logo apple

Apple ogłosiło wyniki finansowe za II kwartał 2023 roku

Firma Apple ogłosiła wczoraj wyniki finansowe za II kwartał 2023 r. – odpowiada on I kwartałowi kalendarzowemu 2023 r., czyli miesiącom styczeń, luty i marzec.

W tym okresie Apple osiągnęło przychody na poziomie 94,8 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Warto zwrócić uwagę, że zysk na akcję wyniósł 1,52 dolarów i nie zmienił się rok do roku. Dochód netto za drugi kwartał 2023 roku wyniósł 24,16 miliarda dolarów, a marża brutto za ten okres wyniosła 44,3%, co oznacza wzrost w stosunku do 43,7% w kwartale poprzedniego roku.

Apple ogłosiło wyniki finansowe za II kwartał 2023 roku ciekawostki zysk na akcję, zrównoważony rozwój., wyniki finansowe, usługi, urządzenia ubieralne, przychody, marża brutto, Mac, iPhone, iPad, fiskalny rok, dywidenda, drugi kwartał, Apple, Akcesoria  Firma Apple ogłosiła wczoraj wyniki finansowe za II kwartał 2023 r. - odpowiada on I kwartałowi kalendarzowemu 2023 r., czyli miesiącom styczeń, luty i marzec. wyniki q2

Rada dyrektorów Apple zatwierdziła również dodatkowe 90 miliardów dolarów wykupu akcji, co z pewnością ucieszy akcjonariuszy. Warto dodać, że Apple zadeklarowało również wzrost wypłaty dywidendy o 0,24 dolara na akcję, co stanowi wzrost w porównaniu z 0,23 dolara na akcję wcześniej. Dywidenda zostanie wypłacona 18 maja akcjonariuszom zarejestrowanym na dzień 15 maja.

Podział przychodów według kategorii produktowych przedstawia się następująco:

  • iPhone – 54,1%,
  • Usługi – 22%,
  • Mac – 7,6%,
  • Urządzenia ubieralne, dom, akcesoria – 9,2%,
  • iPad – 7%.

Zauważalny jest tu znaczący spadek przychodów segmentu komputerów Mac, który odnotował spadek z 10,4 miliarda dolarów w drugim kwartale 2022 roku do 7,2 miliarda dolarów w drugim kwartale 2023 roku. Należy jednak podkreślić, że Apple ustanowiło nowy rekord wszechczasów w przychodach z usług na poziomie 20,9 miliarda dolarów oraz nowy marcowy rekord kwartalny w przychodach z iPhone’a na poziomie 51,3 miliarda dolarów.

Warto przytoczyć słowa Tima Cooka, CEO Apple, który skomentował opublikowane wyniki finansowe:

“Z przyjemnością informujemy o świetnej sprzedaży usług i marcowym rekordzie sprzedaży iPhone’a pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego oraz o tym, że nasza zainstalowana baza aktywnych urządzeń osiągnęła rekordowy poziom. Nadal inwestujemy długoterminowo i kierujemy się naszymi wartościami, w tym czynimy znaczne postępy w tworzeniu produktów i łańcuchów dostaw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.”

Można zauważyć, że Apple osiągnęło w drugim kwartale fiskalnym 2023 roku spadek przychodów rok do roku. Jednocześnie jednak firma zanotowała rekord w przychodach z usług oraz marcowy rekord kwartalny w przychodach z iPhone’a. Warto też podkreślić, że w segmencie usług Apple odnotowało wzrost przychodów, co wskazuje na silną pozycję firmy w obszarze cyfrowych usług i subskrypcji.

Ważną informacją dla akcjonariuszy jest również zatwierdzenie przez radę dyrektorów Apple dodatkowych 90 miliardów dolarów wykupu akcji oraz wzrost wypłaty dywidendy. To z pewnością będzie miało wpływ na wartość akcji na giełdzie, a jednocześnie stanowi dowód zaufania do długoterminowej strategii i finansowej stabilności firmy.

Należy jednak zwrócić uwagę na spadek przychodów w segmencie komputerów Mac, co może być wynikiem trudnej sytuacji na rynku, ale również zaostrzonej konkurencji. Z drugiej strony, wzrost przychodów z iPhone’a i usług pokazuje, że firma dobrze radzi sobie w obszarze najważniejszych produktów i usług. Warto też podkreślić, że Apple nadal inwestuje w zrównoważony rozwój i przyjazne dla środowiska technologie, co jest zgodne z obecnymi trendami i oczekiwaniami klientów.

Możesz być zainteresowany
Źródło:

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 181

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top