Krzysiek Borek20.11.2017
Apple i TSMC rozpoczynają prace nad wyświetlaczami microLED

Apple niedawno wprowadziło do sprzedaży pierwszego iPhone’a z wyświetlaczem OLED. Nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie są zainteresowani technologią microLED, która w ciągu najbliższych lat przewyższy OLED.

microLED w porównaniu do LCD i OLED zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, kontrast i przed wszystkim zaoszczędzenie energii. Teoretycznie dzięki zastosowaniu takiego wyświetlacza można przedłużyć żywotność czas pracy urządzenia z dala od ładowarki.

Digitimes podeszło do tematu pesymistycznie, ponieważ dowiedziało się, że Apple zmniejszyło rozmiary grupy pracowników odpowiedzialnych za microLED. Podobno mają oni problemy z prawidłowym wyprodukowaniem wyświetlaczy, choć rozpoczęto ich wstępną produkcję.

Apple uszczupliło grupę R&D zajmującą się technologią microLED w Longtan (na Tajwanie). Jest to związane z procesem produkcji wyświetlaczy i utrudnieniem umieszczenia układów sterowniczych. Przez to ich połączenie zostało zlecone innym producentom ekranów LCD.

Ciężko zauważyć postęp w pracach nad nową technologią, co pokazuje, że produkcja masowa może okazać się problematyczna. Przez to zmniejszono ilość osób pracujących nad ekranami microLED dla smartfonów.

Mam wrażenie, że zmniejszenie grupy mówi jedynie o zakończeniu badań nad technologią w Stanach Zjednoczonych. Reszta prac zostanie przeniesiona poza granice kraju, a TSMC pomoże w ominięciu problemów podczas procesu produkcyjnego.

Apple współpracuje z TSMC, aby przyśpieszyć i poprawić produkcję wyświetlaczy. To powinno pomóc w ich szybszym zastosowaniu.

W Cupertino nad microLED rozmyślano już w 2014 roku, co zaowocowało przejęciem LuxVue. Wszystko z powodu tego, że LuxVue specjalizuje się w zastosowaniach technologii microLED.

Mam wrażenie, że najpierw Apple Watch otrzyma wyświetlacz microLED, ponieważ to on jako pierwszy otrzymał OLED. W końcu jest mniejszy od iPhone’a, a producent będzie mógł nabrać doświadczenia przed produkcją zdecydowanie większych wyświetlaczy. Pierwsze doniesienia mówią o zastosowaniu ekranów microLED w przyszłym roku, ale wyłącznie w przypadku Apple Watch.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek