Krzysiek Borek22.09.2015
Układ scalony Apple A10 z 6 rdzeniowym procesorem?

Układy scalone w urządzeniach mobilnych z Cupertino są interesujące, na papierze wyglądają, jakby były sprzed 3 lat, ale jak przychodzi co do czego to mamy do czynienia z naprawdę wydajnymi jednostkami.

Propozycjom Qualcomma i MediaTeka daleko do dwurdzeniowych układów scalonych stosowanych w iPhonie 6S i 6S Plus. Okazue się, że najwyższe wyniki wydajności notuje nowa 64 – bitowa jednostka o taktowaniu 1,8GHz.

Tymczasem Snapdragon 810 i 808 to jednostki z 8 rdzeniami i 6. 2 rdzenie może nie wyglądają imponująco, ale sprawiają, że iOS 9 działa tak, jak chce tego Apple.

Ostatnie doniesienia budzą kontrowersje! Wygląda na to, że Apple podczas produkcji układu scalonego A10 postawi na 6 rdzeniową jednostkę. Wraz z tą decyzją można zauważyć, że w Cupertino zamierzają bardziej polegać na wielowątkowości.

Produkcją prawdopodobnie znów zajmą się Samsung i TSMC, a układ scalony może zostać wykonany w 14 lub 10nm procesie litograficznym. Nawet Intel może się tym zająć, byłoby to interesujące rozwiązanie, ale osobiście śmiem wątpić we współpracę Apple z Intelem, nawet w tej kwestii.

Hipotetycznie jednostka wykonana w 14 lub 10nm procesie litograficznym będzie bardziej energooszczędna od obecnych jednostek, które znajdują się w urządzeniach mobilnych Apple. Nawet w iOS 9 wprowadzono tryb oszczędzania energii, który w teorii powinien przedłużyć pracę niektórych iGadżetów.

Z drugiej strony decyzja Apple jest dziwna, oni zwiększą ilość rdzeni, a Qualcomm ograniczy się do 4 w Snapdragonie 820. Nie wspomniałem jeszcze o MediaTeku, oni obecnie eksperymentują z 10 rdzeniowymi jednostkami w architekturze Helio X20. Z łatwością można zauważyć, że wszyscy zaczynają eksperymentować, nie wiem,jak to się zakończy, jednak pamiętam czasy, gdy wystarczył jednordzeniowy procesor, ale w końcu postęp technologiczny jest nie do zatrzymania.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek