Krzysiek Borek10.08.2016
Układ scalony Apple A10 na pierwszym zdjęciu?

Do tej pory przecieki związane z iPhone’ami 7 dotyczyły paru komponentów, a najwięcej mówiło się o kosmetycznych zmianach w wyglądzie i braku standardowego portu słuchawkowego.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, ponieważ na portalu społecznościowym Weibo pojawiły się zdjęcia jednostki centralnej napędzającej nowe smartfony.

A10 powinna być naturalnym następcą A9, siedzącym w obydwu wariantach iPhone’a 6s i jednym SE, a także A9X, który zadebiutował razem z pierwszym modelem iPada Pro (12,9 – cala). Układy scalone z „X” na końcu są zazwyczaj używane w tabletach Apple, a nowa seria układów jest wdrażana co roku podczas premiery nowych smartfonów Amerykanów.

apple-a10-iphone-7

Zdjęcia można łatwo podrobić, ale widnieje na nich kod z datą (1628), który oznacza, że układ scalony został wyprodukowany w połowie zeszłego miesiąca. Za udostępnienie zdjęcia odpowiedzialny jest Geekbar, który wcześniej zasłynął z udostępnienia zdjęć wyświetlacza iPhone’a 6s i schematów jego poprzednika, wskazujących na model ze 128GB pamięci wewnętrznej.

Warto nadmienić, że zdjęcie nie przedstawia gotowego komponentu, a jedynie pamięć operacyjną, która zazwyczaj jest ulokowana na samej górze chipsetu. Oznaczenia gotowej części są zawsze widoczne na wszystkich krawędziach, więc to na pewno nieukończony komponent.

Dostawcą części będzie tylko i wyłącznie TSMC, które przygotuje go w 16nm procesie litograficznym z wykorzystaniem technologii FinFET i WLP. Nowa jednostka centralna powinna być wydajniejsza od obecnie stosowanych i pierwszy raz zobaczymy ją w akcji 7 września, a niektórzy pewnie kupią najnowsze smartfony Apple 9 dni później.

W zeszłym roku za produkcję układów scalonych do 6s odpowiedzialny był Samsung i TSMC, ale testy wydajności i żywotności baterii pokazały, że ten drugi producent bardziej przyłożył się do swojego zadania. W tym roku tylko TSMC ma się zająć produkcją i dostarczeniem A10 na czas.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • Qzurokee

    Jeśli premiera w US będzie 16 września to kiedy mniej więcej można się jej spodziewać w Polsce ?

    Ps. Czy ktoś się orientuje czy sklepy iSpot itp. oferują przedsprzedaż ?

  • Adam

    Pan redaktor piszący „tylko i wyłącznie”