OneTech13.10.2020
HomePod mini oficjalnie zaprezentowany

Firma Apple rozszerzyła dziś swoją ofertę inteligentnych głośników i wprowadziła do oferty drugi inteligentny głośnik – HomePod mini.

Pierwszy inteligentny głośnik firmy Apple, zadebiutował prawie dwa lata temu, w 2018 roku. Chociaż głośnik otrzymał wiele pochwał za jakość dźwięku, kolumna nie sprzedawała się dobrze, a wszystko dlatego, że jej cena była bardzo wysoka i wynosiła 349 USD.

Wydaje się, że Apple wyciągnęło wnioski i zdecydowało się wprowadzić na rynek niedrogi inteligentny głośnik, aby zwiększyć sprzedaż swojej gamy inteligentnych głośników.

Dzisiaj Apple, podczas imprezy „Hi, Speed”, zaprezentowało zupełnie nowy inteligentny głośnik o nazwie HomePod mini Jak sama nazwa wskazuje, jest to przystępną cenowo wersją większego i droższego HomePoda. Kolumna kosztuje zaledwie 99 USD, co stawia ją w bezpośredniej konkurencji z inteligentnymi głośnikami Amazon i Google.

W przeciwieństwie do HomePod, który ma siedem głośników wysokotonowych i 4-calowy głośnik niskotonowy, HomePod mini ma pojedynczy, skierowany w dół głośnik niskotonowy, który według Apple oferuje dźwięk w zakresie 360 ​​stopni. Urządzenia można ze sobą parować, aby uzyskać konfigurację dźwięku stereo.

Kształt mini jest kulisty. Głośnik ma panel dotykowy na górze, który służy do sterowania głośnością i odtwarzania multimediów. Podobnie jak duża wersja, HomePod mini jest pokryty tkaniną. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne, Space Grey i White. Ponieważ Miniak ma mniej głośników wysokotonowych i mniejszy głośnik niskotonowy w porównaniu do HomePod, jest znacznie mniejszy. Dla porównania, HomePod mini ma 3,3 cala wysokości a zwykłą wersja  aż 6,8 ​​cala.

HomePod mini używa Siri firmy Apple do poleceń głosowych. Wewnątrz urządzenia znajdują się trzy mikrofony do wykrywania poleceń głosowych. Głośnik może również używać tych mikrofonów do automatycznej kalibracji dźwięku wychodzącego z głośnika, aby dopasować go do akustyki pomieszczenia. Apple nazywa to „Computational Audio”.

Pod maską HomePod mini znajduje się procesor S5, ten sam, który jest używany w Apple Watch Series 5 i Apple Watch SE. Kolumna obsługuje także Apple Music.

Jeśli chodzi o łączność, inteligentny głośnik ma dwuzakresowe Wi-Fi ac z MIMO, Bluetooth v5.0 i obsługę AirPlay 2. Co ciekawe, HomePod mini jest również wyposażony w technologię UWB (Ultra Wide-band), tak samo jak nowe iPhone’y i Apple Watch. Chociaż firma nie określiła jeszcze w pełni, w jaki sposób będzie wykorzystywać technologię UWB, mówi się, że jest używana do komunikacji między inteligentnymi urządzeniami w celu zapewnienia płynnej łączności. UWB zapewnia również znacznie dokładniejsze śledzenie lokalizacji w porównaniu z Bluetooth. Oznacza to, że HomePod mini będzie w stanie dokładnie śledzić lokalizację użytkowników w domu, którzy mają urządzenia wyposażone w UWB. Apple twierdzi, że HomePod mini to centrum UWB dla wszystkich inteligentnych produktów. Warto wspomnieć, że HomePod mini pobiera energię z gniazdka ściennego, podobnie jak HomePod.

HomePod mini będzie dostępny w przedsprzedaży od 6 listopada, a sprzedaż rozpocznie się 16 listopada. Urządzenie będzie można kupić w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Hongkongu, Indiach, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jak widzicie urządzenie przynajmniej narazie nie będzie dostępne w Polsce.

Więcej na temat głośnika możecie przeczytać w notce prasowej Appletutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Zapraszamy na naszego Twittera.
@onetechpl