iphone bez zasilacza

Brazylia blokuje sprzedaż iPhone’ów bez zasilacza

Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało sprzedaż iPhone’ów bez zasilacza w opakowaniu. Dodatkowo rząd ukarał Apple grzywną w wysokości 2,3 mln dolarów.

Ministerstwo Sprawiedliwości napisało co następuje:

Zastosowanie kary pieniężnej w wysokości 12 274 500 BRL, anulowanie rejestracji smartfonów marki iPhone wprowadzonych na rynek od modelu iPhone 12 oraz natychmiastowe wstrzymanie dostaw wszystkich smartfonów marki iPhone, niezależnie od modelu i generacji bez zasilacza.

Rząd zdecydował, że wyegzekwuje dzienną grzywnę, jeśli Apple nie wstrzyma natychmiast sprzedaży iPhone’ów bez zasilacza.

W październiku 2021 roku Ministerstwo Sprawiedliwości doręczyło Apple i Samsungowi dokument, w którym podkreślono, że firmy nie wyjaśniły, dlaczego usunęła zasilacz z opakowania swoich smartfonów. W maju rząd zwrócił się do brazylijskiej agencji ochrony konsumentów o wszczęcie postępowania administracyjnego przeciwko Apple i Samsungowi.

Brazylia blokuje sprzedaż iPhone'ów bez zasilacza ciekawostki iphone bez zasilacza, Brazylia  Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało sprzedaż iPhone'ów bez zasilacza w opakowaniu. Dodatkowo rząd ukarał Apple grzywną w wysokości 2,3 mln dolarów. iPhone Samsung

Wprowadzając do sprzedaży w Brazylii Galaxy Z Flip4 i Z Fold 4, Samsung zastosował się do wytycznych brazylijskiego rządu i teraz w swoich nowych smartfonach umieszcza zasilacz. Z kolei Apple nie umieściło jeszcze tego akcesorium w pudełkach iPhone’ów sprzedawanych w Brazylii. Może się to zmienić wraz z wydaniem iPhone 14.

W październiku 2020 roku, kiedy odsłonięto linię iPhone 12, Apple powiedziało, że dąży do neutralności węglowej do 2030 roku. Według firmy, skoro klienci mają w domu kilka zasilaczy, to korzystniejsze dla środowiska byłoby nie oferowanie tego akcesorium w opakowaniach smartfonów.

Brazylijskie władze nie uwierzyły w wyjaśnienia Apple i argumentowały, że gigant technologiczny mógł podjąć inne działania, aby pomóc środowisku, takie jak dodanie obsługi ładowania przez USB-C do swoich iPhone’ów. Sprzedaż urządzeń bez zasilacza jest według władz “celowo dyskryminującą praktyką wobec konsumentów”.

Apple nie wycofało jeszcze najnowszych iPhone’ów ze swojego brazylijskiego sklepu internetowego, ale powiedziało, że będzie nadal współpracował z władzami, aby rozwiązać ich wątpliwości.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top