Krzysiek Borek03.04.2018
iPad 6-gen nie będzie miał łatwego życia w szkołach i na uczelniach

iFixit opublikowało dziś obszerny materiał związany z najnowszym modelem iPada i oceniło łatwość jego naprawy.

Nowy model ma wiele cech wspólnych ze swoim poprzednikiem, choć jego rozłożenie służyło ocenie łatwości naprawy i porównaniu jej z edukacyjną konkurencją.

iPad 6gen nie jest wodoodporny, a port ładowania jest niewymienny. Najgorsze jest to, że podczas składania urządzenia w całość użyto bardzo dużo kleju i właśnie dlatego ciężko będzie naprawić najnowszy model tabletu Apple. iPada porównano z HP Elite x2 1021 G1, który otrzymał maksymalną ocenę za łatwość naprawy na własną rękę.

Skupiając się na jego wnętrzu łatwo dostrzec układ scalony A10 Fusion obecny również w iPhonie 7 i układy Broadcom odpowiedzialne za obsługę Apple Pencil lub jego pochodnych. iFixit porównało najnowszy model z poprzednikiem za pomocą dedykowanego rentgenu i okazało się, że zmian jest niewiele.

Pozytywnym aspektem nowego modelu jest jego digitizer i wyświetlacz. Wszystko za sprawą braku laminacji, co pozwoli na łatwiejszą wymianę panelu dotykowego, a nie całej konstrukcji, co byłoby kosztowniejsze. Dzięki temu nawet nauczyciele będą (teoretycznie) zdolni wymienić jedną z części.

In the education space, Apple has some stiff competition in the form of low-cost, Google-powered laptops. How does this iPad, er, stack up against a Chromebook from HP or Asus? Given that schoolkids can be a bit rough on their electronics, here’s an iFixit take on it:

iPad‘s glued-glass display is more vulnerable to drops. Thankfully, this is the one iPad that retains an air-gapped digitizer panel—not as visually impressive as other recent iPads, but it’s much cheaper to replace cracked glass that isn’t LOCA-bonded to the display panel underneath. Separate accessories like the keyboard and Pencil add to the cost and are easier to lose—but are also easier to replace if damaged. (Note the missing key on our HP’s keyboard.)

Okazało się, że układy Broadcoma odpowiedzialne za wsparcie dla Apple Pencil są również obecnie w każdym z wariantów iPada Pro. Początkowo iFixit uważało, że to właśnie one sprawiają, że rysik zaczął działać z najtańszym iPadem w portfolio Amerykanów. Do tej pory była to wyłącznie teoria, ale okazuje się, że to prawda.

Pojemność baterii nie uległa zmianie i to nadal 32,9 Wh, więc na tym komponencie gigant z Cupertino z pewnością zaoszczędził. Problem w tym, że bateria jest trudna do wyciągnięcia w porównaniu do iPada Pro z prawie 13 – calowym wyświetlaczem.

Ocena końcowa iPada 6gen? 2/10, jedynym pozytywem jest ekran, który stosunkowo łatwo naprawić, reszta jednak nie jest tak łatwa w naprawie i stąd taki wynik.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek