Krzysiek Borek21.06.2018
Apple stara się całkowicie zniwelować Jailbreak

Podejrzewam, że wielu naszych czytelników jest zainteresowanych Jailbreak lub nawet go robi. Jednak wg Apple to temat tabu, a najnowsze dokumenty wsparcia tylko na to wskazują.

Zawierają informacje dlaczego użytkownicy nie powinni odblokowywać swoich urządzeń.

Strona wsparcia została zaktualizowana 15 czerwca bieżącego roku i ma pomóc Apple w “wyłączeniu” zainteresowania Jailbreak na dobrze, ponieważ wypunktowali z czym się to wiąże. Wg Apple Jailbreak sprawi, że wasze urządzenie będzie narażone na ataki hakerskie, system zacznie działać niestabilnie, żywotność baterii się skróci, pogorszy się jakość dźwięku i wideo. To nie wszystko, ponieważ użytkownik będzie wtedy narażony na brak aktualizacji oprogramowania i aplikacji.

Przez wiele lat używałem Jailbreak, zaczynając od iPhone’a 3GS, a kończąc na iPadzie mini 2. Podczas użytkowania urządzeń z Jailbreak nie miałem żadnego z wymienionych problemów, a jedynie zyskałem nowe funkcje i wiele ciekawych rozszerzeń dla iOS. Tym razem też zdecyduje się na wykonanie Jailbreak, ale wyłącznie na iPhonie 6 Plus.

Śmieszne jest to, że Apple podaje jedynie wady odblokowania oprogramowania i nie wspomina nic o zaletach. Rozumiem ich w 100% w końcu chcą, żeby użytkownicy ich produktów tego nie robili.

Na końcu zaktualizowanego artykułu wsparcia jest nawet wzmianka o możliwości odmówienia naprawy urządzenia w ramach gwarancji. To nic nowego, ponieważ Amerykanie wspominają o tym od dłuższego czasu. Ponadto Apple od niedawna dzielnie się broni przed Jailbreak.

Wszystko za sprawą Kernel Patch Protection, będącego nieodłącznym elementem nowszych wydań systemu operacyjnego. Z drugiej strony zabezpieczenia w wersji testowej iOS 12 są niczym, bo KeenLab udało się wykonać Jailbreak pierwszej wersji testowej najnowszego systemu.

Pewnie większość zainteresowana Jailbreak nic sobie z poczynań Apple nie zrobi. W szczególności teraz, gdy do gry wszedł Ian Beer (odnajdujący luki w zabezpieczeniach) i programiści tworzący aplikacje pokroju Coolstara i Jonathana Levina.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS