Wacław Niezgoda08.06.2015
WWDC15 – nowości w iOS 9 i OS X 10.11

Apple rozpoczęło WWDC 2015 od humorystycznego powitania, po czym Tim pochwalił się liczbami na temat tegorocznej konferencji.

Jako pierwszy został pokazany OS X nazwany El Capitan.

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.10.44

Ma on się skupić na wydajności oraz mocy. Odnajdywanie kursora będzie jeszcze prostsze, po potrząśnięciu nim, stanie się on na chwilę bardziej widoczny.

Wersja 10.11 wprowadza gesty, dzięki przesuwaniu dwóch palców po trackpadzie, będziemy mogli zaznaczyć maila jako przeczytanego, lub wrzucić go do spamu. Aplikacja Mail wprowadza sposób pisania wiadomości w sposób jaki znamy na iOS co oznacza, że będziemy mogli ukryć aktualnie pisaną wiadomość, aby po chwili do nie powrócić.

Safari będzie jeszcze szybsze a dźwięki pochodzące ze stron mogą zostać wyciszone za pomocą jednego kliknięcia. Wyszukiwanie w aplikacjach lub za pomocą Spotlight stanie się od teraz jeszcze bardziej inteligentne. .

Praca na wielu ekranach stanie się jeszcze prostsza dzięki podzielonemu ekranowi oraz jeszcze łatwiejszemu zarządzaniu wirtualnymi pulpitami.

Przechodząc do cyferek, otwieranie aplikacji ma być 1.4 raza szybsze, otwieranie plików pdf nawet do 4 razy szybsze.

Dzięki zmianom w systemie, aplikacje staną się jeszcze szybsze. Nawet 50% szybsze i potężniejsze renderowanie grafik, dzięki Metalowi, znanemu z iOS. Gry pokażą nam nawet 10 razy szybciej i lepiej wykreowane światy.

iOS 9

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.04.26

Znów rozpoczęło się od cyferek. Przyjęcie iOS 8 to 83% a androida 5 to zaledwie 12%. Mały pstryczek w stronę Google.

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.07.19Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.06.44

Pierwsza nowość to uaktualniona Siri. Nowa grafika oraz jak w przypadku OS X, stanie się ona jeszcze bardziej inteligentna niż dotychczas. Tak jak w przypadku Google Now, Siri również widzi co jest aktualnie na ekranie i dostosowuje swoje działania do odpowiednich treści. Jeśli otrzymamy wiadomość, możemy poprosić Siri aby przypomniała nam o niej później.

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.07.19

Proactive, czyli uczenie się naszych nawyków przez system. Wyszukiwanie znów zawita na ekranie najbardziej po lewej. Pojawią się tam również sugestie od Siri. Co ważniejsze Apple zapewnia, że dane nie są łączone z Apple ID, nawet nie opuszczają naszego urządzenia.

Następnie uwaga została zwrócona ku Apple Pay, jeszcze większa baza banków oraz sieci handlowych. Nawet mniejsze sklepy mają mieć możliwość korzystania z AP. Potwierdziły się również plotki o możliwości płatności iPhonem w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, będziemy mogli dodać karty lojalnościowe do swojego wirtualnego Portfela bo tak nazywać się będzie od teraz PassBook.

Zmian w iOS ciąg dalszy. Jeszcze większe ulepszenia w aplikacji Notatki, dodawanie zdjęć, rysowanie oraz prosty przybornik zaraz nad klawiaturą.

W aplikacji Mapy zobaczymy komunikację miejską, a nawigacja będzie jak cały system jeszcze bardziej inteligentna. Niestety podgląd komunikacji miejskiej nie będzie dostępny w Polsce.

Nową wbudowaną aplikacją będą Newsy. Mają być w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Po wybraniu interesujących nas kategorii, aplikacja sama przygotuje nasz własny dziennik. Apple pracowało z wydawcami aby dostosowali swoje publikacje do nowej formy przekazu, włącznie z animacjami i filmami dodawanymi do artykułów. Dane, jakie zostaną zebrane przez nową aplikację nie zostaną wykorzystane przez żadne firmy trzecie. Niestety Newsy dostępne będą z początku jedynie w Stanach Zjednoczonych, Anglii oraz Australii.

W iPadzie, poza QuickType, zobaczymy nad klawiaturą dodatkowe narzędzia, a przesuwanie kursora ma być jeszcze prostsze dzięki położeniu dwóch palców na klawiaturze, zamienia się ona wtedy w trackpad, dzięki czemu skończy się mazanie palcem po całym ekranie aby idealnie trafić w miejsce, w którym chcemy zmienić parę słów.

W iPadzie pojawi się długo wyczekiwana wielozadaniowość. Zarówno przez mały, wysuwany ekran- slideover, jak i podział 1/1 lub 2/3. Ta druga opcja dostępna będzie jedynie dla iPada Air 2. Podczas oglądania wideo, możemy korzystać z innych aplikacji a klip zostanie z nami w formie zaczepionego obrazu na samym wierzchu. Okno z filmem może być przesuwane a jego wielkość dostosowywana do naszych potrzeb.

Życie naszego iUrządzenia będzie mogło zostać wydłużone dzięki nowemu trybowi oszczędzania energii, co było również długo oczekiwanym dodatkiem do systemu. Dzięki nowemu zarządzaniu pobieranymi danymi dla aplikacji, będą one ściągać jedynie tyle ile potrzebują dla danego urządzenia.

HomeKit będzie mógł od teraz korzystać z iCloud, co oznacza szybkie i bezpieczne połączenie naszego smartphone’a z urządzeniami w domu.

CarPlay będzie wspierać od teraz więcej rozdzielczości oraz aplikacji, nie będzie również wymagane podłączenie auta z iPhonem przez kabel.

Apple zaprezentowało również nowy język programowania- Swift 2. Co więcej, od teraz będzie to język Open Source.

Aktualizacja do iOS 9 będzie dostępna dla wszystkich, którzy posiadają obecnie iOS 8, co oznacza że wsparcie otrzymają rónież iPhone 4s jak i iPad Mini 1. Jak w przypadku OS X, będą dostępne publiczne bety.

watchOS

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 22.05.32

Jako ostatni system został omówiony watchOS. Możliwe będzie tworzenie tarczy z własnym zdjęciem lub nawet całym albumem, który będzie wyświetlał inne zdjęcie za każdym razem kiedy podniesiemy nadgarstek. Poza tłem, użytkownik będzie mógł dodać więcej wiadomości na tarczę zegarka.

Dzięki cyfrowej koronie, będziemy mogli przeglądać nasz cały dzień a wydarzenia będą wyświetlały się w zależności od tego o ile godzin przesunęliśmy czas.

Zegarek zmieni wygląd interfejsu podczas snu.

Kontakty będą mogły zostać pogrupowane, dzięki czemu nie będziemy musieli ograniczać się do dwunastu.

Siri na nadgarstku będzie mogła od teraz zarządzać naszym treningiem, przez ustawienie czasu lub celu spalonych kalorii podczas niego. Oraz zyska wszystkie funkcje, które może wykonywać głosowa asystentka na iPhone.

Oczywiście na Watchu pojawi się Portfel z wszystkimi jego funkcjami.

Dotychczas wszystkie operacje wykonywane przez aplikacje odbywały się na iPhonie. Od teraz będzie to możliwe samym zegarku. Ponadto deweloperzy będą mieli od teraz dostęp do mikrofonu, głośnika,HealthKit, HomeKit, żyroskopu, silnika haptycznego oraz wiele innych czujników.

Tak jak dwa poprzednie systemy, aktualizacja będzie darmowa a deweloperzy otrzymają oprogramowanie już dzisiaj.

Apple Music

iTunes

Jako znane już „One more thing…” zaprezentowany został nowy serwis strumieniujący muzykę na żądanie- Apple Music, kolejny rozdział w dziejach muzyki.

Apple Music ma być największym i najlepszym serwisem tego typu. Jest to miejsce, w którym nie będzie udostępniona jedynie muzyka. Artyści mają dla siebie miejsce, w którym mogą dzielić się swoimi dziełami również w formie filmów, tekstów i wielu innych.

Serwis ma zapewnić radio działające całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nie ma to być tak jak w przypadku pozostałych stacji internetowych, jedynie playlista ułożona przez człowieka. Beats1, będzie prowadzone na żywo, z pełnoprawnymi audycjami.

Aplikacja po poznaniu naszych ulubionych artystów, gatunków muzyki oraz przeanalizowaniu naszej kolekcji, zasugeruje nam playlisty, albumy a nawet pokaże nam najnowsze najnowsze krążki artystów, których słuchamy. W samej aplikacji zobaczymy również teledyski.

Również w aplikacji Muzyka, Siri będzie w stanie podać nam dokładniejsze i szersze wyniki, włączając w to playlisty dostępne online.

Apple Music zostanie udostępnione 30 czerwca wraz z nowym iOS 8.4. Miesięczny abonament kosztować będzie 9.99$; W ramach abonamentu rodzinnego za 14,99$ otrzymamy tę usługę dla maksymalnie sześciu członków.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS