Krzysiek Borek05.01.2016
Xiaomi Redmi Note 3 – pierwsze wrażenia

Jednym z najnowszych urządzeń mobilnych Xiaomi jest bez wątpliwości model Redmi Note 3, który oficjalnie na pewno nie pojawi się u nas w kraju, ale dzięki uprzejmości i nawiązaniu współpracy ze sklepem Geekbuying.com udało mi się uzyskać egzemplarz do testów. Zazwyczaj nie dzielę się pierwszymi wrażeniami z użytkowania każdego urządzenia przed jego recenzją, ale tym razem będzie to wyjątek.

Wygląd i jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka Redmi Note 3 wygląda, jak większość smartfonów MEIZU, a 165g wagi pozwala na komfortowe użytkowanie pomimo 5,5 – calowego wyświetlacza. Jedną z nowości jest czytnik linii papilarnych, który powoli zaczyna być standardem w tańszych urządzeniach mobilnych. Do testów otrzymałem szary wariant kolorystyczny, a przód jest czarny.

IMG_20160101_151842205

Jego zaokrąglone krawędzie w połączeniu z wariantami kolorystycznymi sprawiają, że sprzęt charakteryzuje się eleganckim wzornictwem. Note 3 wygląda na zwartą i solidną konstrukcję, choć zauważyłem, że lewy dolny róg jest źle dopasowany i po mocniejszym naciśnięciu słychać lekkie trzeszczenie.

Wyświetlacz

IMG_20160101_152043137

5,5 – calowy wyświetlacz 1080p ma zagęszczenie pikseli na poziomie 403/cal. Kąty widzenia w pomieszczeniach są do przyjęcia, a automatyczna jasność idealnie dobiera oświetlenie do panujących warunków. Odwzorowanie kolorów jest przyzwoite, aczkolwiek odbiega od konkurencji i podobnie jest z kontrastem.

Pamięć wewnętrzna

Z fabrycznych 16GB pamięci użytkownik otrzymuje nie całe 12 na swoje dane. Poza tym w sprzedaży dostępny jest model z 32GB pamięci, co sprawia, że przyszły właściciel ma możliwość wyboru odpowiedniego modelu w zależności od swoich potrzeb.

Oprogramowanie

Po wyjęciu go z pudełka i wstępnej konfiguracji można w końcu wejść w wir funkcji, jakie do zaoferowania ma MIUI 7. Przesuwając palec z góry na dół, uzyskujemy dostęp do panelu powiadomień i skrótów ustawień, a dłuższe przyciśnięcie jednego ze skrótów przenosi nas do szczegółowych ustawień.

Personalizacja

Interfejs cechuje się żywymi kolorami i dużą ilością fabrycznych aplikacji, które być może są użyteczne, ale osobiście nie widziałem potrzeby, aby ich wszystkich używać. System operacyjny Xiaomi ma również wiele motywów do wyboru i nie musimy ograniczać się do fabrycznego, choć to nie jedyna możliwość personalizacji, w każdej chwili możemy również zmienić czcionkę. Szkoda tylko, że nie można używać Google Now Launcher, tylko korzystać z MiHome. W oprogramowaniu nie zabrakło również trybu dziecięcego i prostego (dla starszych użytkowników).

Wydajność i czytnik linii papilarnych

IMG_20160101_151936278

Jednostką obliczeniową w tym przypadku jest 64 – bitowy MediaTek Helio X10 (8 rdzeni Cortex A53 taktowanych 2GHz). Procesor to nie wszystko, wspomagają go 2 lub 3GB pamięci operacyjnej (w zależności od wariantu pamięciowego) i układ graficzny PowerVR G6200. Przełączanie aplikacji i nawigacja w interfejsie odbywa się bez zwolnień animacji i lagów, choć od czasu do czasu można zauważyć drobne zwolnienie działania. Warto nadmienić, że dodanie odcisku palca do odblokowania urządzenia za pomocą czytnika linii papilarnych zajmuje mniej niż minutę.

Aparat

IMG_20160101_152147747

Do dyspozycji otrzymujemy 13MPix aparat główny i 5MPix jednostkę z przodu. Zdjęcia są średniej jakości, a aplikacja aparatu jest czytelna i przejrzysta. Po wykonaniu zdjęcia pojawiają się opcje pozwalające na udostępnienie zdjęcia na portalach społecznościowych, dodać zdjęcie do kontaktu, albumu, dodania lokalizacji i wielu innych.

IMG_20160101_143841 IMG_20160101_131656 IMG_20151231_113126

Żywotność baterii

Fablet fabrycznie ma baterię o pojemności 4000mAh, co powinno przełożyć się na 3 – 4 dni czuwania w zależności od stylu użytkowania. W moim przypadku baterię ładowałem w południe kolejnego dnia, a od czasu do czasu wieczorem tego samego.

Podsumowanie

Xiaomi Redmi Note 3 używam od sylwestra i jestem zadowolony z działania urządzenia, szkoda tylko, że lokalizacja na rodzimy język nie jest pełna i od czasu do czasu widać nieprzetłumaczone części interfejsu. W takim przypadku najlepiej korzystać z języka angielskiego, choć po odblokowaniu bootloaderu będzie można wgrać oprogramowanie MIUI Polska i w pełni cieszyć się z odpowiedniego języka w interfejsie systemowym.

Model z 16GB pamięci to wydatek około 180$ (710 złotych), a za 32GB i 3GB RAM zapłacimy prawie 210$ (825 zł). Cena nie jest wygórowana i nie mam wątpliwości, że to jeden z najlepszych produktów Xiaomi pomimo braku czytnika kart pamięci i wymiennej baterii.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek