Dawid Liwski24.12.2017
@dliwski wymienia baterię w swoim iPhone 6s – szczegółowa instrukcja krok po kroku

Dużo ostatnio mówi się o wolniej działających iPhone’ach z powodu złego stanu baterii. To niestety prawda.

Prawidłowo działający iPhone 6s powinien mieć 1850 MHz, a słaba bateria potrafi obniżyć to taktowanie nawet do 600 MHz. Od razu widać to w pomiarach Geekbench – 1000 punktów zamiast 2500 to nie jest różnica, na którą można przymknąć oko.

Jeśli zatem doświadczyliście wolniejszego działania iPhone’a, szybkiego spadku poziomu naładowania lub wyłączania się urządzenia przy ok. 30% – prawdopodobnie czas wymienić baterię. Jej stan sprawdzicie programem coconutBattery, a parametry CPU pokaże Wam CPU DasherX. Do tego szybki test w Geekbench i już macie komplet informacji.

Samodzielna wymiana baterii w iPhonie niestety nie jest tak prosta, jak w większości innych telefonów. Jeśli nigdy wcześniej nie dłubaliście w elektronice, nie macie precyzji w dłoniach i zdarza Wam się coś nieumyślnie popsuć – odradzam. Tu trzeba cierpliwości i wyczucia, bo o usterkę nie jest trudno. To nie jest wymiana baterii w pilocie od TV.

Pewnie zapytacie, gdzie kupić baterię i jak sprawdzić czy jest oryginalna. Nie chcę tutaj nikogo reklamować, ale zapewniam, że odrobina wysiłku pozwoli Wam znaleźć to, czego szukacie. Pytajcie o datę produkcji, model, gwarancję, pochodzenie. Pamiętajcie, że wysokiej jakości zamiennik z gwarancją będzie lepszy od zużytego oryginału. Jeśli bateria będzie niskiej jakości zamiennikiem, nie zobaczycie statystyk użycia w ustawieniach (procentowe zużycie przez poszczególne aplikacje w Ustawienia – Bateria), być może nie naładuje się do 100%, a wydajność iPhone’a bardzo szybko spadnie.

Do wymiany niezbędny jest zestaw śrubokrętów, przyssawka i plastikowe narzędzia do podważania elementów. Można je kupić w większości sklepów z elektroniką za około 10 zł.

Poniżej opisane czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.

1) Rozładuj baterię. Warto zejść poniżej 25%, aby uniknąć zapalenia się baterii przy przypadkowym naruszeniu jej warstwy zewnętrznej.

2) Odkręć dwie śrubki na dole iPhone’a. Odłóż je w bezpieczne miejsce – najlepiej gdzieś poza obszarem pracy, bo wystarczy kichnąć, a śrubki gdzieś znikną.

3) Przyczep przyssawkę do lewej dolnej części ekranu (tuż przy przycisku “początek”) i bardzo delikatnie ciągnij w górę. Dobrze jest wygodnie oprzeć rękę o górną część ekranu lub trzymać obudowę wolnymi palcami lub drugą dłonią. Ważne, aby nie szarpnąć – istnieje ryzyko uszkodzenia LCD lub taśm znajdujących się wewnątrz iPhone’a. Najbezpieczniej jest odciągnąć ekran na tyle, aby pojawiła się niewielka szczelina nad gniazdem jack – wtedy włóż tam plastikowe narzędzie i przeciągnij do przycisków głośności, aby ekran odszedł w całości. Należy powtórzyć tę czynność w drugą stronę, czyli od jacka do przycisku “power”. Pomiędzy ekranem a obudową jest silikonowa uszczelka i tutaj decyzja należy do Was – albo bardzo delikatnie będziecie się z nią obchodzić i przy składaniu umieścicie ją na miejscu, albo wyrwijcie ją całkowicie. Pozostawienie kawałków uszczelki na pewno nie będzie wyglądało estetycznie, zwłaszcza jeśli wyjdą ze szczeliny między ekranem a obudową. Przytrzymuj ekran pod lekkim skosem (kąt nie większy niż 90 stopni w stosunku do poziomu).

 

4) Odkręć zaślepkę złącza baterii. Odłóż ją i śrubki w bezpieczne miejsce. Nie pomieszaj z pozostałymi śrubkami.

5) Odłącz wtyczkę i odegnij ją w stronę baterii, aby przypadkowo nie podłączyć jej w trakcie pracy.

6) Teraz należy podjąć kolejną decyzję – odłączyć LCD czy nie. Nie jest to trudne, ale należy pamiętać o bardzo delikatnym wtyku digitizera – jeśli dociśniemy go na środku, istnieje ryzyko uszkodzenia go. Całą operację można wykonać bez odłączania ekranu, trzeba wtedy jednak pamiętać, o czym już wcześniej pisałem, aby kąt pomiędzy obudową a ekranem nie był większy niż 90 stopni. Krótko mówiąc trzeba go trzymać w lekkim nachyleniu do podstawy lub pionowo. Wasz wybór.

7) Warto odkręcić Taptic Engine. Znajduje się poniżej baterii, przymocowany jest dwiema śrubkami i naprawdę łatwo go wyjąć, a to z kolei zdecydowanie ułatwi pozbycie się taśm klejących znajdujących się pod baterią. Odkręć i odłóż w bezpieczne miejsce.

8) Odklej taśmę założoną na baterię. Bardzo delikatnie, bo łatwo ją urwać. Po odklejeniu ciągnij w dół iPhone’a (w kierunku jacka) pod możliwie małym kątem. Tu trzeba wykazać się wyczuciem. Kiedy taśma mocno się rozciągnie, chwyć przy baterii i wyciągaj dalej. Nie dopuść do zwinięcia się taśmy, bo może się urwać. Obie taśmy można wyciągnąć bez rozrywania. Warto w trakcie wyciągania taśm trzymać baterię, bo to jedynie jej mocowanie. Może “wylecieć” przy ostatnim pociągnięciu, a jeśli trzymacie jednocześnie ekran – może się to źle skończyć.

9) Zainstaluj nową baterię, najlepiej z podobnymi taśmami lub klasyczną cienką taśmą dwustronną. Wykonaj czynności od końca, aby złożyć telefon. Pamiętaj, aby przy zamykaniu telefonu nie przyciąć taśm.

10) Włącz iPhone’a trzymając home+power.

Gotowe! Po uruchomieniu możesz otrzymać komunikaty związane z kartą SIM. Aparat z początku może nie działać. Daj mu chwilę lub wykonaj restart. Nową baterię warto rozładować poniżej 10% i naładować do pełna.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.ifixit.com

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

ima.mac.man
@dliwski