Krzysiek Borek10.06.2015
Zmiany w iOS 9, o których Apple nie wspomniało na konferencji

Dwa dni temu na keynote, poprzedzającym tegoroczne WWDC, Apple zaprezentowało 9 odsłonę iOS. Gigant z Cupertino, jak zwykle skupił się na najważniejszych zmianach w systemie operacyjnym, dedykowanym ich produktom mobilnym.

Zmian jest zdecydowanie więcej, większości z nich nie zaprezentowano, ale wczoraj po przeprowadzonej aktualizacji iPada 3 – ej generacji do iOS 9 udało mi się zauważyć, wiele zmian. Niektóre z nich zaczerpnięto nawet z Jailbreak, co mnie cieszy.

Żegnaj Neue Helvetica! Witaj San Francisco

IMG_0016

Przez długi czas pojawiały się doniesienia o zmianie czcionki w systemie operacyjnym Apple i rzeczywiście tak się stało. Gigant z Cupertino postawił na czcionkę znaną z Apple Watch, osobiście bardzo mi się podoba, najważniejsze, że nadal zachowano w niej minimalizm. Nowa czcionka jest zdecydowanie czytelniejsza na mniejszych urządzeniach mobilnych.

Zmiana rozmiaru liter w systemowej klawiaturze

IMG_0015

To jedna z funkcji, której na prawdę mi brakowało. Może się czepiam, ale denerwowało mnie wklepywanie tekstu przy pomocy systemowej klawaitury, gdzie litery cały czas były wielkie. Mając Jailbreak, wykorzystałem rozszerzenie LowerCase, żeby mieć mniejsze litery, teraz już nie będzie to potrzebne. Apple postanowiło wprowadzić małe litery po wpisaniu początkowej, w końcu.

Wyszukiwarka w Ustawieniach

IMG_0013

Nawet w iOS lista ustawień to dżungla, w której trudno się odnaleźć. Wraz z wydaniem iOS 9 będziemy mieli dostęp do wyszukiwarki wewnątrz Ustawień, co pozwoli na szybsze i dokładniejsze odnalezienie odpowienich sekcji. Nie będziemy musieli przewijać wszystkiego z góry na dół, aby wszystko znaleźć.

Wbudowana aplikacja iCloud Drive

IMG_0001

W iOS 9 dostępna jest aplikacja iCloud Drive, która pozwala na przeglądanie zawartości chmury iCloud. Po aktualizacji systemu operacyjnego od razu dostałem informacje o możliwości przypięcia aplikacji do ekranu głównego, w Ustawieniach można to wyłączyć.

Dodawanie załączników z iCloud do maili

Nadal zostajemy przy iCloud Drive, tym razem Apple daje nam możliwość dodawania załączników do maili właśnie z ich chmury. Nie trzeba nawet wychodzić z systemowej aplikacji, wystarczy dłużej przytrzymać palec na wyświetlaczu i wybrać „Dodaj załącznik.”

Siri

IMG_0012

Gigant z Cupertino poczynił również zmiany w Siri, choć na ten moment dodano jedynie 3, różne akcenty do wyboru. Wybierać możemy spośród Amerykańskiego, Australijskiego i Brytyjskiego.

Mniejsze zużycie wolnego miejsca na urządzeniu przez aplikacje/gry

IMG_0019

To bardzo dobre rozwiązanie, tym razem podczas pobierania aplikacji, pobierane zostają jedynie pliki dedykowane dla danego urządzenia mobilnego, a nie wszystkich. W rezultacie aplikacje powinny zajmować mmniej miejsca, niż w poprzednich wersjach iOS.

Grupowanie powiadomień według programu

IMG_0020

iOS 9 pozwala na grupowanie powiadomień, dzięki temu pojawia się jedno powiadomienie z wybranych przez nas aplikacji/gier, a nie parę na raz. Funkcję uruchomimy w Ustawieniach powiadomień, po przesunięciu „Grupuj według programu.”

GameplayKit i ReplayKit

GameplayKit pozwala na lepszą optymalizację gier dla urządzeń mobilnyych, podczas gdy ReplayKit pozwoli na zapisywanie wideo z rozgrywki i dzielenie się nim z innymi użytkownikami.

Obecnie spędziłem z wersją testową iOS 9 jeden dzień i udało znaleźć mi się tylko te funkcje, które zostały pokrótce opisane. Jeżeli znajdę więcej, to postaram się podać  wam tę informację, a za jakiś czas być może pojawią się pierwsze wrażenia z użytkowania wersji rozwojowej. 

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek