Tomasz Kulesa18.01.2014
Zanim kupisz używanego iPhone…

Setki ofert przebijających się na portalach aukcyjnych ale którą tak na prawdę wybrać, jaka będzie najlepsza. Dzisiaj postaram się przedstawić wam krótki poradnik kupującego używanego iPhone.

iPhone jest bez simlocka..

To czy telefon działa we wszystkich sieciach lub jest fabrycznie bez blokady simlock jest zupełnie inna sprawą. Wiele osób wystawia swój lub co gorsza nie swój telefon na aukcji zaznaczając opcje simlock – brak, nie do końca pisząc prawdę. Jest mnóstwo telefonów sprowadzonych z zagranicy w atrakcyjnych cenach, niby nie posiadających blokady. Większość z nich posiada jednak włożona kartę r-sim, gevey itp które omijają simlocka w zależności od basebandu oraz systemu. Fakt takie karty czasami działają niemniej jednak są one problematyczne chociażby pod paroma względami:

  • omija simlocka przez oszukanie telefonu jakoby dzwonił pod numery alarmowe
  • nie działa ze wszystkimi polskimi sieciami
  • podczas aktualizacji softu musimy byc czujni czy nasza karta obsłuży wyższa wersja systemu (jeżeli nie czeka nas zakup nowej za około 100 zł)
  • może uszkodzić telefon
  • słabszy zasięg sieci komórkowych oraz problemy z internetem

W starszych modelach iPhone istnieje rownież możliwość programowego usunięcia blokady ale jest to działanie bardzo krótkotrwałe, chyba że chcemy zostać na jednym sofcie do końca życia.

Oczywiście istnieje możliwość zdjęcia simlocka tak aby faktycznie go nie było, nie mniej jednak często koszt zdjęcia simlocka przewyższa cenę telefonu lub jego polowe wartości. W najgorszym przypadku możemy nabyć telefon z którego nie będzie sie dało zdjąć blokady.

Dlatego właśnie tak ważnym w przypadku iPhone aspektem jest znalezienie produktu fabrycznie bez blokady simlock, która nigdy nie wróci i będzie praktycznym rozwiązaniem dla każdej sieci. W ostateczności można zakupić telefon z blokadą na polskie sieci ponieważ ściągnięcie simlocka nie będzie nas kosztować krocie.

W poprzednim artykule Michał pokazywał wam sposób jak można sprawdzić czy iPhone posiada simlocka, więcej informacji znajdziecie tutaj.

iPhone nie włącza się ale po za tym działa…

Taką informacje często można przeczytać w opisie aukcji, telefony mogą mieć mała usterkę lub mogły zostać zalane i koszt ich naprawy wyniesie bardzo pokaźna kwotę. Można zrobić interes życia oraz wkopać sie w nie mały problem. Jeżeli telefon jest uszkodzony sprzedawca powinien dokładnie opisać co sie stało lub ukazać nam takowa usterkę na zdjęciach. Z mojego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że nie polecam zakupu uszkodzonych telefonów które nie chcą sie nawet włączyć. Usterki typu wifi, tacka sim itp są jeszcze do prostej naprawy i nie wymagają dużego wkładu finansowego. Najgorsze jednak jest to, że sprzedawca pomimo uszkodzeń chce za telefon iPhone 4 bagatela 850 zł co jest bardzo interesująca sprawą. Tak wiec nie dajcie sie nabierać na tego typu zagrywki.

aparat po aktualizacji softu przestał działać, jeżeli jesteś w stanie sobie z tym poradzić telefon masz za pół darmo

Spotkałem sie pare razy z powyższą sytuacja. Nie ma możliwości aby soft uszkodził aparat, WiFi i tego typu rzeczy.

Z uszkodzonymi urządzeniami bywa rożnie możesz kupić bardzo tanio dobry telefon lub wkopać sie na minę – decyzja należy do Ciebie.

Podróbki wciąż stanowią problem

Na rynku istnieje masę podróbek, można je w łatwy sposób poznać wiec ktoś, kto zna sie na rzeczy nie będzie miał większego problemu z rozpoznaniem chińskich, tanich podróbek. Sprawa ma sie gorzej gdy do akcji wkracza Pan Kowalski, który z marka Apple nie ma wiele wspólnego. Powiedzmy, że widzi na aukcji model 4S za 299 zł – cóż za okazja! Kupuje, użytkuje i mówi co to za shit ten iPhone. Cóż bywa i tak. Zawsze proszę o udostępnienie numeru imei lub pokazania zdjęcia opcji telefonu. Przez stronę sesolve.apple.com można bez problemu zidentyfikować podany model oraz jego gwarancje. Najpierw sprawdź pózniej kupuj nie odwrotnie.

Kradzione telefony i iOS 7

Po wprowadzeniu przez Apple do iOS 7 nowych zabezpieczeń w łatwy sposób możemy nabyć tzw cegłę. Jeżeli telefon był kradziony lub został znaleziony gdzieś w trawie i nie posiadamy do niego hasła mamy w rękach ładny i drogi mebel. Bez podania hasła dostępu do Apple ID nie wyzerujemy telefonu, nie będziemy mogli z niego normalnie korzystać bez ingerencji właściciela, który na pewno czym prędzej poda nam swoje hasło dostępu. Teraz trzeba na prawdę bardzo uważać, ostatnio widziałem aukcje takiego 4S, co najlepsze sprzedał sie po 30 minutach, szczęśliwy nabywca zdziwi sie jak otrzyma telefon do swoich rąk.

Telefonu nie da się aktywować, nie znam się wiec sprzedaje…

Jeżeli telefon został odtworzony i posiada blokadę simlock, będzie wymagał aktywacji z natywnej karty sim. Powiedzmy, że mamy blokadę na abstrakcyjna sieć Sunrise, bez działającej karty z tej sieci nie aktywujemy naszego telefonu w żaden inny sposób, przy włożeniu innej karty sim beda pojawiać sie nam błędy w aktywacji. Jest to oczywiście namiastka tego, że iPhone ma blokadę a my mamy problem.

Niekompletne zestawy

Brak pudełka, dokumenty zgubiłem a słuchawki zjadł pies na śniadanie. Bywa i tak, ale jest to tylko jeden sygnał dla kupującego, właściciel nie dbał zbytnio o swój sprzęt lub zwyczajnie pochodzi on z jakiegoś zagranicznego kraju gdzie został skradziony lub znaleziony. Istnieje także wiele ofert gdzie sam telefon jest oryginalny, jednak dołączane w zestawie akcesoria już nie. Starajcie sie znajdować kompletne zestawy jeśli chodzi o słuchawki, kabel usb czy ładowarke, w innym przypadku można przycisnąć sprzedającego do muru dlaczego ich nie ma lub za proponować niższa cenę odliczając koszt oryginalnych dodatków. Wszystkie negocjacje oczywiście w granicach rozsądku.

Mam nadzieje, że poradnik przyda sie wam w trakcie zakupów swojego wymarzonego sprzętu i uchroni was przed ludźmi czekającymi na kupca bez wiedzy. Nie przedstawiłem tutaj wszystkich aspektów, a jedynie te najważniejsze z mojego punktu widzenia.

Udanych zakupów!

Źródło: Zdjęcia aszdziennik
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Redaktor | Podcaster OneCast | Pracownik TiO.pl
@thometomasz