OneTech01.02.2021
Apple iPhone 13 będzie wyposażony w Face ID i Touch ID

Od dawna krążą plotki, że kolejne modele iPhone 13 będą wyposażone w dwa biometryczne systemy uwierzytelniania: Face ID i Touch ID.

Kilka miesięcy temu nawet dziennikarz Gurman i analityk Kuo potwierdzili pojawienie się Touch ID w ekranie iPhone’a 13. Dziś potwierdził to raport WSJ, stwierdzając, że dwóch byłych pracowników Apple ujawniło, że firma „pracuje nad technologią odcisków palców w ekranie i rozważa użycie Touch ID i Face ID w jednym urządzeniu”. Co ciekawe ma to być rozwiązanie ultradźwiękowe, a nie optyczne.

Optyczne czujniki linii papilarnych na wyświetlaczu działają przy użyciu światła, w telefonach z Androidem, które przyjęły tę technologię, ekran zapala się, pokazując odcisk palca, w którym należy umieścić palec, aby go podświetlić, podczas gdy kamera tworzy obraz palca. Czujniki optyczne można łatwo oszukać, ponieważ wykorzystują obraz 2D.

Ultradźwiękowe czujniki linii papilarnych są nowszą technologią i wykorzystują małe fale dźwiękowe do tworzenia trójwymiarowej mapy odcisków palców – jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, którego nie da się łatwo oszukać. Jednak technologia ultradźwiękowego pobierania odcisków palców jest znacznie droższa.

Przyciski główne „Touch ID”, których Apple używa w iPhone, iPadzie i Macu, są pojemnościowe. Czujniki wykorzystują szereg malutkich kondensatorów tworząc mapę z danymi o odciskach palców, które jest trudno oszukać, ponieważ nie korzysta z bezpośredniej linii papilarnych obraz.

Według źródła WSJ rozwiązanie, które zdecyduje się przyjąć Apple, będzie musiało spełniać standardy bezpieczeństwa obecnego przycisku Home „Touch ID”, więc nie będzie obniżenia funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa.


Najnowsze systemy

Nowości w iOS 14 o których możesz nie wiedzieć

Sztuczki i triki

Źródło:
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl