Krzysiek Borek21.08.2016
Zobacz jak zabezpieczyć iPhone, iPad przed kradzieżą

Zdaje sobie sprawę, że dla większości z was Jailbreak jest wykorzystywany do rozszerzania funkcjonalności waszych urządzeń mobilnych, choć zdecydowana większość pobiera pirackie aplikacje/gry, co może wiązać się z zainfekowaniem przez różne wirusy, które jednak istnieją na iOS.

Na szczęście drugiemu scenariuszowi możemy się postawić, wystarczy tylko:

 1. Nie dodawać nie znanych wam źródeł z Cydii.
 2. Nie instalować pirackich wtyczek z repozytoriów takich, jak HackYouriPhone (HYi).

Najważniejszą sprawą w tej kwestii jest instalacja wszystkiego, czego używacie z rzetelnych źródeł, co sprawi, że nie będziecie mieć żadnych problemów z waszymi danymi na urządzeniu mobilnym.

Osobiście nigdy nie zgubiłem iPhone’a lub iPada, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każde z tych urządzeń odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą lub zgubieniem. Dzięki programom/wtyczkom przedstawionym poniżej będziecie w stanie odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt.

Znajdź mój iPhone

Zacznijmy od podstawowego działania, jakim jest uruchomienie funkcji Znajdź mój iPhone. Dzięki niej będziemy w stanie znaleźć swoje urządzenie mobilne i je zdalnie zablokować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najlepiej, żeby FMi było cały czas włączone, jedynym wyjątkiem jest robienie Jailbreaka, po tej operacji włączajcie funkcję ponownie.

Włączenie Znajdź mój iPhone jest dziecinnie proste, wystarczy kolejno przejść do Ustawienia → iCloud → Znajdź mój iPhone. Potem przesuwamy suwak, żeby włączyć funkcję. Warto również uruchomić Wysyłaj moje położenie i wysyłaj ostatnie położenie. Pierwszą z nich znajdziecie przed wejściem w FMi, a drugą po.

PickPocket

Pobierzecie go za darmo, ale musicie dodać w Cydii nowe źródło (http://repo.ziph0n.com/). Uruchomienie wtyczki sprawia, że po błędnym wpisaniu kodu blokady (ustawionego wcześniej w konfiguracji) z głośnika urządzenia zacznie wydobywać się głośny dźwięk i można go wyłączyć tylko po podaniu poprawnego kodu lub swojego odcisku palca za pomocą czytnika linii papilarnych (Touch ID).

pickpocket-tweak

Najważniejsze, że wtyczka uniemożliwia ręczne wyłączenie urządzenia mobilnego, o ile wcześniej ustawiliście do tego hasło. Wszystko skonfigurujecie wchodząc kolejno do Ustawienia → Pickpocket.

iGotYa

Za tę wtyczkę musicie uiścić opłatę, ale dzięki niej zobaczycie, kto ukradł wam telefon. W momencie wpisania złego kodu blokady iPhone użyje przedniej kamerki do zrobienia zdjęcia sprawcy.

Pewnie spytacie, jak zdobyć wykonane zdjęcie? To nic trudnego w konfiguracji wtyczki podajecie swój adres mailowy i na niego zostanie wysłane zdjęcie i inne informacje zebrane przez iGotYa. Rozszerzenie pozwala również odnaleźć sprawcę, dzięki lokalizacji w iPhonie.

BioProtect

Nie lubię dawać telefonu znajomym, którzy lubią przeglądać moją korespondencję bez mojej zgody. W takim przypadku najlepiej pobrać BioProtect, który ochroni wybrane przez nas aplikacje naszym odciskiem palców. Ochrona aplikacji to nie wszystko, możemy tak ochronić panele w ustawieniach, foldery, przełączniki w Centrum Sterowania i wiele innych.

lock-iphone-apps-bioprotect

Nawet wyłączenie urządzenia można zabezpieczyć Touch ID, więc nikt niepożądany go nie wyłączy. Wtyczka jest kompatybilna z iOS 7,8 i 9, pobierzecie ją ze źródła ModMyi.

Polus

Blokada wyłączania urządzenia może być bezużyteczna, ponieważ bardziej rozgarnięci kradzieje mogą włączyć tryb samolotowy, co sprawi, że nie będziemy w stanie namierzyć swojego sprzętu.

polus-disable-airplane-mode

Ten problem można rozwiązać za pomocą instalacji wtyczki Polus, pozwalającej na wyłączenie dostępu do niektórych części Centrum Sterowania z poziomu ekranu blokady. W praktyce oznacza to, że złodziej nie będzie mógł włączyć trybu samolotowego lub Bluetooth bez odblokowania iPhone’a. Dopiero po odblokowaniu będą dostępne wszystkie wyłączone przez użytkownika przełączniki i suwaki. Miejsce konfiguracji znajduje się w Ustawienia → Polus → Top Shelf.

IfFound3

Rozszerzenie umieszcza wszystkie możliwości kontaktu z właścicielem urządzenia na ekranie blokady. W ten sposób osoba, która znalazła telefon będzie w stanie szybko skontaktować się z właścicielem, o ile nie jest złodziejem.

iffound3-cydia

Po instalacji na ekranie blokady obok skrótu uruchamiającego aparat pojawi się odnośnik do włączenia IfFound3. Po stuknięciu na odnośnik pojawią się nasze dane kontaktowe i imie, które przyśpieszą proces odzyskania telefonu.

Wtyczka ma również przycisk do wykonania połączenia wychodzącego z numerem właściciela. IfFound3 jest kompatybilny z iOS 8 i 9, ale to płatne rozszerzenie i kosztuje zaledwie 0,99$.

Mam nadzieję, że weźmiecie sobie to wszystko do serca i wybrane przeze mnie aplikacje się wam przydadzą. Jeżeli mielibyście jakieś problemy, postaram się odpowiedzieć na wasze pytania w komentarzach poniżej.

Źródło: cydiageeks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • isaakPL

  W końcu sensowny powód łamania urządzenia

 • Henryk

  Przedstawione przez was sposoby zabezpieczenia są dobre, ale nie na najnowszych systemach (9.2, 9.3) gdyż wystarczy zresetować iurządzenie (power off button + home button) po czym system uruchomi sie bez jailbreak i wyłączenie będzie możliwe.

  • krzysiekb92

   Jasne,ale dopóki ktoś tego,nie zrobi to wymienione aplikacje pozwolą odnaleźć sprawcę lub sprzęt.

 • Marcin

  Widze artykuł wchodzę i czytam…zobacz jak zabezpieczyć iphone,ipad przed kradzieżą ? Rozumiem że autor rozumie sens w nagłówku ? Wnioskuję żę dodatki z cydii czy find my iphone uchronią nas przed kradzieżą telefonu ? Czy może chodziło tylko o dane ? Bo wydaje mi sie że autorowi troche się pomyliło i źle zatytułował artykuł

  • krzysiekb92

   Chodzi o jedno i drugie.

 • qwes

  co to jest te cholerne „FMi” ?

  • Tomasz Szymik

   Find My Iphone (FMI) czyli znajdź Mój iPhone

 • elliott

  Myślałem że JB służy głównie do rozszerzenie opcji iPhone, tak przynajmniej piszą jego zwolennicy a nie tak jak pisze autor do pobierania pirackich gier lub aplikacji.

  • krzysiekb92

   Pirackie gry i aplikacje to jedynie przykład, choć większość osób robiących Jailbreak właśnie je pobiera. Jasne możesz poszerzyć funkcjonalność urządzenia mobilnego, ale przy okazji też je odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą lub zgubieniem.

   • elliott

    A kto napisał ten artykuł?

 • Ferdek

  Czyli autor promuje jb rzekomo wykorzystując go do zacnych celów przecież czysty iOS tez ma mechanizmy chroniące przed kradzieżą nie łamiąc przy tym licencji Apple .

  • krzysiekb92

   Samym FMi czasem zbyt duzo się nie zdziała.