wkrótce smart urządzenia będą stałym elementem wyposażenia każdego domu.

Już dawno przymierzałem się do zakupu kamery do monitoringu, jak dla mnie jest to jeden z najbardziej praktycznych gadżetów smart home, które można wykorzystywać na co dzień. Jednak ogromny wybór sprzętu, który jest obecnie na rynku nie ułatwia decyzji. Produktów jest tak dużo, że naprawdę ciężko się na coś zdecydować.

Jestem w tej uprzywilejowanej sytuacji, że prowadząc bloga technologicznego, co jakiś czas mam szansę przetestować nowy sprzęt. Tak było i tym razem — w ręce wpadł mi nowy produkt od firmy Smanos – producenta sprzętów z zakresu inteligentnego domu, który  podkreśla, że wszystkie ich akcesoria cechują się wyjątkową prostotą użytkowania oraz użytecznością.

Czym wyróżnia się Smanos UFO ? Producent twierdzi, że jest to produkt przełomowy, który zastępuje 4 zwykłe kamery i pozwala na monitorowanie całego pomieszczenia dzięki trybowi pracy w 360°.

Nazwa UFO nie jest przypadkowa w przypadku tego sprzętu, kamera rzeczywiście na pierwszy rzut oka wygląda dosyć nietypowo.

Wynika to bezpośrednio z trybów pracy jakie oferuje:

Ptasie oko – widok w 360°, kamera musi być zlokalizowana na suficie, obraz jest zniekształcony – ale mamy wtedy dostęp do bardzo szerokiego kąta widzenia, który pozwala objąć całe pomieszczenie.
Quad View – chyba najciekawszy tryb prezentacji – procesor kamery przetwarza obraz rybiego oka 360° i dzieli go na cztery ekrany. Obraz wygląda dokładnie tak, jakby serwowany był z czterech kamer jednocześnie.
Panoramiczny – uniwersalny tryb, którego używałem najczęściej – szeroki kąt widzenia 180° pozwala objąć dosyć spory obszar, nawet gdy kamera postawiona jest np. na biurku.

Testowana kamera może działać jako odrębne urządzenie lub jako część całego zestawu razem z centralą i czujnikami.

W drugim przypadku możemy ustawiać dodatkowe scenariusze czy programować urządzenie np. załączenie alarmu, czy wysłanie wiadomości po wykryciu ruchu.

Ja używałem jej jako zwykłej kamery do monitoringu – funkcje dostępne w bezpłatnej aplikacji na iOS były jak dla mnie zupełnie wystarczające.

Warto dodać, że wszystkie akcesoria marki Smanos są zgodne z protokołem Z-Wave – oznacza to, iż mogą działać bezproblemowo w jednej sieci razem z urządzeniami innych producentów. Fantastyczna wiadomość dla osób, posiadających już w domu inne sprzęty lub planujących rozbudowę swojego systemu w przyszłości.

Kilka słów o samych nagraniach i dodatkowych funkcjach

Smanos UFO może rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080p – co jak na współczesne czasy w zupełności wystarczy. Przetwarzany obraz jest wyraźny i dosyć jasny. Kamera może bez problemu pracować również w nocy dzięki wbudowanym diodom IR, obraz jest wtedy czarno-biały, ale urządzenie rejestruje dosyć dużo szczegółów.

Dostęp do nagrań możliwy jest na bieżąco dzięki wspomnianej wcześniej aplikacji na systemy Android i OS. Jako ciekawostkę dodam, że aplikacja wspiera Touch ID – dzięki czemu dostęp do nagrań będą miały jedynie osoby upoważnione .

Kamera potrafi również zapisywać nagrania w trybie ciągłym na karcie micro-SD, jednak wg mnie jej maksymalna pojemność – 32 GB jest w dzisiejszych czasach niewystarczająca.

Przydatną funkcją jest także wbudowany głośnik i mikrofon, za pomocą których możemy upomnieć złodzieja lub porozumieć się np. z dziećmi. Działa to jak intercom i jest naprawdę użyteczne.

Detekcja ruchu to kolejny przydatny ficzer – możemy tak zaprogramować kamerę, aby zapisywała jedynie te nagrania, na których pojawi się ruch. Oczywiście w aplikacji możemy ustawić harmonogram kiedy funkcja ma być aktywna – np. tylko podczas naszej nieobecności. Kamera nie tylko zapisze wtedy nagranie, a dodatkowo wyśle powiadomienie push na naszego smarfona.

Przez 3 tygodnie użytkowania kamera Smanos UFO zrobiła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie, przed testami myślałem, że jest to kolejne urządzenie jakich wiele na rynku różniące się tylko specyfikacją. Jednak funkcja podglądu pomieszczenia z kilku odrębnych ujęć okazała się nadspodziewanie użyteczna i praktyczna.

Plusy:

– kilka trybów pracy kamery
– działa w oparciu o protokół Z-Wave
- bardzo dobra jakość nagrań
- duże możliwości konfiguracyjne, szczególnie po podłączeniu do centralki

Minusy:

– brak zapisu w chmurze
– tylko angielska instrukcja obsługi
– maksymalna wielkość karty 32GB

Ps. Z informacji jakie otrzymałem od producenta, funkcja zapisu w chmurze powinna być dostępna za ok 2-3 tygodnie.

Cena kamery wynosi ok 760 zł można ją zakupić np. w sklepie digitalhome.co.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz