Krzysiek Borek21.07.2015
Zmiana motywów w Touchwiz

Pierwszy krok Samsunga w świat motywów to interesujące przedsięwzięcie, ale jak najszybciej muszą otworzyć się na większą ilość twórców.

W tym roku da się zauważyć, że motywy na Androidzie są ważna kwestią dla niektórych producentów urządzeń mobilnych, a popularność Galaktycznej serii smartfonów tylko to potwierdza. W Galaxy S6 i S6 Edge możemy dowolnie zmieniać motywy z domyślnych na np. Material Design lub te z filmu Avengers Czas Ultrona. Pozwala to osobom nieprzepadającym za ich nakładką (TouchWiz) spersonalizować  wygląd pod własne wymagania. Obecnie to nowość i świetna zabawa, pomimo problemów z niektórymi motywami widać, że to przemyślany krok lidera rynku urządzeń mobilnych.

Iron Man

Przyjrzyjmy się paru, wybranym przeze mnie motywom, każdy znajdzie coś dla siebie nawet, jeżeli zaczyna dopiero przygodę ze smartfonami Samsunga, a także bardziej doświadczeni użytkownicy.

Zanim skupię się na opisaniu całego procesu wyboru, pobrania i zastosowania motywów zajmijmy się samym tematem. Zmiana motywu dostępna jest w ustawieniach systemowych, dzięki temu mamy czytelny dostęp, a ekran główny lub siatka aplikacji mają spokój, ponieważ nie pojawią się tam skróty do motywów. Po przejściu do sklepu z motywami mamy wybór czy chcemy, aby aplikacja sklepu była wyświetlana lub nie.Początkowo może nas to zmylić, choć wątpię, żebyście musieli w ogóle przez to przechodzić.

Zmiana motywu

Bez wątpienia główną zaletą Androida jest możliwość personalizacji wyglądu interfejsu systemu operacyjnego Google według własnego widzimisię. Zazwyczaj cały proces odbywa się ręcznie, możemy pobrać paczki z ikonami, dzwonki,zmienić tapetę i wybrać wszystkie, potrzebne nam widżety. Motywy dostępne na obydwu wariantach Galaxy S6 pozwalają na połączenie każdej jednostki w całość, co umożliwia zmianę wyglądu sekcji z powiadomieniami i szybkimi ustawieniami. Pobrać możemy tylko całość, czyli albo decydujemy się na pobranie motywu, albo nie zaprzątamy sobie tym głowy.

Wchodząc do ustawień, a następnie kierując się do sekcji Motywy, zauważymy obecnie dostępne motywy (domyślne), a także te przez nas zainstalowane lub zasugerowane przez Samsunga do pobrania. Stukając na „Sklep” od razu zostaniemy przeniesieni do miejsca, gdzie znajdziemy wszystkie motywy dostępne do pobrania, aplikacja jest prosta w obsłudze i na pewno poradzicie sobie z jej użytkowaniem.

Sklep z motywami

Sklep z motywami Samsunga ma dość proste sekcje, a wyświetlane motywy możemy przesuwać w górę i w dół. Przed pobraniem mamy dostęp do ruchomej galerii, obrazującej wygląd motywu, obecnie wszystkie są bezpłatne, ale w przyszłości powinny pojawić się również płatne motywy do pobrania. Pobrane przez nas motywy są automatycznie dodawane do listy, znajdującej się w Motywach, wtedy możemy wybrać i ustawić jeden z nich lub zrobić to później.

Przed zmianą motywu pojawia się komunikat, o zamknięciu wszystkich obecnie wykonywanych operacji, zazwyczaj pojawia się on, jeżeli korzystamy z przeglądarki lub aplikacji, które się automatycznie nie zapisują. Zmiana motywu wyłącza wszystkie działające w tle aplikacje, więc nie radzę wykonywać tego podczas niedokończonych operacji, lepiej to anulować i wykonać później.

Zmiana motywu

Zastosowanie motywu zamyka się w 20 sekundach, czasem trwa to nawet krócej, ale wtedy smartfon staje się przyciskiem do papieru. Najdłuższy czas, jaki zanotowałem podczas zmiany motywu to 17 sekund, co pokazuje, że nie musimy długo czekać na zakończenie tej operacji. Pojawi się ekran z paskiem postępu, obrazującym zmianę, więc szybko to dostrzeżemy, a po powrocie do ekranu głównego ujrzymy nowy motyw.

W większości przypadków motywy oferują tapety dla ekranu głównego i blokady, zmieniony wygląd systemowych ustawień, powiadomień i szybkich ustawień, a także nowe ikony, to tylko podstawowe zmiany, jest ich więcej. Zmianom ulega również dialer, czcionka i dodawany jest chociaż jeden dodatkowy widżet zegara. Bardziej złożonego pakietu nie jesteśmy w stanie pozyskać, choć nie wszystkie całkowicie zmieniają wygląd interfejsu.

Weyo

Pojawiają się również motywy, w których tekst nie pasuje do ogólnej kolorystyki i pojawiają się problemy. W szczególności, jeżeli motyw jest ciemny, można to łatwo dostrzec, niektóre mają okrągłe ikony, co w porównaniu z folderami utrudnia widoczność wszystkich aplikacji/gier, pamiętajcie, że ikony są częścią motywu i nie możecie ich zmienić.

Marki,wybór i społeczność deweloperska

Samsung posiada świetne struktury, dające szeroki wybór użytkownikom, choć są one dalekie od jednej ryby w stawie. Udana platforma motywów ma za zadanie skupić się na wielu dostępnych motywów, a Samsung dopiero otwiera się na deweloperów, pracujących nad motywami.

Blush

Obecnie użytkownicy nie mogą tworzyć własnych motywów i udostępniać ich na platformie Samsunga, co jest największą różnicą względem HTC,Cyanogen i wielu innych. Nadal mamy możliwość zmiany wyglądu interfejsu, ale nie możemy nic stworzyć z gotowych wzorów i udostępnić efekt za opłatą lub nie. To zmiana, którą należy wprowadzić w niedalekiej przyszłości, choć lider rynku urządzeń mobilnych dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tą platformą.

Z drugiej strony da się zauważyć, że Samsung demonstruje swoją siłę w inny sposób, dzięki dodatkowym partnerom i bohaterom. Avengersi, Hello Kitty, Lego i wiele innych to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet koreański park rozrywki Everland i producent mebli Hanssem tworzą motywy dla urządzeń mobilnych Samsunga.

Tak, jak wspominałem to banalnie proste. Rozwój platformy obecnie jest widoczny, ale brakuje mi tutaj możliwości udostępniania motywów przez zwykłych użytkowników. Większość użytkowników będzie z tego korzystać, pomimopomimo że rozwiązanie nie jest idealne. W tym momencie inni partnerzy niepowiązani z Samsungiem powinni rozpocząć tworzenie motywów, dla obydwu smartfonów, Galaxy S6 i S6 Edge — nie wspominając o innych urządzeniach, które powinny doczekać się tego rozwiązania.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • ochyda

    ochydnie to wszystko wygląda z tym białym paskiem google now.

    • krzysiekb92

      wiem ;), mogłem zrobić zrzuty ekranowe po jego usunięciu.