Krzysiek Borek21.12.2014
iOS dla początkujących #3 – system operacyjny i jego funkcje

Aby komfortowo i bez problemów używać iPada, czy iPhone’a musicie zapoznać się z działaniem iOS. Zobaczmy zatem jak iOS wygląda z bliska.

iOS charakteryzuje się łatwością obsługi, wsparciem dla gestów, wykonywanych przy użyciu wyświetlacza i wieloma aplikacjami fabrycznymi. W skrócie to wszystko pozwala wam na pracę z urządzeniem mobilnym Apple.

Interfejs systemowy

1

Centrum Sterowania — pozwala nam na dostęp do często używanych ustawień urządzenia. Wystarczy, że przesuniemy palcem w górę na samym dole interfejsu i będziemy mieli dostęp do wł./wył. WiFi, regulacji głośności, jasności i innych.

Dock – jest to miejsce, w którym mamy do dyspozycji skróty do najczęściej używanych aplikacji. Domyślnie są tutaj skróty do aplikacji Mail, przeglądarki Safari, aplikacji do odtwarzania muzyki i Zdjęć. Możemy dowolnie dodawać lub przenosić aplikacje na pulpit główny, jeżeli chcemy.

Pulpit główny — większość aplikacji znajdziemy na pulpicie głównym. To tutaj po instalacji znajdziemy wszystkie programy lub gry. Możemy dowolnie zmieniać kolejność pojawiania się ikon programów i gier, ale także tworzyć z nimi foldery. Możemy mieć więcej pulpitów głównych, jeżeli tak jest to przesuwając palcem w prawo lub lewo przełączamy się pomiędzy kolejnymi.

Aplikacje — ikony, które znajdują się na pulpicie głównym to skróty do zainstalowanych lub fabrycznych aplikacji. Po zainstalowaniu jakiejkolwiek aplikacji, czy gry jej ikona pojawi się na pulpicie głównym.

Belka statusu — znajdziemy na niej podstawowe informacje takie jak godzina, data, status połączenia sieciowego i stan baterii.

Centrum Powiadomień — aby sprawdzić powiadomienia z gier lub aplikacji, wystarczy, że przesuniemy palcem w dół na samej górze interfejsu. Dodatkowo w CP znajdziemy widżety, o ile aplikacje, które zainstalowaliśmy je posiadają. Jeżeli chcecie uruchomić program, z którego pojawiło się.

Funkcje systemu operacyjnego

Skoro poznaliśmy podstawy, nadszedł czas na zapoznanie się z wieloma funkcjami iOS 8. Macie do nich dostęp wszędzie, nie ważne czy używacie akurat jakiejś aplikacji, czy gracie.

Centrum Powiadomień

2

Powiadomienia pojawiają się w postaci plakietek, dźwięków i banerów. Służą one do informowania użytkownika o zmianach w programach, jak i pokazują, czy ktoś odpisał na nasz komentarz np. na Facebooku.
Różnią się od siebie, ponieważ każdy z programów, czy gier ma inne ustawienia informowania nas o zmianach. Możemy je również dowolnie skonfigurować w Ustawieniach systemu.

Są różne możliwości otrzymania powiadomienia:

Z Centrum Powiadomień — przesuwamy palcem w dół na samej górze interfejsu.

Plakietka — pojawia się cyfra przy danej aplikacji.

Centrum Sterowania

3

Funkcja ta pojawiła się w momencie wydania iOS 7. Pozwala na szybsze nawigowanie najczęściej używanymi ustawieniami tabletu. Wystarczy, że przesuniemy palcem do góry od samego dołu interfejsu. Poniżej znajdują się najbardziej przydatne ustawienia, oprócz jednego:

Regulacja głośności — używamy tego do ustawienia głośności urządzenia lub słuchawek, o ile są podłączone.

Tryb samolotowy — jeżeli włączymy ten tryb, wyłączymy automatyczne WiFi lub 3G/4G.

WiFi – wł./wył. połączenie z siecią WiFi.

Nie przeszkadzać — dzięki tej opcji możemy wyciszyć powiadomienia.

Blokada obrotu — blokujemy automatyczny obrót interfejsu.

Regulacja jasności — regulujemy jasność wyświetlacza.

Siri

4

Jest to przydatna funkcja, dostępna we wszystkich modelach iPada i iPhone’a (oprócz iPada 2 i starszych). Czasami nazywamy ją asystentką głosową, pomoże wam w wielu sytuacjach. Możecie jej używać do wysyłania wiadomości, ustawiania czasu spotkań, czy szukać przydrożnych restauracji. Operacje przy jej pomocy wykonujemy za pomocą głosu, a nie gestów, czy klawiatury ekranowej. Siri odpowie na większość waszych pytań, typu, Jaka jest pogoda i wielu innych.

Dyktowanie

5

Ta funkcja pozwala wam na pisanie swoim głosem, zamiast klawiaturą ekranową. Jedyne, co należy zrobić to nacisnąć przycisk mikrofonu, znajdujący się na klawiaturze. Po uruchomieniu dyktowania wystarczy zacząć mówić, w tym momencie urządzenie „słucha”, co mówimy i automatycznie wprowadza to, jako tekst. Można nawet wprowadzać znaki interpunkcyjne, ale musimy je wymówić np. przecinek, czy znak zapytania. Znaki interpunkcyjne pojawią się oczywiście na końcu zdania.

Udostępnianie

To jedna z podstawowych funkcji iPada,iPhone’a  jak i systemu operacyjnego. Chcecie być ze wszystkim na bieżąco? Apple dodało przycisk „Udostępnij” nie tylko w przeglądarce Safari. Wystarczy, że na niego stukniemy i do wyboru mamy wiele możliwości udostępniania zawartości, które przeglądamy.

Wliczając w to iMessage, Mail, czy Facebooka i Twittera. Możecie też wydrukować to , co obecnie przeglądacie na urządzeniu, przy pomocy drukarki z WiFi.

6

Synchronizacja

Pozwala ona umieścić dane przechowywane na komputerze z Windows lub Macu na tablecie. Oczywiście działa to w dwie strony, oznacza to , że dane z tabletu możemy magazynować na komputerze lub Macu. Możemy zrobić to na dwa sposoby:

1. Synchronizacja przez iTunes: Musimy podpiąć iPada, iPhone’a kablem USB. Wtedy, dzięki iTunes możemy zsynchronizować muzykę, zdjęcia i wiele innych plików.

2. iCloud: Dzięki sieci WiFi lub komórkowej, możemy wykonać kopię plików bezpośrednio na urządzeniu. Operacja wykonywana jest w tle, więc można wykonać też inne operacje na tablecie. Dodatkowo, gdy zsynchronizujemy dane z iCloud, można je sprawdzić na innym urządzeniu Apple.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS