W północnej Wirginii pewien stolarz, zmęczony ciągłymi kradzieżami swoich narzędzi, postanowił podjąć działania, aby zabezpieczyć swój cenny sprzęt.
Po dwóch nocnych włamaniach, podczas których złodzieje zabrali narzędzia warte tysiące dolarów, zainwestował w lokalizatory AirTag od Apple. Ukrył je w swoim większym sprzęcie, mając nadzieję, że w razie kolejnej kradzieży będzie mógł namierzyć sprawców.
22 stycznia złodzieje wrócili i ukradli kolejne narzędzia, tym razem z ukrytymi AirTagami. Stolarz, korzystając z iPhone’a, śledził ruchy złodziei, co zaprowadziło go do magazynu w hrabstwie Howard. Wiedząc, że sam nie poradzi sobie z sytuacją, stolarz wezwał policję. Funkcjonariusze uzyskali nakaz przeszukania i dokonali rewizji magazynu. Znaleźli tam nie tylko narzędzia stolarza, ale również mnóstwo innych skradzionych przedmiotów.
Policja hrabstwa Howard poinformowała, że odzyskano około 15 000 narzędzi budowlanych o wartości od 3 do 5 milionów dolarów. Skradzione przedmioty pochodziły z różnych miejsc w Północnej Wirginii oraz z niektórych obszarów Pensylwanii. Szef policji hrabstwa Howard, Gregory Der, podkreślił, że śledztwo jest nadal w toku i ma ogromny zasięg. Skradzione narzędzia pochodziły ze sklepów, firm, pojazdów, nieruchomości mieszkalnych oraz placów budowy.
Pomimo odkrycia składowiska, żaden z podejrzanych nie został jeszcze zatrzymany. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie kilku osób i spodziewa się wkrótce postawić im zarzuty. Stolarzowi udało się odzyskać część swoich narzędzi, co przyniosło mu pewną ulgę. Policja zidentyfikowała około 80 ofiar tej operacji kradzieży i uruchomiła stronę internetową, na której poszkodowani mogą zgłaszać szczegóły dotyczące skradzionego sprzętu, licząc na jego odzyskanie.
Firma Apple wcześniej wprowadziła środki zapobiegające niewłaściwemu używaniu AirTagów, aktualizując oprogramowanie sprzętowe w celu identyfikowania przypadków niezamierzonego umieszczenia AirTag na innej osobie lub jej rzeczach. Dzięki technologii AirTag stolarz mógł namierzyć skradzione narzędzia i przyczynić się do odkrycia dużego magazynu pełnego skradzionych przedmiotów.
Bardzo ciekawą alternatywą dla AirTag jest MiTag, który ma te same funkcje, ale jest o połowę tańszy.
Co sądzisz o tej sytuacji? Daj koniecznie znać w komentarzach!