kalkulator

7 ukrytych funkcji kalkulatora na iPhone o których być może nie wiedziałeś

Kalkulator istnieje na iPhone od najwcześniejszych wersji iOS. Jednak nie wszyscy właściciele smartfonów Apple wiedzą o jego ukrytych funkcjach.

Poniżej przedstawiamy Wam 7 ukrytych funkcji w systemowej aplikacji kalkulator na iPhone.

01. Usuwanie błędnie wprowadzonych znaków

Zacznijmy od jednego z najbardziej znanych gestów aplikacji – usuwania ostatniego znaku wprowadzonego przez “machnięcie”. Po omyłkowym wpisaniu jednego lub kilku znaków wystarczy, że przesuniesz palcem w bok na polu numerycznym, a ostatni znak zostanie wymazany.

Gest ten działa zarówno w prawo, jak i w lewo. Ze względu na tę cechę kalkulator nie posiada przycisku do usuwania ostatniego znaku, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

02. Kopiowanie i wklejanie danych w aplikacji

Oczywiście można kopiować i wklejać dane bezpośrednio do pola wprowadzania znaków. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tej oczywistej możliwości. Wystarczy, że przytrzymasz palec w pustym polu lub na istniejącym wyniku, aż pojawi się menu kontekstowe.

Następnie można wkleić dane ze schowka lub odwrotnie, skopiować wynik.

03. Skopiowanie ostatniego wyniku z Kalkulatora

Jeśli potrzebujesz wyniku ostatniego obliczenia, nie musisz uruchamiać aplikacji, aby go skopiować. Wystarczy przytrzymać nieco dłużej palec na ikonie kalkulatora dostępnej na ekranie naszego iPhone.

Co ciekawe wynik można także skopiować klikając dłużej na ikonie kalkulatora znajdującej się w Centrum sterowania.

04. Powtórz ostatnią czynność

Aplikacja wie, jak szybko powtórzyć ostatnie działanie matematyczne z wynikiem, który już uzyskałeś. Na przykład obliczyłeś 15% pewnej liczby, a następnie chcesz uzyskać kolejne 15% z odpowiedzi.

W tym przypadku wystarczy ponownie nacisnąć przycisk “równa się”.

05. Ogłoszenie wyniku głosowo

Kolejna ciekawostka leży w sekcji Dostępność. Można tam aktywować możliwość wymowy tekstu.

Wystarczy aktywować funkcję poprzez Ustawienia – Dostępność – Zawartość mówiona – Mowa. Wtedy w menu kontekstowym aplikacji Kalkulator (i innych aplikacji na iPhone) pojawi się opcja Powiedz.

06. Obliczenia w wyszukiwaniu Spotlight

W przypadku szybkich i nieskomplikowanych obliczeń aplikacja Kalkulator może nie wymagać uruchomienia. Jest ściśle zintegrowany z wyszukiwaniem Spotlight i pozwala na wykonywanie obliczeń za jego pośrednictwem.

Otwórz pasek wyszukiwania, przesuwając w dół z ekranu głównego lub ekranu blokady i wprowadź dane do obliczeń.

Oprócz standardowego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, można korzystać z funkcji trygonometrycznych (sin, cos, tan), potęg (ˆ), pierwiastków kwadratowych (sqrt) i innych operacji.

07. Generator losowych liczb dziesiętnych

Po przejściu do trybu Kalkulatora Naukowego pojawia się jedna przydatna opcja – generator liczb losowych. Sztuczka ta pomoże w kłótniach z przyjaciółmi, przy losowym wyborze rozwiązania lub gdy trzeba uzyskać próbkę kilku liczb w losowej kolejności.

Wystarczy nacisnąć przycisk Rand, a otrzymamy wygenerowaną liczbę z przedziału od 0 do 1.

To wszystko! Czy znałeś te wszystkie funkcje? Daj znam koniecznie znać w komentarzach. Jesteśmy bardzo ciekawi.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top