iOS 9 - porady dla użytkowników korzystających z Jailbreak polecane, ciekawostki jak instalować iOS 9 mając jailbreak, jailbreak, iPhone, iPad, iOS 9 a jailbreak, iOS 9  Stało się! Wczoraj Apple w końcu udostępniło finalną edycję iOS 9 dla wszystkich kompatybilnych z tą wersją systemu iOS urządzeń. Warto pamiętać, że Apple połatało zabezpieczenia, co obecnie nie pozwala na wykonanie Jailbreak (tak wiem, że ih8sn0w ma, ale to nic nie znaczy). Warto więc wziąć pod uwagę parę kwestii, jeżeli nadal chcemy korzystać z wszystkich udogodnień, jakie zawdzięczamy Jailbreak i Cydii. Cydia 1300x700

iOS 9 – porady dla użytkowników korzystających z Jailbreak

Stało się! Wczoraj Apple w końcu udostępniło finalną edycję iOS 9 dla wszystkich kompatybilnych z tą wersją systemu iOS urządzeń. Warto pamiętać, że Apple połatało zabezpieczenia, co obecnie nie pozwala na wykonanie Jailbreak (tak wiem, że ih8sn0w ma, ale to nic nie znaczy). Warto więc wziąć pod uwagę parę kwestii, jeżeli nadal chcemy korzystać z wszystkich udogodnień, jakie zawdzięczamy Jailbreak i Cydii.

Nie aktualizujemy/odtwarzamy oprogramowania

Jailbreak wydany przez TaiG nie jest obecnie kompatybilny z iOS 9, korzystając obecnie z iOS 8.4 lub niższej wersji należy unikać aktualizacji do najnowszej obecnie odsłony systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple. Jeżeli zaktualizujecie swój sprzęt stracicie nie tylko Jailbreak, ale również wszystkie zainstalowane rozszerzenia i aplikacje.

To nie jedyny problem, w Cupertino wpadli na pomysł, żeby przestać podpisywać iOS 8.4, co uniemożliwia powrót do poprzedniej wersji.

Zapisujemy pliki SHSH

W przeszłości zapisane pliki SHSH pomagały w powrocie do starszej wersji iOS, choć z pojawieniem się iPhone‘a 4S i iOS 7 Apple zrobiło co trzeba i powrót stał się niemożliwy do wykonania. Obecna edycja TinyUmbrella pozwala jedynie na zapis SHSH z obecnie podpisywanego przez Apple oprogramowania, co w przyszłości powinno pomóc w powrocie do niższej wersji iOS. Semaphore we współpracy z ih8sn0w pracują w pocie czoła, aby TinyUmbrella posiadała swoje poprzednie możliwości, choć potrzeba czasu, aby aplikacja była do tego zdolna.

Obecnie jedynie co możecie zrobić to zapisać te pliki i czekać na rozwój sytuacji i kolejne aktualizacje narzędzia.

Instalujemy Cydia Impactor

Narzędzie to pozwala użytkownikowi pozbyć się Jailbreak bezpośrednio na urządzeniu mobilnym, a nawet przywraca ustawienia fabryczne.

Cydia Impactor może okazać się przydatny, gdy mamy problemy z systemem operacyjnym, a nie chcemy odtwarzać oprogramowania. W końcu aplikacja pozwala usunąć wszystkie dane z urządzenia bez konieczności łączenia go z komputerem. To dobre rozwiązanie, ponieważ program pozwala użytkownikowi pozostać na iOS 8.4, który jest kompatybilny z Jailbreak.

Instalujemy OpenSSH dla SemiRestore

SemiRestore jest podobne do Cydia Impactor z tym że w tym przypadku musimy połączyć urządzenie mobilne kablem USB z komputerem. Aplikacja jest kompatybilna z każdym iGadżetem działającym na iOS 5 – 8.4 i pozwala na usunięcie Jailbreak i przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych bez utraty Jailbreak. Program może być przydatny podczas momentu gdzie Cydia Impactor sobie nie poradzi, zazwyczaj podczas problemu z uruchomieniem systemu i zatrzymaniem się na logo producenta.

Program do działania potrzebuje OpenSSH, więc warto je zainstalować za pośrednictwem Cydii, jeżeli chcecie zostać z Jailbreak na dłużej. Pamiętajcie, że po instalacji OpenSSH warto zmienić hasło administratora, żeby niepożądane osoby nie mogły zdalnie posługiwać się waszą własnością.

Wyjście z zapętlania uruchamiania systemu

Podejrzewam, że mało kto wie, że można wyjść z tego bez szwanku (czyt. odtwarzania systemu). Wszystko dzięki trybowi bezpieczeństwa, który wprowadziło Mobile Substrate. Większość użytkowników o tym nie wie i aktualizuje sprzęt, co zazwyczaj kończy się utratą Jailbreak.

Na poradzenie sobie z problemem jest parę metod:

  • Przytrzymujemy przycisk zasilania i początek do momentu pojawienia się logo Apple, a potem puszczamy. Wtedy iOS powinien się uruchomić tak jak zwykle.
  • Jeżeli pierwsza metoda nie działa możecie spróbować przytrzymać przycisk pogłaszania, wtedy powinniście ujrzeć zablokowany ekran, co pozwoli wam przejść do głównego, potem do Cydii, a z niej odinstalowujecie rozszerzenie, które powoduje problem.
  • Jeżeli przycisk pogłaszania jest uszkodzony, możecie użyć jednego z przycisków na dołączanych do smartfona słuchawkach (klikany) i efekt będzie taki sam, jak w przypadku metody #2.

Instalujemy tylko sprawdzone rozszerzenia i aplikacje

Podejrzewam, że sporo użytkowników instaluje wszystko, jak leci, nie zdawając sobie sprawy z konsekwencji swojego działania. Przed instalacją mniej znanych rozszerzeń/aplikacji warto sięgnąć po opinie na ich temat, w przeciwnym razie możemy być zmuszeni do odtworzenia oprogramowania, co jest równoznaczne z utratą Jailbreak.

Jeżeli nie macie pewności do rozszerzeń i aplikacji warto rzucić okiem na niektóre z nich na naszym portalu.

Usuwamy niepotrzebne rozszerzenia/aplikacje

Niektóre rozszerzenia i aplikacje nie są kompatybilne z najnowszą, kompatybilną z Jailbreak wersją iOS. Ich instalacja może spowodować problemy. W tym przypadku warto usunąć wszystkie rozszerzenia i aplikacje, z których nie będziemy korzystali w ogóle lub korzystamy od czasu do czasu. Pozwoli to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemów wynikających z braku kompatybilności.

Nie majstrujemy przy plikach za pośrednictwem iFile

Podejrzewam, że większość z was nie usuwa plików systemów podczas używania iFile, ale zdarzają się takie sytuacje. Jedyne co możemy wtedy zrobić to odtworzenie oprogramowania, co wiąże się z utratą Jailbreak. Jeżeli wiecie co robicie, to możecie używać iFile, ale lepiej wszystko zostawić w spokoju.

Czekamy na informacje o Jailbreak dla iOS 9

Przed wydaniem iOS 9 informowaliśmy was, że ih8sn0w wykonał Jailbreak dla wersji Golden Master. Niestety twórca nie ma zamiaru wydania narzędzia do jego wykonania, więc musimy czekać na TaiG i Pangu. Sam fakt, że jest on możliwy daje nadzieję na jego szybsze wydanie, niż miało to miejsce przy okazji wydania iOS 8.

Warto nadmienić, że Apple rozpoczęło również beta testy iOS 9.1, co może zniwelować zainteresowanie wydaniem Jailbreak dla obecnej wersji iOS, ale czas pokaże.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top