wtachos9

20 funkcji systemu watchOS 9, o których być może nie wiedziałeś

Tej jesieni Apple wypuściło kolejne generacje iPhone i Apple Watch, a także nowe systemy operacyjne. Nowy watchOS 9  przyniosł dużych ulepszeń – oto 20 o których być może nie wiedziałeś.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was opis 20 funkcji, o których być może nie wszyscy z Was wiedzą.

20 funkcji systemu watchOS 9, o których możesz nie wiedzieć

20 funkcji systemu watchOS 9, o których być może nie wiedziałeś ciekawostki watchOS 9, funkcje watchOS 9  Tej jesieni Apple wypuściło kolejne generacje iPhone i Apple Watch, a także nowe systemy operacyjne. Nowy watchOS 9  przyniosł dużych ulepszeń - oto 20 o których być może nie wiedziałeś. watchOS9 1 1

01. Odbieranie wiadomości e-mail z dowolnej skrzynki pocztowej

Teraz Apple Watch może sprawdzać nie tylko natywną pocztę iCloud, ale także wysyłać powiadomienia o przychodzących mailach w innych skrzynkach. Na przykład Gmail, Yahoo i inne. A do tego nie muszą łączyć się z iPhonem – wszystko dzieje się przez serwery Apple. Funkcja ta musi być aktywowana ręcznie w ustawieniach.

Uruchom aplikację Watch na iPhonie, stuknij w “My Watch”, następnie w “Mail” i potwierdź aktywację powiadomień w sekcji “When not connected to iPhone”.

02. Wyświetlanie pierścieni aktywności podczas treningu

W przeszłości, jeśli ćwiczyłeś z Apple Watch i chciałeś zobaczyć, jak pierścienie aktywności wpływają na Twoje postępy, musiałeś wyjść z aplikacji Workout i przełączyć się do aplikacji Activity. Teraz, aby zobaczyć te informacje, wystarczy zakręcić Digital Crown.

03. Subskrypcja podcastów

Teraz możesz subskrybować podcasty bezpośrednio z zegarka. Naciśnij “Listen now”, następnie dotknij linii “You might like”, wybierz podcast i dotknij “Subscribe”.

04. Wydarzenia w kalendarzu

Wcześniej Apple Watch mógł przeglądać tylko wydarzenia zapisane w kalendarzu na iPhonie. Teraz zegarek może dodawać wydarzenia i przypomnienia bezpośrednio do aplikacji Kalendarz. Aby to zrobić, naciśnij trzy kropki i wybierz “Dodaj wydarzenie”.

05. Zmień “wygląd” kalendarza

Oprócz funkcji tworzenia wydarzeń, zegarek dostał także możliwość przełączania trybów przeglądania. Na przykład przeglądanie zdarzeń w ciągu dnia, tygodnia lub całej listy.

06. Tarcze zegarków z “astronomią”

W iOS 16 pojawiły się nowe tła, w tym dynamiczne tapety z kategorii “Astronomia”. Pokazują one realistyczny model planety i punkt na mapie na podstawie geopozycji urządzenia. Podobne watchfaces pojawiły się w watchOS 9.

Te tarcze zegarkowe są zaktualizowanymi wersjami oryginalnej tarczy Astronomii. W nowym systemie operacyjnym zostały one przeprojektowane i zawierają teraz mapę gwieździstego nieba, a także mogą wyświetlać dane oparte na lokalizacji. Ponadto, obracając kołem, można zobaczyć fazy księżyca lub położenie planet w dowolnym okresie.

07. Funkcja zapamiętywania trasy

Teraz do śledzenia podróży nie jest potrzebny Apple Watch Ultra – z funkcji Backtrack można korzystać na Apple Watch Series 6 lub nowszym z systemem watchOS 9. Aby to zrobić, przejdź do aplikacji Compass i kliknij ikonę kroków w prawym dolnym rogu ekranu.

Funkcja ta nie działa jednak automatycznie – aby rejestrować kroki, należy przed każdą wędrówką w nieznanym terenie ręcznie nacisnąć “Start”. Aby wznowić ścieżkę, musisz nacisnąć pauzę i dotknąć przycisku “Wznów kroki”.

08. Zmiana tarcz zegarka w zależności od trybu

Tak jak w iOS 16 można skonfigurować zmianę ekranów blokady według harmonogramu, tak teraz ta funkcja pojawiła się w watchOS.

09. Wyświetlanie poprawionych wiadomości

W iOS 16 można teraz edytować wiadomości wysyłane za pośrednictwem iMessage. Te edycje można podejrzeć na zegarku – aby to zrobić, trzeba przytrzymać palec na napisie “Changed” obok wiadomości. Usuwa się go w ten sam sposób.

10. Edycja przypomnień

Teraz możesz edytować przypomnienia na zegarku. Wcześniej można było je tylko tworzyć i przeglądać. Funkcjonalność jest podobna do tej, która pojawiła się w Kalendarzu.

11. Sortowanie uruchomionych aplikacji

Dock, do którego dostęp uzyskuje się przez naciśnięcie przycisku bocznego, pozwala na dostęp do ostatnich aplikacji. W watchOS 9 funkcjonalność ta została poprawiona – teraz programy działające w tle mają priorytet nad innymi aplikacjami w Docku, co ułatwia powrót do nich.

12. Zakaz transmisji danych przez sieć

Wraz z pojawieniem się watchOS 9, zegarek nauczył się rozdzielać dane komórkowe i mobilne. Teraz można więc wyłączyć internet bez utraty możliwości wykonywania połączeń i odbierania wiadomości.

13. Pływanie

W jakiś magiczny sposób Apple Watch nauczył się rozpoznawać, czy podczas pływania użytkownik korzysta ze specjalnego kickboardu.

14. Wielkość czcionki

Wraz z wydaniem watchOS 9 można szybko zmienić rozmiar czcionki poprzez menu Control Center. Wcześniej, aby to zrobić, trzeba było odwiedzić “Ustawienia”.

15. Autopunkcja

Dyktowanie wiadomości na zegarku stało się znacznie łatwiejsze – watchOS 9 potrafi automatycznie stawiać znaki interpunkcyjne. Teraz nie musisz wypowiadać słów przecinka, znaku zapytania i innych komend podczas wybierania głosowego.

16. Zdalne sterowanie Apple Watch

Na liście nowości znalazła się zupełnie nowa funkcja, która pozwala na sterowanie zegarkiem z poziomu iPhone’a. Jest on przeznaczony głównie dla osób niepełnosprawnych, ale może być wykorzystany do sterowania zegarkiem, który np. ma uszkodzony wyświetlacz.

Aby włączyć mirroring wyświetlacza zegarka, uruchom aplikację “Ustawienia” na iPhonie, kliknij “Uniwersalny dostęp”, a następnie w sekcji “Zarządzaj najbliższymi” wybierz “Apple Watch Mirroring”.

17. Zarządzaj swoim telefonem iPhone

Pojawiła się też funkcja odwrotna – możliwość sterowania iPhone’em za pomocą zegarka. Ale, w przeciwieństwie do poprzedniej funkcji, lista możliwości jest ograniczona tutaj możesz wykonać pewne działania. Na przykład przejść do ekranu głównego, otworzyć listę otwartych aplikacji, otworzyć centrum powiadomień, otworzyć centrum sterowania lub aktywować Siri. Naciśnięcie przycisku Więcej otwiera również dostęp do sterowania odtwarzaniem multimediów.

18. Szybkie działania

Rozszerzono listę funkcji, które można przypisać do podwójnego machnięcia. Możesz na przykład odebrać połączenie, użyć gestu jako spustu migawki w aparacie, sterować odtwarzaniem mediów, monitorować treningi i wiele więcej.

19. Wyszukiwanie samochodów (Znajdź mój samochód)

Teraz możesz znaleźć nie tylko zgubionego iPhone’a, iPada, trackera czy słuchawki, ale nawet samochód. Na przykład, jeśli zostawiłeś go na parkingu, ale zapomniałeś, w którym rzędzie lub na którym piętrze. Aby to zrobić, należy ustawić parę między urządzeniem a samochodem za pomocą technologii Car Play lub po prostu przez Bluetooth. Gdy tylko zaparkujesz samochód, a zegarek straci połączenie z systemem multimedialnym, urządzenie automatycznie utworzy punkt współrzędnych w kompasie, który następnie można wykorzystać do odnalezienia samochodu.

20. Często używane timery

Jeśli stale używasz tego samego timera, możesz dodać go do ulubionych. Przejdź do aplikacji Timer, przesuń palcem w lewo, kliknij na gwiazdkę i utwórz timer.

Być może nie jest to cała lista nowych funkcji, które pojawiły się wraz z wydaniem watchOS 9. Są to jednak najważniejsze, o których warto powiedzieć w pierwszej kolejności.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top