Krzysiek Borek04.06.2018
iOS 12 oficjalnie zaprezentowany – przegląd nowości

Początkowo miałem nie oglądać dzisiejszej konferencji otwierającej Worldwide Developers Conference w wykonaniu Apple, ale ciekawość zwyciężyła. Byłem ciekaw czy Apple na nowo doda grupowanie powiadomień i rzeczywiście funkcja pojawi się w najnowszym oprogramowaniu dla urządzeń mobilnych.

Craig Federighi zaczął od głównych zmian w iOS 12 skupiających się na poprawie wydajności i optymalizację. Apple podobno przywiązało dużą uwagę do poprawy szybkości uruchamiania aplikacji, ale najważniejsze jest to, że oprogramowanie będzie działać na tych samych urządzeniach, co iOS 11.

Zdjęcia doczekały się nowej zakładki “Dla Ciebie”, w której znajdziemy najlepsze zdjęcia z danego dnia, miesiąca lub roku. Poprawiono również wyszukiwanie i rozpoznawanie obiektów. Dzięki temu będzie można wybrać to, czego szukamy w naszym albumie ze zdjęciami.

Siri otrzymała wsparcie dla skrótów pozwalających na szybkie uruchamianie aplikacji dzięki ustawionym wcześniej słowom. iOS 12 będzie miał niektóre wbudowane, a resztę powinniśmy móc dodać na własną rękę podczas konfiguracji Siri z jej nowymi możliwościami.

Fabryczne aplikacje będą ze sobą zintegrowane. Można to dostrzec w Dyktafonie, który pojawi się na iPadzie i będzie miał ciągle włączoną synchronizację z iCloud. Ponadto wewnątrz aplikacji Giełda pojawią się Wiadomości dostępne zazwyczaj w aplikacji News.

Teraz czas na jedną z ciekawszych (wg mnie) funkcji ukazujących czas użytkowania poszczególnych aplikacji i samego urządzenia. Nowa opcja w trybie Nie przeszkadzać pozwoli całkowicie wyłączyć powiadomienia wieczorem i wtedy na ekranie blokady ujrzymy jedynie godzinę i pogodę. Rano ekran blokady będzie miał ustawioną przez nas tapetę, ale nie znajdziemy na nim powiadomień.

Wreszcie doczekałem się powrotu grupowania powiadomień. To dla mnie najważniejsza nowość, ponieważ w obecnym założeniu każde powiadomienie jest wyświetlane, jako oddzielne. Grupowanie będzie zależne od aplikacji i priorytetu. Dodatkowym smaczkiem będzie Siri, która pomoże wyłączyć powiadomienia w nieużywanych aplikacjach.

Wróćmy na chwilę do funkcji odpowiedzialnej za zliczanie czasu spędzonego w danej aplikacji. Każdy z nas będzie mógł ustawić ile czasu ma spędzić na używaniu wybranej przez siebie aplikacji. Za przykład może posłużyć używanie Tweetbota przez 20 minut dziennie. Przed upłynięciem czasu pojawi się powiadomienie mówiące o wyłączeniu używanej przez nas aplikacji.

Nie zapomniano o kolejnej dawce Animoji i zupełnie nowych Memoji. Nowość od Apple pozwala na stworzenie emoji w oparciu o twarz użytkownika. To samo jest dostępne w Samsungu Galaxy S9/S9+.

Facetime również doczekało się poprawek i dodano wiadomości grupowe. Jednocześnie może ze sobą rozmawiać do 32 użytkowników. Główni rozmówcy będą widoczni w większych oknach, a dodatkowi w mniejszych. Podczas rozmowy będziemy mogli używać Animoji i Memoji.

Po zakończeniu konferencji powinien być dostępny profil upoważniający do pobrania wersji testowej iOS 12. Postaram się zaktualizować swojego iPhone’a 6 Plus i pokazać wam nowości w systemie.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek