Krzysiek Borek08.10.2015
Układ scalony Apple A9 produkcji TSMC zapewnia dłuższą żywotność baterii

Pod koniec ubiegłego miesiąca okazało się, że 64 – bitowy układ scalony Apple A9 ma dwóch producentów. Jednym z nich jest Samsung (mniejszy rozmiar), a drugim jest TSMC (większy), poza tym okazuje się, że ten drugi pracuje dłużej na jednym ładowaniu.

Jeden z programistów zamieścił w sieci sposób rozpoznania układu scalonego, który siedzi w iPhonie 6s i 6s Plus, choć rozmiar wcale nie oznacza dokładnego podziału układów scalonych. Dodatkowo pojawiły się informacje o różnicach w wydajności obu układów, jednakże to żaden problem dla większości użytkowników.

Z mojego punktu widzenia najważniejsza jest żywotność baterii, poza tym iOS 9 jest tak skonstruowany, że trudno będzie zauważyć znaczące różnice w wydajności. Początkowo testy wykonał portal Engadget, a w jego ślad poszło Macrumors i Reddit. Wygląda na to, że układ scalony TSMC ma dłuższą żywotność baterii.

iPhone-6s-battery-test2-576x1024

Z badań wynika, że różnica w żywotności baterii między układem scalonym Samsunga, a TSMC wynosi prawie 2 godziny. Badania wykonał jeden z użytkowników Reddita za pomocą programu Geekbench, zrzuty ekranowe jasno pokazują, że A9 (TSMC) wytrzymuje prawie 2 godziny dłużej od Samsunga.

Uruchomiłem test parę razy, a wyniki były zgodne. Zawsze otrzymywałem 2 godziny więcej niż w przypadku sprzętu z układem scalonym Samsunga. Obydwa smartfony były takie same, wliczając w to kopię zapasową i ustawienia. Konfigurowałem je również jako nowe i wyniki były podobne.

iPhone-6s-battery-life1-576x1024

Prawie 2 godziny dłuższej pracy na jednym ładowaniu to interesujący wynik, jeżeli badania wskazują ogólny konsensus. Warto zauważyć, że dane w ogóle się nie różnią.

Źródło: iphonehacks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek