Krzysiek Borek21.08.2016
Zobacz jak zabezpieczyć iPhone, iPad przed kradzieżą

Zdaje sobie sprawę, że dla większości z was Jailbreak jest wykorzystywany do rozszerzania funkcjonalności waszych urządzeń mobilnych, choć zdecydowana większość pobiera pirackie aplikacje/gry, co może wiązać się z zainfekowaniem przez różne wirusy, które jednak istnieją na iOS.

Na szczęście drugiemu scenariuszowi możemy się postawić, wystarczy tylko:

  1. Nie dodawać nie znanych wam źródeł z Cydii.
  2. Nie instalować pirackich wtyczek z repozytoriów takich, jak HackYouriPhone (HYi).

Najważniejszą sprawą w tej kwestii jest instalacja wszystkiego, czego używacie z rzetelnych źródeł, co sprawi, że nie będziecie mieć żadnych problemów z waszymi danymi na urządzeniu mobilnym.

Osobiście nigdy nie zgubiłem iPhone’a lub iPada, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każde z tych urządzeń odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą lub zgubieniem. Dzięki programom/wtyczkom przedstawionym poniżej będziecie w stanie odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt.

Znajdź mój iPhone

Zacznijmy od podstawowego działania, jakim jest uruchomienie funkcji Znajdź mój iPhone. Dzięki niej będziemy w stanie znaleźć swoje urządzenie mobilne i je zdalnie zablokować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najlepiej, żeby FMi było cały czas włączone, jedynym wyjątkiem jest robienie Jailbreaka, po tej operacji włączajcie funkcję ponownie.

Włączenie Znajdź mój iPhone jest dziecinnie proste, wystarczy kolejno przejść do Ustawienia → iCloud → Znajdź mój iPhone. Potem przesuwamy suwak, żeby włączyć funkcję. Warto również uruchomić Wysyłaj moje położenie i wysyłaj ostatnie położenie. Pierwszą z nich znajdziecie przed wejściem w FMi, a drugą po.

PickPocket

Pobierzecie go za darmo, ale musicie dodać w Cydii nowe źródło (http://repo.ziph0n.com/). Uruchomienie wtyczki sprawia, że po błędnym wpisaniu kodu blokady (ustawionego wcześniej w konfiguracji) z głośnika urządzenia zacznie wydobywać się głośny dźwięk i można go wyłączyć tylko po podaniu poprawnego kodu lub swojego odcisku palca za pomocą czytnika linii papilarnych (Touch ID).

pickpocket-tweak

Najważniejsze, że wtyczka uniemożliwia ręczne wyłączenie urządzenia mobilnego, o ile wcześniej ustawiliście do tego hasło. Wszystko skonfigurujecie wchodząc kolejno do Ustawienia → Pickpocket.

iGotYa

Za tę wtyczkę musicie uiścić opłatę, ale dzięki niej zobaczycie, kto ukradł wam telefon. W momencie wpisania złego kodu blokady iPhone użyje przedniej kamerki do zrobienia zdjęcia sprawcy.

Pewnie spytacie, jak zdobyć wykonane zdjęcie? To nic trudnego w konfiguracji wtyczki podajecie swój adres mailowy i na niego zostanie wysłane zdjęcie i inne informacje zebrane przez iGotYa. Rozszerzenie pozwala również odnaleźć sprawcę, dzięki lokalizacji w iPhonie.

BioProtect

Nie lubię dawać telefonu znajomym, którzy lubią przeglądać moją korespondencję bez mojej zgody. W takim przypadku najlepiej pobrać BioProtect, który ochroni wybrane przez nas aplikacje naszym odciskiem palców. Ochrona aplikacji to nie wszystko, możemy tak ochronić panele w ustawieniach, foldery, przełączniki w Centrum Sterowania i wiele innych.

lock-iphone-apps-bioprotect

Nawet wyłączenie urządzenia można zabezpieczyć Touch ID, więc nikt niepożądany go nie wyłączy. Wtyczka jest kompatybilna z iOS 7,8 i 9, pobierzecie ją ze źródła ModMyi.

Polus

Blokada wyłączania urządzenia może być bezużyteczna, ponieważ bardziej rozgarnięci kradzieje mogą włączyć tryb samolotowy, co sprawi, że nie będziemy w stanie namierzyć swojego sprzętu.

polus-disable-airplane-mode

Ten problem można rozwiązać za pomocą instalacji wtyczki Polus, pozwalającej na wyłączenie dostępu do niektórych części Centrum Sterowania z poziomu ekranu blokady. W praktyce oznacza to, że złodziej nie będzie mógł włączyć trybu samolotowego lub Bluetooth bez odblokowania iPhone’a. Dopiero po odblokowaniu będą dostępne wszystkie wyłączone przez użytkownika przełączniki i suwaki. Miejsce konfiguracji znajduje się w Ustawienia → Polus → Top Shelf.

IfFound3

Rozszerzenie umieszcza wszystkie możliwości kontaktu z właścicielem urządzenia na ekranie blokady. W ten sposób osoba, która znalazła telefon będzie w stanie szybko skontaktować się z właścicielem, o ile nie jest złodziejem.

iffound3-cydia

Po instalacji na ekranie blokady obok skrótu uruchamiającego aparat pojawi się odnośnik do włączenia IfFound3. Po stuknięciu na odnośnik pojawią się nasze dane kontaktowe i imie, które przyśpieszą proces odzyskania telefonu.

Wtyczka ma również przycisk do wykonania połączenia wychodzącego z numerem właściciela. IfFound3 jest kompatybilny z iOS 8 i 9, ale to płatne rozszerzenie i kosztuje zaledwie 0,99$.

Mam nadzieję, że weźmiecie sobie to wszystko do serca i wybrane przeze mnie aplikacje się wam przydadzą. Jeżeli mielibyście jakieś problemy, postaram się odpowiedzieć na wasze pytania w komentarzach poniżej.

Źródło: cydiageeks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek