OneTech04.06.2019
Apple przedstawiło iPadOS – system operacyjny tylko dla iPada

Wczoraj na WWDC 2019 Apple nie tylko zaprezentowało iOS 13 , ale także wprowadziło zupełnie nowy system operacyjny – iPadOS.

System został stworzony specjalnie dla tabletów i pozwala korzystać z nowych funkcji dzięki zasadniczo nowemu podejściu do pracy z ekranem.

Teraz ekran główny tabletu wygląda prawie tak samo jak w iOS 13, tylko siatka ikon jest gęstsza. Możesz na przykład przesuwać i dołączać widżety do ekranu głównego.

I jednocześnie edytować dwa dokumenty na jednym ekranie.

Co odróżnia iOS 13 od iPadOS

Pliki są wyświetlane w formie kolumn (analogicznie do Findera), zdjęcia można importować bezpośrednio do Lightroom, a także tworzyć archiwa w formacie.zip. Nie wspominając o tym, że Apple obiecuje całkowicie nową przeglądarkę Safari – wsparcie dla pełnoprawnych prac w Dokumentach Google. Dodatkowo dodano nowe gesty wielofunkcyjne do pracy z dokumentami.

W rzeczywistości iPadOS jest pośrednim łączem między komputerowym i mobilnym systemem operacyjnym.

W Cupertino pracowali także nad czcionkami, tworząc osobną sekcję dla nich w App Store. Użytkownik będzie mógł wybrać, którą czcionkę lubi i pobrać (lub kupić) ją. Dużo uwagi poświęcono Apple Pencil . W nowym systemie operacyjnym opóźnienie „ołówka” zmniejszyło się z 20 ms do 9 ms.

Opis poszczególnych funkcji i i nowości umieścimy w kolejnym wpisie. Na jakich iPadach możliwa będzie instalacja iPadOS? Spisz kompatybilnych urządzeń znajdziecie – tutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Blog technologiczny OneTech.pl
@onetechpl