Wiele rzeczy zmieniło się na rynku mobilnym, najbardziej zauważalną zmianą jest rozmiar. Wszystko to zaczęło się od tabletu Dell, który miał 5″ przekątną ekranu, później podłapał to Samsung i wypuścił serię Note.
Zacznijmy, więc od wyjaśnienia znaczenia słowa phablet, w skrócie oznacza ono urządzenie mobilne z funkcją wykonywania połączeń, jednakże jest większe od typowego smartfona. Phabletem należy określać urządzenia o przekątnej ekranu od 5-7″.
Wasz phablet to nie phablet – jedynie w wizji projektanta.
W czerwcu 2013 roku Sony zapowiedziało Xperię Z Ultra o przekątnej ekranu bagatela 6,4″, oczywiście Sony okrzyknęło urządzenie najcieńszym smartfonem z ekranem Full HD. Oczywiście reszta stawki polknęła haczyk, jednakze przy wydaniu owego urządzenia nie pojawił się termin phablet, to samo miało miejsce przy wydaniu Lumii 1520. Wg. słów Nokii to “smartfon z większym wyświetlaczem”. HTC One Max ? kolejny wielki smartfon, Galaxy Note 3, Samsung nigdy nie nazwał urządzenia phabletem. LG G Pro 2? To nadal smartfon w wizji LG.
Apple pozostaje jedyną firmą w stawce nie oferując smartfonów z większą przekątną, niż 4″, jednakże plotki głoszą że tym razem pójdą za duchem czasu i ujrzymy iPhone`a odpowiednio z przekątną ekranu 4,7″ i 5,5″. Tutaj także termin phablet pewnie nie zostanie wykorzystany, nie biorąc pod uwagę tego, że konsumenci tak nazywają tego typu urządzenia.
Jak widać, firmy nie uzywają terminu phablet, skoro koncerny nie nazywają swych urządzeń phabletem, my tez nie powinniśmy tego robić. Tutaj pojawia się jedno pytanie, mianowicie “czy nazwa zależna jest od tego do deklaruje nam twórca, czy to co sami sobie zadeklarujemy?”.
Oczywiście urządzenie nie zmieni się w to, co chcemy, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Wszystkie cechy pozostają niezmienne, nawet jeżeli nazywamy je inaczej, niż trzeba. W tym momencie smartfony mają przekątne ekranu rzedu 5-6″, domyślnie to smartfon, przynajmniej wg. producenta. LG G2, Samsung Galaxy S5, Xperia Z2, jest znacznie wiecej przykładów, ale są to smartfony, tak nazywają te urządzenia producenci.
W tym momencie smartfony w wersji “mini” potrafią korzystać z ekranu o przekątnej 4,7″ (LG G2 mini). Jeszcze parę lat temu taka przekątna klasyfikowała urządzenia, jako tablet.
Jak myślicie, czy nadal potrzebne jest słowo phablet, czy wychodzi ono już z obiegu? Czy być moze telefon, samrtfon i tablet to jedyne okreslenia ? Mam nadzieje, że na te pytania odpowiecie w komentarzach.