Aby komfortowo i bez problemów używać iPada, czy iPhone’a musicie zapoznać się z działaniem iOS. Zobaczmy zatem jak iOS wygląda z bliska.
iOS charakteryzuje się łatwością obsługi, wsparciem dla gestów, wykonywanych przy użyciu wyświetlacza i wieloma aplikacjami fabrycznymi. W skrócie to wszystko pozwala wam na pracę z urządzeniem mobilnym Apple.
Interfejs systemowy
Centrum Sterowania ? pozwala nam na dostęp do często używanych ustawień urządzenia. Wystarczy, że przesuniemy palcem w górę na samym dole interfejsu i będziemy mieli dostęp do wł./wył. WiFi, regulacji głośności, jasności i innych.
Dock – jest to miejsce, w którym mamy do dyspozycji skróty do najczęściej używanych aplikacji. Domyślnie są tutaj skróty do aplikacji Mail, przeglądarki Safari, aplikacji do odtwarzania muzyki i Zdjęć. Możemy dowolnie dodawać lub przenosić aplikacje na pulpit główny, jeżeli chcemy.
Pulpit główny ? większość aplikacji znajdziemy na pulpicie głównym. To tutaj po instalacji znajdziemy wszystkie programy lub gry. Możemy dowolnie zmieniać kolejność pojawiania się ikon programów i gier, ale także tworzyć z nimi foldery. Możemy mieć więcej pulpitów głównych, jeżeli tak jest to przesuwając palcem w prawo lub lewo przełączamy się pomiędzy kolejnymi.
Aplikacje ? ikony, które znajdują się na pulpicie głównym to skróty do zainstalowanych lub fabrycznych aplikacji. Po zainstalowaniu jakiejkolwiek aplikacji, czy gry jej ikona pojawi się na pulpicie głównym.
Belka statusu ? znajdziemy na niej podstawowe informacje takie jak godzina, data, status połączenia sieciowego i stan baterii.
Centrum Powiadomień ? aby sprawdzić powiadomienia z gier lub aplikacji, wystarczy, że przesuniemy palcem w dół na samej górze interfejsu. Dodatkowo w CP znajdziemy widżety, o ile aplikacje, które zainstalowaliśmy je posiadają. Jeżeli chcecie uruchomić program, z którego pojawiło się.
Funkcje systemu operacyjnego
Skoro poznaliśmy podstawy, nadszedł czas na zapoznanie się z wieloma funkcjami iOS 8. Macie do nich dostęp wszędzie, nie ważne czy używacie akurat jakiejś aplikacji, czy gracie.
Centrum Powiadomień
Powiadomienia pojawiają się w postaci plakietek, dźwięków i banerów. Służą one do informowania użytkownika o zmianach w programach, jak i pokazują, czy ktoś odpisał na nasz komentarz np. na Facebooku.
Różnią się od siebie, ponieważ każdy z programów, czy gier ma inne ustawienia informowania nas o zmianach. Możemy je również dowolnie skonfigurować w Ustawieniach systemu.
Są różne możliwości otrzymania powiadomienia:
Z Centrum Powiadomień ? przesuwamy palcem w dół na samej górze interfejsu.
Plakietka ? pojawia się cyfra przy danej aplikacji.
Centrum Sterowania
Funkcja ta pojawiła się w momencie wydania iOS 7. Pozwala na szybsze nawigowanie najczęściej używanymi ustawieniami tabletu. Wystarczy, że przesuniemy palcem do góry od samego dołu interfejsu. Poniżej znajdują się najbardziej przydatne ustawienia, oprócz jednego:
Regulacja głośności ? używamy tego do ustawienia głośności urządzenia lub słuchawek, o ile są podłączone.
Tryb samolotowy ? jeżeli włączymy ten tryb, wyłączymy automatyczne WiFi lub 3G/4G.
WiFi – wł./wył. połączenie z siecią WiFi.
Nie przeszkadzać ? dzięki tej opcji możemy wyciszyć powiadomienia.
Blokada obrotu ? blokujemy automatyczny obrót interfejsu.
Regulacja jasności ? regulujemy jasność wyświetlacza.
Siri
Jest to przydatna funkcja, dostępna we wszystkich modelach iPada i iPhone’a (oprócz iPada 2 i starszych). Czasami nazywamy ją asystentką głosową, pomoże wam w wielu sytuacjach. Możecie jej używać do wysyłania wiadomości, ustawiania czasu spotkań, czy szukać przydrożnych restauracji. Operacje przy jej pomocy wykonujemy za pomocą głosu, a nie gestów, czy klawiatury ekranowej. Siri odpowie na większość waszych pytań, typu, Jaka jest pogoda i wielu innych.
Dyktowanie
Ta funkcja pozwala wam na pisanie swoim głosem, zamiast klawiaturą ekranową. Jedyne, co należy zrobić to nacisnąć przycisk mikrofonu, znajdujący się na klawiaturze. Po uruchomieniu dyktowania wystarczy zacząć mówić, w tym momencie urządzenie ?słucha?, co mówimy i automatycznie wprowadza to, jako tekst. Można nawet wprowadzać znaki interpunkcyjne, ale musimy je wymówić np. przecinek, czy znak zapytania. Znaki interpunkcyjne pojawią się oczywiście na końcu zdania.
Udostępnianie
To jedna z podstawowych funkcji iPada,iPhone’a jak i systemu operacyjnego. Chcecie być ze wszystkim na bieżąco? Apple dodało przycisk ?Udostępnij? nie tylko w przeglądarce Safari. Wystarczy, że na niego stukniemy i do wyboru mamy wiele możliwości udostępniania zawartości, które przeglądamy.
Wliczając w to iMessage, Mail, czy Facebooka i Twittera. Możecie też wydrukować to , co obecnie przeglądacie na urządzeniu, przy pomocy drukarki z WiFi.
Synchronizacja
Pozwala ona umieścić dane przechowywane na komputerze z Windows lub Macu na tablecie. Oczywiście działa to w dwie strony, oznacza to , że dane z tabletu możemy magazynować na komputerze lub Macu. Możemy zrobić to na dwa sposoby:
1. Synchronizacja przez iTunes: Musimy podpiąć iPada, iPhone’a kablem USB. Wtedy, dzięki iTunes możemy zsynchronizować muzykę, zdjęcia i wiele innych plików.
2. iCloud: Dzięki sieci WiFi lub komórkowej, możemy wykonać kopię plików bezpośrednio na urządzeniu. Operacja wykonywana jest w tle, więc można wykonać też inne operacje na tablecie. Dodatkowo, gdy zsynchronizujemy dane z iCloud, można je sprawdzić na innym urządzeniu Apple.