iphone7 3

Dlaczego iPhone 7 nie dostanie systemu iOS 16

Jedną z zagadek, z jaką Tim Cook i jego zespół pozostawili nas po prezentacji Apple, jest to, dlaczego iPhone 7 nie otrzyma systemu iOS 16.

Wydawać by się mogło, że Apple nie jest jak Microsoft i Nokia, które najpierw zrugały swoich klientów, a potem pozostawiły ich bez aktualizacji do nowej wersji Windows Phone, ale posiadacze jednego z najpopularniejszych iPhone’ów nie zostali jakoś specjalnie miło potraktowani.

Pod koniec ubiegłego roku na liście iPhone’ów obsługujących system iOS 16 logicznie wyglądał smartfon z procesorem A10 Fusion, ale ostatecznie go tam nie było. Czy Apple postąpiło słusznie?

Które urządzenia otrzymają system iOS 16

Dlaczego iPhone 7 nie dostanie systemu iOS 16 ciekawostki ipados 16, ios 16 nie dla iphone 7, iOS 16  Jedną z zagadek, z jaką Tim Cook i jego zespół pozostawili nas po prezentacji Apple, jest to, dlaczego iPhone 7 nie otrzyma systemu iOS 16. iOS16

Na pierwszy rzut oka lista iPhone’ów obsługujących nowy system iOS wygląda całkiem logicznie. Jednak tylko uważni użytkownicy zauważą, że nie ma wśród nich iPhone’a 7. Z jednej strony sprzęt całkiem dobrze radzi sobie z obciążeniami systemu iOS 15, choć w nieco okrojonej wersji. Z drugiej strony, rok 2016 minął już sześć lat temu, co oznacza, że wsparcie Apple dla aktualizacji jest na razie zakończone. W zeszłym roku iPhone SE pierwszej generacji obchodził piątą rocznicę istnienia, co prawda iPhone 6S również miał wtedy 6 lat, ale oba smartfony otrzymały system iOS 15. Gdzie tu logika, Apple?

Faktem jest, że na liście iPadów, które mają otrzymać system iPadOS 16 jest jeszcze pierwszy iPad Pro, który pojawił się w 2015 roku, oraz iPad 5 z układem A9 z iPhone’a 6S. W rezultacie firma Apple spotkała się z falą krytyki ze strony użytkowników iPhone’a 7: wielu nie mogło uwierzyć w to, co się dzieje, inni uważali, że bez iOS 16 nie ma nic do stracenia (komu zresztą potrzebny jest ekran blokady?). Inni oskarżali firmę Apple o agresywny marketing, uważając, że urządzenia nadal spełniają wymagania nowych systemów, a ograniczenia wprowadzone w aktualizacji są przesadzone.

Czym iOS różni się od iPadOS

Dlaczego iPhone 7 nie dostanie systemu iOS 16 ciekawostki ipados 16, ios 16 nie dla iphone 7, iOS 16  Jedną z zagadek, z jaką Tim Cook i jego zespół pozostawili nas po prezentacji Apple, jest to, dlaczego iPhone 7 nie otrzyma systemu iOS 16. iOS16 1 5

Przed wydaniem systemu iPadOS 16 system operacyjny dla tabletów był nieco ulepszoną wersją systemu iOS, choć mają wiele funkcji i wspólną platformę: dopiero w ostatniej aktualizacji firma Apple zbliżyła iPadOS do macOS, dzięki czemu aktualizacja jest “cięższa” i staje się czymś pośrednim między iOS a macOS. Jak starsze modele iPada będą działać z systemem iPadOS 16? Ich funkcjonalność będzie ograniczona.

Hipotetyczny iPad 5 nie otrzyma zaktualizowanej wielozadaniowości, a to, co najlepsze, prawdopodobnie trafi do iPada Pro i iPada Air 5 na M1. Podobnie Apple może postąpić z iPhone’em 7 i 7 Plus, jak rok wcześniej: wyłączyć niektóre funkcje lub zastosować koprocesor Neural Engine, którego A10 nie posiada (pojawił się dopiero w iPhone’ie X z A11 Bionic).

Aktualizacja

Na podstawie tego, co się stało, istnieje kilka możliwości, dlaczego tak się dzieje. Wydaje się to dość proste: wystarczy wybrać odpowiednią opcję.

  • Firma Apple zdaje sobie więc sprawę, że system iOS 16 bez większości funkcji jest niewielką aktualizacją i nie ma sensu po raz kolejny aktualizować zbyt starych urządzeń do systemu iOS 15. Lepiej wysyłać aktualizacje i poprawki do systemu iOS 15 bez porzucania użytkowników.
  • Apple sugeruje, że wsparcie jest dobrym rozwiązaniem, a my zrobiliśmy swoje, ale Twój iPhone niedługo skończy 6 lat. Czas czynić honory – kupić iPhone’a SE 2022 (zwłaszcza że jest teraz bardzo tani). Czasy są trudne: niedobór układów scalonych, wydarzenia na świecie, a zyski prawdopodobnie i tak już spadają.
  • Firma mogła wypuścić aktualizację tylko dla iPhone’a 7 Plus ze względu na większą pojemność pamięci RAM, ale aby uniknąć zamieszania i skarg użytkowników, całkowicie zrezygnowała z obsługi obu modeli.
  • Prawdopodobnie system iOS 16 jest rzeczywiście bardziej wydajny niż iPadOS 16, więc iPhone 7 po prostu nie poradzi sobie z tym zadaniem ze względu na ograniczenia jego układu. W rezultacie Apple spotka się z ogromną krytyką ze strony użytkowników, którzy będą niezadowoleni z opóźnień, a firma tego nie potrzebuje.
  • W rzeczywistości sprawa wydaje się o wiele prostsza: jeśli spojrzysz na sekcję witryny Apple poświęconą nowym funkcjom systemu iOS 16, przekonasz się, że większość innowacji będzie działać tylko z iPhone’ami wyposażonymi w układ A12 Bionic i nowszymi, więc Apple nie chce wydać aktualizacji bez najważniejszych funkcji, jak to miało miejsce rok temu w przypadku iOS 15.

Ten przypadek po raz kolejny mówi nam, że iOS i iPadOS to różne rzeczy, a Apple może sugerować, że iPad działa o wiele dłużej na baterii niż iPhone, prawie jak MacBook, więc tablet ma prawo otrzymywać aktualizacje nieco dłużej, nawet przy mniejszej wydajności.

A co Ty o tym wszystkim myślisz? Daj znam znać w komentarzach.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry