prywatnosc

Błąd w iOS umożliwiał gromadzenie danych o lokalizacji użytkowników bez ich zgody

Odkryto błąd w systemie iOS, który umożliwiał gromadzenie danych o lokalizacji użytkowników bez ich zgody. Na szczęście problem został naprawiony w iOS 16.3.

Brazylijski dziennikarz Rodrigo Ghedin poinformował, że iFood, brazylijska aplikacja do dostarczania jedzenia, w iOS 16.2 uzyskała dostęp do lokalizacji użytkownika, pomimo wyłączenia dostępu do usług lokalizacyjnych. iFood jest największą aplikacją do dostarczania jedzenia w Brazylii, a wartość rynkowa samej firmy iFood wynosi 5,4 mld dolarów. Więc to nie jest jakaś mało znacząca aplikacja używana przez kilka osób i znajomych dewelopera.

Błąd w iOS umożliwiał gromadzenie danych o lokalizacji użytkowników bez ich zgody ciekawostki iOS 16.3, iOS, błąd w iOS 16  Odkryto błąd w systemie iOS, który umożliwiał gromadzenie danych o lokalizacji użytkowników bez ich zgody. Na szczęście problem został naprawiony w iOS 16.3. prywatnosc

Aplikacja iFood uzyskiwała dostęp do lokalizacji użytkowników nawet wtedy, gdy użytkownik z niej nie korzystał, dzięki błędowi w systemie iOS. Nawet gdy użytkownik całkowicie odmówił aplikacji dostępu do usług lokalizacyjnych, ta nadal z nich korzystała. Pytanie brzmi, ile aplikacji wykorzystywało błąd, jak długo i ile danych o lokalizacji udało się aplikacjom zebrać, zanim Apple naprawiło błąd, który pozwalał aplikacjom omijać ustawienia użytkownika w iOS.

Dziennikarz, który zwrócił uwagę na problem, zadał te pytania bezpośrednio Apple, ale nie uzyskał ani jednej odpowiedzi. Błąd był najprawdopodobniej związany z faktem, że jeśli użytkownik zezwolił aplikacji na dostęp do usług lokalizacyjnych, a następnie zmienił tę zgodę, iOS poprawnie zarejestrował zmianę użytkownika i nadal zezwalał na dostęp zarówno do danych lokalizacji, jak i aplikacji, dla których zmieniono ustawienia. Nie było to więc nadużycie błędu przez twórców aplikacji, ale programiści nie mieli nawet możliwości uniemożliwienia dostępu do danych. Apple prawdopodobnie nie skomentuje błędu, który został już naprawiony w iOS 16.3, ale mimo to jest to dość poważny błąd giganta technologicznego, który kładzie nacisk na ochronę danych.

Czytaj także:

Możesz być zainteresowany

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top