Krzysiek Borek06.02.2015
Zmniejszenie użycia procesora w iOS 5, 6 i iOS 7

Pewnie wielu z was boryka się z krótkim czasem działania iPhone’a na jednym ładowaniu. Od dłuższego czasu miałem ten sam problem i udało mi się go rozwiązać w dość prosty sposób.

Nawet po kupieniu nowej baterii i ograniczeniu użytkowania sprzętu Apple bateria nie dawała rady. Pomimo zbijania procesów i Ramu użycie CPU wynosiło ~ 30% w skokach do ~ 80%. W końcu udało mi się rozwiązać problem.

Zanim, przystąpimy do rozwiązania, należy użyć programu Monitor, aby sprawdzić, czy problem w ogóle występuje.

Link do programu znajdziecie tutaj.

Po uruchomieniu aplikacji sprawdzamy Central Processing Unit (wykres na pierwszej stronie). Jeżeli użycie CPU z włączonymi aplikacjami w tle waha się pomiędzy ~ 5%, a ~ 15% to problem nas nie dotyczy. Po ponownym uruchomieniu iUrządzenia wartość powinna oscylować pomiędzy ~ 2%, a ~7%.

proc

Pojawiają się delikatne skoki, ponieważ dotykałem wyświetlacza i wykonywałem zrzuty ekranowe.

Wcześniej było tak.

proc1

To niewiele, jednakże teraz urządzenie wytrzymuje 1,5 dnia, a nie niespełna jeden. Oczywiście, użytkuje go w ten sam sposób, co wcześniej. Jeżeli użycie CPU wynosi 30% lub 15% ze skokami do 80, to problem występuje na waszym urządzeniu.

Pewnie się zdziwicie, co jest tego przyczyną, przynajmniej ja byłem zdziwiony, gdy to zobaczyłem. Odopowiedzialne są za to skróty klawiatury i jej proces. Usuwamy wszystkie skróty z klawiatury, przechodząc kolejno do: Ustawienia → Ogólne → Klawiatura → Skróty → Usuwamy wszystkie.

Następnie przechodzimy do: /var/mobile/Library/Keyboard/CoreDataUbiquitySupport/mobile%%%%%/UserDictionary/%%%%%/store/Clouduserdictionary.sqlite

W tym miejscu usuwamy wszystkie PLIKI – foldery mają zostać. Powinien być jeden folder lub dwa, a w każdym z osobna po jednym pliku. Potem przechodzimy do /var/mobile/Library/Keyboard/ i usuwamy jeden plik. Jedyne, co nam pozostaje to uruchomienie sprzętu ponownie i problem nie powinien już występować.

UWAGA!

U mnie po wykonaniu tej czynności wszystko działa prawidłowo, jednakże nie biorę odpowiedzialności za szkody, jakie możecie spowodować nieumiejętnym korzystaniem z poradnika.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • mi5i3k

  Bardzo ciekawe, na pewno wypróbuję. Jednakże link do programu nie działa, proszę o naprawienie :)

  • krzysiekb92

   Link w ciagu godziny zostanie podmieniony

   • mi5i3k

    No i gdzie ten nowy link?

    • Michal

     Poprawione

     • 1

      link nie dziala

 • keroB

  OK. a co z IOS 8? analogicznie?

  • krzysiekb92

   Nie sprawdzałem na iOS 8,wiec robisz to na własna odpowiedzialność.

   • keroB

    więc nie robisz. pozdr

 • chojraak
 • Poirytowany

  Ten link ciągle nie działa !!!!!! ,skoro autor się rozpisuje na temat bateri i pisze co i jak zrobić żeby poprawić działanie bateri w naszych iPhonach to powinien już po pierwszej interwencji poprawić link tak aby działał lub skasować nie użyteczny artykuł po co czas tracić i d…. zawracać !!!!!!!