uslugi 1

Bezpieczeństwo danych firmowych a outsourcing usług

W nowoczesnych przedsiębiorstwach bezpieczeństwo informatyczne, co za tym idzie ochrona danych stały się priorytetem. Nie powinno to nikogo dziwić.

Niezabezpieczone informacje mogą być łatwym celem dla cyberprzestępców, narażając firmę na straty finansowe oraz utratę zaufania klientów. W obliczu wyzwania, jakim jest ochrona danych, poruszymy kwestię współpracy z zewnętrzną firmą informatyczną. Jakie korzyści niesie za sobą zlecenie obsługi informatycznej do firmy IT? Czy warto zdjąć z siebie ciężar zarządzania środowiskiem informatycznym? Czy lepszym rozwiązaniem będzie zarządzanie sekcją IT wewnątrz naszej organizacji?

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć współpracę na zasadach outsourcingu usług informatycznych.

Bezpieczeństwo danych firmowych a outsourcing usług ciekawostki outsourcing usług, Bezpieczeństwo danych firmowych, bezpieczenstwo W nowoczesnych przedsiębiorstwach bezpieczeństwo informatyczne, co za tym idzie ochrona danych stały się priorytetem. Nie powinno to nikogo dziwić. haker 1

Bezpieczeństwo informatyczne firmy – jakie elementy zawiera?

Bezpieczeństwo informatyczne to w skrócie zestaw praktyk i procedur, które obejmują zabezpieczenie elementów środowiska IT, w szczególności danych firmowych. Na bezpieczeństwo składają się między innymi:

 1. Polityka bezpieczeństwa
 2. Analiza ryzyka, audyty bezpieczeństwa oraz monitoring systemów
 3. Procedury reagowania na incydenty bezpieczeństwa, które umożliwiają szybkie identyfikowanie, analizowanie i naprawianie skutków ataków
 4. Fizyczne zabezpieczenia sprzętu i infrastruktury IT
 5. Zabezpieczenia sieciowe – między innymi firewall’e
 6. Szyfrowanie danych
 7. Backup – strategie tworzenia kopii zapasowych i plany kontynuacji działalności, aby zapewnić odtworzenie danych po awarii lub ataku.Zarządzanie tożsamościami użytkowników i kontrola dostępu
 8. Systemy antywirusowe
 9. Regularne aktualizacje systemów i aplikacji w celu eliminacji luk bezpieczeństwa
 10. Szkolenia z bezpieczeństwa dla pracowników na temat potencjalnych zagrożeń i najlepszych praktyk bezpieczeństwa
 11. Przestrzeganie lokalnych i międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, np. GDPR, HIPAA itd. Szukasz informacji o bezpieczeństwie IT? Sprawdź lizard.pl/uslugi-it/bezpieczenstwo-it/

Czy warto przeprowadzić audyt bezpieczeństwa?

Audyt IT polega na kompleksowym sprawdzeniu infrastruktury IT danej firmy. Celem takiego przeglądu jest dokładne zbadanie obecnej kondycji systemów informatycznych oraz podjęcie odpowiednich działań mających na celu zabezpieczenie ochrony danych i systemów.
Audyt informatyczny zbada poszczególne elementy środowiska informatycznego, między innymi kondycję systemów i aplikacji, możliwości udoskonalenia infrastruktury IT, stopień zabezpieczeń IT, zarządzanie licencjami, zestawienie urządzeń sieciowych, stan aktualizacji i podatności systemu. Czy sprawdzenie stanu bezpieczeństwa IT jest istotne dla firmy?Bez wątpienia. Audyt IT przyczynia się do rozwoju kultury zarządzania środowiskiem informatycznymi. Korzystanie z usług zewnętrznych ekspertów w zakresie audytu IT może zapewnić obiektywny i fachowy ogląd na infrastrukturę IT w naszej firmie. Dzięki takiemu audytowi mamy pełny obraz i możemy zaplanować strategię rozwoju, której istotnym elementem jest dział IT. Więcej o audytach IT dowiesz się na lizard.pl/audyty/

Zalety przeprowadzenia audytu IT

 • Udoskonalenie bezpieczeństwa IT
 • Zredukowanie wydatków przez usunięcie niepotrzebnych zasobów i procedur
 • Poprawa operacyjnej wydajności działu IT
 • Wzrost zaufania klientów i partnerów dzięki systematycznym przeglądom
 • Niezależna i bezstronna ocena środowiska IT
 • Zarządzanie ryzykiem poprzez analizę potencjalnych zagrożeń i zalecanie odpowiednich środków zapobiegawczych
 • Dostosowanie ochrony danych do standardów w danym sektorze gospodarki

Outsourcing usług informatycznych

Outsourcing usług IT może okazać się dobrym sposobem na optymalizację wydatków sekcji IT w naszej firmie. Zlecanie danych działań zewnętrznym dostawcom usług IT eliminuje potrzebę tworzenia własnych działów i zatrudniania pracowników. W zależności od preferowanego modelu, często wybieraną formą rozliczenia jest stawka godzinowa. Jest to transparentne rozwiązanie dla obu stron.

Dzięki elastyczności tej formy współpracy między firmami, dane przedsiębiorstwo może dobrać i zmieniać zakres potrzebnych usług, w zależności od aktualnej sytuacji. Dzięki outsourcingowi usług informatycznych do zewnętrznego dostawcy, możesz spokojnie zająć się rozwojem biznesu. Twoim środowiskiem IT zajmie się zespół specjalistów. Delegowanie prac IT do zewnętrznej firmy może także rozwiązać problemy związane z samym zarządzaniem personelem. Utrzymywanie działu IT w firmie jest nie tylko kosztochłonne, ale również przynosi wiele wyzwań w dobie dynamicznie zmieniającego się rynku. Firmy outsourcingowe zapewniają dostęp do szerokiej gamy specjalistów IT, którzy mogą obsługiwać różnorodne elementy infrastruktury informatycznej.

Profesjonalne firmy informatyczne posiadają bogate doświadczenie współpracy z różnymi przedsiębiorstwami, co może przekładać się na bardziej efektywne funkcjonowanie i rozwój technologiczny, tym samym wysoką jakość świadczonych usług.

Specjaliści z doświadczeniem w branży dają pewność w realizacji danych zadań. Firmy outsourcingowe specjalizują się w konkretnych dziedzinach, co zapewnia szybką i efektywną pomoc techniczną. Know how zewnętrznej firmy IT to niewątpliwie ogromny atut outsourcingu.

Niezwykle istotna jest ciągłość dostępności usług. Każda przerwa w działaniu systemów informatycznych może oznaczać realne straty finansowe. Profesjonalny outsourcing gwarantuje niezawodność systemów, stały monitoring i ogranicza ryzyko utraty danych czy przerw w dostępności usług.

Czy warto zdecydować się na outsourcing w zakresie bezpieczeństwa IT?

Decyzja o outsourcingu usług informatycznych może przynieść wiele korzyści, ale niesie ze sobą również ryzyko współpracy z zewnętrzną firmą. Po analizie naszych potrzeb, warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym partnerem. Firma IT Lizard z Warszawy oferuje szeroki zakres usług informatycznych, przede wszystkim usługi związane z bezpieczeństwem i przechowywaniem danych w chmurze, backupem, administracją sieci, systemów oraz serwerów. Specjalizują się w audytach bezpieczeństwa i w pomocy informatycznej dla firm. Powierzając firmowe dane warto postawić na doświadczony zespół ekspertów, który dobierze dla Twojej firmy najkorzystniejsze rozwiązania z zakresu IT i zapewni najwyższe standardy ochrony danych.

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 124

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top