Krzysiek Borek24.08.2015
Wszystko co wiemy o iPhone 6S i iPhone 6S Plus

Obecnie wiemy sporo na temat nadchodzących smartfonów z Cupertino. W sieci co jakiś czas pojawiają się nowe plotki na ich temat, a także zdjęcia poszczególnych komponentów. Nie mogę zagwarantować, że wszystkie doniesienia okażą się prawdą, ale warto zebrać je wszystkie razem i podsumować to, co obecnie wiemy, bazując jedynie na plotkach bez pokrycia.

Wszystkie plotki, które do tej pory ujrzały światło dzienne podzielę na informacje, dotyczące każdej części z osobna, są to:

 • konstrukcja
 • wyświetlacz
 • układ scalony
 • pamięć wewnętrzna i operacyjna
 • komunikacja
 • bateria
 • cena
 • data debiutu

Najnowsze modele smartfonów Apple noszą nazwy iPhone 6S i 6S Plus, chociaż rok temu przed premierą iPhone‚a 6 i 6 Plus większość analityków spekulowała nad różnymi nazwami. Największą niewiadomą w tym momencie było nazewnictwo iPhone‚a z 5,5 – calowym wyświetlaczem, miał to być model Air, L lub Plus. Podczas prezentacji okazało się, że ostatnia z przytoczonych nazw była tą właściwą.

Obecnie wielu z was pewnie czeka na poprawione modele obecnie dostępnych słuchawek z Cupertino. S w nazewnictwie oznacza poprawioną specyfikację techniczną bez diametralnych zmian w konstrukcji urządzeń mobilnych Apple. Ten cykl został zapoczątkowany w 2009 roku przy okazji wydania iPhone‚a 3GS i ciągnie się do dzisiaj.

Konstrukcja

 • wzornictwo pozostanie bez zmian.
 • grubość zwiększy się o 0,2 mm, a długość o 0,15 mm
 • konstrukcja będzie wykonana z mocniejszego aluminium (seria 7000)

Nie spodziewam się zbyt wielu zmian we wzornictwie urządzenia, ponieważ poprzednie modele z serii S (o ile tak można ją w ogóle nazwać) nie zawierały zbyt wielu zmian względem poprzedników. Konstrukcja nadchodzących modeli pozostanie bez zmian, choć korpus zostanie wykonany z mocniejszego aluminium (seria 7000). Ten stop jest wytrzymalszy o 60% względem obecnie stosowanego w iPhonie 6 i 6 Plus. Początkowo użyto go podczas produkcji Apple Watch.

iphone_6_bendgate

W czerwcu Japoński oddział Engadget uzyskał dostęp do planów sprzętu i okazało się, że sprzęt będzie miał 7,1 mm grubości, a jego długość wzrośnie o 0,15 mm. Wszystko z powodu planów implmentacji Force Touch w wyświetlaczach. Technologia ta rozpoznaje siłę nacisku na wyświetlacz i najpierw pojawiła się w Apple Watch i gładzikach MacBooka Pro i modelu z 12 – calowym wyświetlaczem.

2015-07-24_11.57.371

Znane dotąd wszystkim fanom warianty kolorystyczne nie powinny ulec zmianom, być może w Cupertino pokuszą się o wydanie różowego iPhone‚a, który nawiązywałby do Apple Watch Edition. Choć pojawiło się wiele przecieków na ten temat to nie wydaje mi się, żebyśmy zobaczyli ten wariant kolorystyczny.

Wyświetlacz

 • podział na model z wyświetlaczem 4,7 – cala (6S) i 5,5 – cala (6S Plus) pozostaje bez zmian
 • implementacja Force Touch, rozpoznawanie siły nacisku

Początkowo Apple chciało, aby wyświetlacze najnowszych iPhone’ów były chronione szafirowym szkłem, ale tak się nie stało. Zostali przy tradycyjnym szkle hartowanym, a w tym roku na pewno nie wprowadzą szafiru.

iPhone-6s-screen

Według iDownloadblog rozdzielczości w przypadku obydwu wariantów modeli 6S zmienią się względem obecnie dostępnych modeli z serii 6. 6S z wyświetlaczem o przekątnej 4,7 – cala ma zostać wyposażony w wyświetlacz Full HD, a 5,5 – calowy wariant dostanie 2K. Osobiście poddaję tę kwestię pod wątpliwość, ponieważ Apple znane jest z wybierania niestandardowych rozdzielczości w swoich produktach.

iPhone-6s-sapphire-display-21

Pewniakiem jest bez wątpienia zastosowanie Force Touch, technologia ta powinna być znana szczególnie w przypadku właścicieli Apple Watcha i nowych MacBooków. Pozwala ona na rozpoznanie siły nacisku użytkownika na wyświetlacz, co przekłada się na nowe gesty podczas użytkowania sprzętu.

Układ scalony

 • obydwa warianty modelu 6S będą pracować na podstawie Apple A9
 • produkują je TSMC i Samsung
 • A9 wykonany jest w 14nm procesie litograficznym

a9-apple-chip

Czym byłby iPhone 6S bez nowszego procesora? Tym razem za sprawne działanie iOS 9 lub jego poprzedników będzie odpowiedzialny układ scalony Apple A9. Jego produkcją zajmuje się obecnie TSMC i największy rywal AppleSamsung. 14nm proces litograficzny pozwoli na uzyskanie wyższej wydajności i zmniejszy zapotrzebowanie na zasilanie, co powinni pomóc w dłuższej żywotności baterii.

Pamięć wewnętrzna i operacyjna

 • najtańszy model 6S nadal będzie wyposażony w 16GB pamięci na dane użytkownika
 • obydwa warianty 6S będą posiadać 2 GB pamięci operacyjnej

To obecnie kwestia budząca wiele kontrowersji, początkowo zakładano, że obydwa warianty 6S rzeczywiście będą miały 16GB pamięci wewnętrznej. Później pojawiły się informacje prosto od ludzi odpowiedzialnych za produkcję sprzętu i podstawowym wariantem pamięciowym będą 32GB, a dopełni je 64 i 128GB.

iphone6inside2

16GB wariant pamięciowy został nawet potwierdzony zdjęciem pamięci NAND Toshiby, więc istnieje możliwość, że Apple nie zrezygnuje z tej wartości.

iphone-6s-2gb-ram
Na pewno pojawią się 2GB pamięci operacyjnej, obecnie 1GB to za mało. Wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują.

Komunikacja

 • iPhone‚y 6S zyskają nowy chip NFC, NXP 66VP2.
 • LTE Qualcomm MDM9635M

NFC i LTE to kolejne zmiany, jakich możemy się spodziewać. Apple nadal korzysta z chipów NXP i tym razem będzie to model 66VP2, zamiast 65VP10, używanego w iPhonie 6. Początkowo NFC zostało wprowadzone do iPhone‚ów tylko i wyłącznie na potrzeby usługi Apple Pay, ale mam nadzieję, że w Cupertino zdecydują się na otworzenie go na więcej zastosowań.

iPhone-6s-LTE-1-chip
W Cupertino zdecydowali, że LTE po raz kolejny dostarczy Qualcomm, będzie to model MDM 9635M, który pozwala na pobierani plików z prędkością do 300Mbps, a wysyłanie wynosi 50MBps.

Aparat główny

 • 12MPix aparat główny (pełna paleta RGBW) z możliwością nagrywania wideo w 4K
 • przednia kamerka może zostać wyposażona w diodę doświetlającą, możliwość nagrywania w Full HD i zwolnionym tempie (240fps/s) i wykonywanie zdjęć panoramicznych.

iPhone‚y 6S na pewno otrzymają lepsze aparaty względem swoich poprzedników. Choć obecnie nie wiadomo kto je dostarczy, choć mam wrażenie, że to ponownie będzie Sony. Według wielu źródeł będzie to 12MPix matryca zdolna nagrywać materiały w 4K.

iphone-6-camera

Apple zamierza wdrożyć aparat z systemem kilku obiektywów o zmiennej ogniskowej, co powinno pomóc w otrzymaniu zdjęć w lepszej jakości, przynajmniej względem poprzednich modeli smartfona Apple.

Początkowo mówiło się o 8MPix aparacie głównym, choć to już pewne, że otrzymamy 12MPix matrycę Sony (RGBW), gdzie W (biel) odpowiada za przechwytywanie światła, co powinno przełożyć się na lepszą jakość zdjęć wykonanych w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Bateria

Wszystko wskazuje na to, że pojemność baterii w obydwu iPhone‚ach 6S ulegnie zmianom. Choć nie byłbym tego pewien w 100%, w końcu w iOS 9 Apple wprowadziło tryb oszczędzania energii.

Pod koniec marca okazało się, że Apple szuka specjalistów, odpowiedzialnych za panele sterowania i elektrotechnikę. Mają oni pracować nad poprawą żywotności baterii. Poprawiony układ scalony, energooszczędne NFC i LTE na pewno w tym pomogą.

To nie wszystko, we wstępnej wersji iOS 9 użytkownicy iPhone‚ów mogą skorzystać z trybu oszczędzania energii. Według producenta pozwoli on o 3 godziny przedłużyć pracę na jednym ładowaniu.

Cena

 • Stany Zjednoczone: 199$ (dwuletnia umowa) iPhone 6S, 6S Plus 299$
 • Włochy: iPhone 6S (729€), iPhone 6S Plus (829€)
 • Hiszpania i Niemcy: iPhone 6S (699€), iPhone 6S Plus (799€)
 • Francja: iPhone 6S (709€), 6S Plus (809€)

Weźcie pod uwagę, że ceny nie są ostateczne i mogą się zmienić. Jedynie ceny dla Stanów Zjednoczonych w dwuletnim abonamencie wyglądają na pewne, a reszta to nie wiadome.

Debiut

 • przedsprzedaż rusza 11 września, a prezentacja odbędzie się 9
 • regularna sprzedaż rozpocznie się 18 września

Apple tradycyjnie prezentuje nowe iPhone’y we wrześniu, w tym roku będzie tak samo. Prezentacje odbędzie się 9 września, a dwa dni później ruszy przedsprzedaż. 7 dni później każdy będzie w stanie nabyć w sklepie obydwa warianty iPhone’a 6S.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek