Krzysiek Borek03.07.2015
Zapis plików SHSH dla iOS 8.3 przy pomocy TinyUmbrella

Ostatnio Apple udostępniło iOS 8.4, więc warto zapisać pliki weryfikacyjne z poprzednich wersji oprogramowania układowego, pomimo że wydano dla niej Jailbreak. Wtedy będziemy w stanie powrócić na poprzednią wersję systemu operacyjnego dla iGadżetów.

Jak zapewne wiecie Apple pozwala na odtworzenie iUrządzeń do najnowszej, obecnie wersji. Przez takie działanie uniemożliwia użytkownikom powrót na starszą wersję iOS, która pozwala na Jailbreak. W tym momencie pomocny będzie program TinyUmbrella, który pozwala na zapis plików SHSH, dopóki dana wersja iOS jest podpisywana przez Apple. Potem, dzięki redsn0w możemy wrócić na niższą wersję.

W dzisiejszym poradniku skupię się na pokazaniu procesu zapisu plików weryfikacyjnych (SHSH blobs) dla 8.3, a w przyszłości zamieszczę instrukcję, dotyczącą powrotu na niższą wersję iOS.

 1. Pobieramy najnowszą wersję rozwojową TinyUmbrella, stąd – http://blog.firmwareumbrella.com/. Dostępne są wersje dla Mac i Windows.
 2. Program wymaga instalacji Java, jeżeli jej nie macie, pobierzecie ją stąd – https://java.com/en/download/. Następnie ją instalujemy.
 3. Podpinamy iUrządzenie do komputera przy włączonym programie. TinyUmbrella powinno automatycznie rozpocząć zapis wszystkich, dostępnych plików po rozpoznaniu urządzenia.

To wszystko, udało wam się zapisać pliki, wymagane do powrotu na niższą wersję iOS. Na liście w programie powinny pojawić się pliki weryfikacyjne dla iOS 8.3

Najczęściej zadawane pytania:

 • TinyUmbrella zapisuje pliki tylko i wyłącznie dla oprogramowania obecnie podpisywanego przez Apple
 • Możecie zapisać pliki z urządzeń pracujących na procesorach A7/A8, ale tylko dla iOS 8.2 lub niższego
 • Pliki zpaisują się w tej lokalizacji  ~/.tu/.shsh. W każdej chwili możecie sprawdzić, czy rzeczywiście tam są
 • Wszystkie pliki weryfikacyjne są przetrzymywane w jednym pliku, wcześniej były w wielu
 • Są trzy rodzaje plików: Update (Restore), Erase (Restore) i OTA. Prawdopodobnie każdy z nich odpowiada wybranej przez nas akcji w iTunes
 • Obecnie nie ma możliwości powrotu na niższą wersję iOS, ale Semaphore nad tym pracuje
 • Nie możecie używać plików weryfikacyjnych z róznych urządzeń, każde z nich są unikalne dla jednego
 • Możecie usunąć listę rozpoznanych urządzeń, jest w ~/.tu/.known_devices folder.
Źródło: http://www.iphonehacks.com/2015/06/how-to-save-ios-8-3-shsh-blobs-using-tinyumbrella.html?utm_content=buffer9fc49&utm_medium=social&utm_source=plus.google.com&utm_campaign=buffer
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek