Wacław Niezgoda17.03.2015
iPhone 5s po 3 miesiącach używania – moje spostrzeżenia

Po trzech miesiącach z iPhonem 5s jestem bardzo zadowolony, i nie żałuję wydanych na niego pieniędzy. System od tego czasu poza bardzo drobnymi błędami nie złapał zadyszki lub zmrożeń i działa idealnie.

iPhone 5s to połączenie metalu ze szkłem zdaje egzamin, ekran pomimo 4″ dzięki rozdzielczości jest czytelny a obraz i tekst czytelny, obsługa jedną ręką również nie stanowi problemu. Nie zdarzyło mi się aby telefon się wyślizgnął, nadal czuję, że trzymam go w dłoni pewnie i stabilnie. Jedyne do czego można się przyczepić to czas pracy na baterii, który mógłby być o dwie godziny dłuższy, ponieważ przy włączonym LTE nawigacji i muzyce procenty dosłownie topnieją w oczach.

Dane techniczne

iP5s

iPhone 5s to telefon wykonany z aluminium i szkła. Wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4” i rozdzielczości 1136 x 640 (326PPI). Sercem telefonu jest dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,3 GHz, jako pierwsza w smartphonach została wykorzystana 64 bitowa struktura procesora, wspomagany jest przez koprocesor ruchu M7. Aparat główny z 8 mpix matrycą oraz przedni 1,2 mpix. Do dyspozycji mamy nowy czytnik linii papilarnych TouchID. Do wyboru są 3 wersje kolorystyczne: srebrna, gwiezdna szarość (czarna), oraz złota i trzy wersje pojemności pamięci 16GB, 32GB i 64GB.

Otwarcie pudełka

iPhone5s

Zaraz po otwarciu pudełka moim oczom ukazał się sam iPhone, nic go nie przykrywa, ani nie leży obok, od początku wiem co jest najważniejsze. Pod spodem odnalazłem karteczki z adresami stron internetowych które mogę odwiedzić aby dowiedzieć się więcej o produkcie. Na samym dole pudełka spoczywa wtyczka do gniazdka, kabel Lightning- USB oraz słuchawki EarPods schowane w oddzielne pudełeczko.

Wygląd

iPhone5s.1

Materiały wykorzystane do budowy już na pierwszy rzut oka plasują go w gronie produktów premium, połączenie metalu ze szkłem znane już z poprzednika- iPhona 5, jest eleganckie, i bardzo dobrze wykonane. Na przodzie znajdziemy jedynie, wyświetlacz, przycisk home z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych TouchID, głośnik do prowadzenia rozmów oraz kamerę i czujnik zbliżeniowy. Na lewym boku znalazły swoje miejsce przyciski regulacji głośności oraz przełącznik wyciszający, klawisz usypiania umiejscowiony jest na górnej krawędzi. Na dole znajdziemy wejście słuchawkowe 3,5 mm, złącze Lightning oraz mikrofon i głośnik. Tył w iPhonie to miejsce w którym metal i szło łączą się w jedną całość.

iPhone5s.2

Na górnym pasku szkła został umiejscowiony aparat z dodatkowym mikrofonem oraz lampą błyskową True Tone, która daje odrobinę cieplejsze doświetlenie podczas robienia zdjęć lub kręcenia filmów od poprzednika.

Pierwsze uruchomienie

blokada

Po pierwszym uruchomieniu musiałem wybrać język oraz region, zalogować się na konta AppleID i iCloud, wybrać usługi z których chcę korzystać oraz utworzyć hasło. Już w tym momencie miałem możliwość użycia nowej funkcji tego telefonu czyli czytnika linii papilarnych TocuhID, dodałem swój odcisk palca przykładając go parę razy i przesuwając pomiędzy każdym przyłożeniem. Przez cały proces zostałem poprowadzony niemalże za rączkę. Zajęło to maksymalnie 5 minut, po tym czasie mogłem zacząć używać swojego nowego gadżetu. Moim oczom ukazał się ekran główny z podstawowymi aplikacjami.

Całą konfigurację przeszedłem w bardzo łatwy sposób, ustawienia są pogrupowane logicznie, przez co nie ma problemu aby odnaleźć jakiekolwiek z nich. Włącznie z instalacją potrzebnych mi aplikacji czas potrzebny od wyciągnięcia telefonu z pudełka do całkowitego ustawienia to  mniej więcej godzina.

Czas pracy

iOS8.Uzycie.baterii.onetech.pl

Dzień rozpoczynam około 6:00, od tego czasu telefon jest cały czas w pobliżu mnie. Słucham bardzo dużo muzyki, przeglądam co w trawie piszczy na Facebooku, Twitterze oraz Wykopie, dużo piszę przez Messengera, czasami pracuję nad plikami w Pages, zdarza mi się pograć w proste gierki typu sudoku lub 2048, osobiście nie zdarzyło mi się abym po pełnym naładowaniu baterii w iPhonie musiał na nią uważać by nie padła w ciągu dnia. Telefon znajduje się znów podłączony ok godziny 22 z wynikiem plus minus 8h pracy, co uważam za w pełni satysfakcjonujący.

Dłuższe użytkowanie

Wyświetlacz o przekątnej 4” jest bardzo wygodny do konsumpcji treści oraz tworzenia dokumentów tekstowych, zaczyna być jednak przeszkodą przy bardziej zaawansowanej obróbce zdjęć ponieważ nie jestem w stanie precyzyjnie na nich działać.

iPhone5s.3

Idealnie mieści się w nawet trochę chudszych spodniach i nie przeszkadza przy kucaniu lub wiązaniu butów, co niestety da się odczuć przy większych słuchawkach. Bardzo wygodnym dodatkiem okazał się jak dla mnie TouchID, szybko odblokowuje telefon, oraz umożliwia weryfikację za jego pomocą w AppStore oraz iTunes Store, dzięki czemu nie musiałem za każdym razem wpisywać hasła.

Koprocesor ruchu M7 i podległe jemu czujniki w moim odczuciu bardzo dobrze zliczały ilość kroków oraz dystans przeze mnie przebyty danego dnia, a w aplikacji zdrowie miałem to wszystko ładnie podane w formie wykresów z całego dnia, tygodnia, miesiącu lub nawet ostatniego roku. System jest bardzo szybki, dzięki wytycznym Apple oraz obostrzeniom dotyczącym sklepu wszystkie aplikacje na jakie udało mi się natrafić były dostosowane do najnowszego systemu zarówno graficznie jak i funkcjonalnością, czyli gest cofania, udostępnianie zawartości innym programom lub zabezpieczenie w postaci odcisku palca. Nie udało mi się trafić na żadne błędy systemowe ani spowolnienia animacji, wszystko działa tak jak powinno.

Kamera

iPhone5s.5

Jest to niewątpliwie jedna z funkcji którą w smartphonie używam często. Główny aparat iPhona to 8mpix matryca o przesłonie f/2.2; 3x zoomie cyfrowym, z możliwością nagrywania w 1080p/30fps oraz 720p/120fps, iOS 8 dodał ponadto możliwość tworzenia filmów poklatkowych. Zdjęcia mają bardzo naturalną kolorystykę, są ostre i dobrze naświetlone, przy dobrym oświetleniu nie wkradają się żadne szumy.

Robiąc zdjęcia na zewnątrz, w ciągu nocy lepiej jednak zaopatrzyć się w zwykły aparat cyfrowy lub lustrzankę ponieważ przy słabszych źródłach światła często nic nie widać na wykonanych fotografiach. Zdjęcia z użyciem lampy błyskowej są jak na telefon bardzo dobrej jakości. Najbardziej spodobała mi się możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie, daje to niesamowite możliwości w tworzeniu nagrań z wydarzeń sportowych, lub zabaw ze zwierzętami.

EarPods

Ea

Apple zrobiło moim zdanie kawał dobrego sprzętu jeśli chodzi o słuchawki dołączone w zestawie. Nie mają gumek ani innych części które mogą się zgubić. Grają jak na tej klasy sprzęt dobrze, oddają zarówno tony wysokie jak i niskie na zadowalającym mnie poziomie. Jedną z wad jak i zalet jest brak gumek, słuchawka jest w całości plastikowa przez co nie wygłusza otoczenia. Dla mnie jest to zaleta ponieważ nie jestem całkowicie odizolowany od świata zewnętrznego co w mieście nie należy do najbezpieczniejszych. Jednak głośniejsze słuchanie muzyki powoduje, że słyszą ją także ludzie w naszym otoczeniu co nie jest pożądane w środkach komunikacji miejskiej. Pody wyposażone są w pilot służący do regulacji głośności, sterowania muzyką, odbierania i kończenia połączeń. Jest w nim wbudowany mikrofon, przez który rozmówca słyszy nas bardzo dobrze.

Na koniec

iPhone 5s to zdecydowanie telefon godny polecenia zarówno jako pierwszy smartphone z logo nadgryzionego jabłka jak i pierwszy smartphone w ogóle. Jego wykonanie wywarło na mnie bardzo pozytywne odczucie kontaktu z produktem z wyższej półki. Konstrukcja umożliwia pewny chwyt, nigdy nie obawiałem się że telefon mi się wyślizgnie z ręki i spotka z podłogą lub chodnikiem. Czy jest wart swojej ceny?

Tak. Dla kogoś kto ceni sobie szybkość, niezawodność, bezpieczeństwo i współpracę między innymi iUrządzeniami, a zarazem nie przeszkadza mu zamkniętość systemu, brak możliwości wymiany baterii oraz rozszerzenia pamięci, z pewnością nie będzie żałował wydanych pieniędzy.  App Store ma wiele aplikacji dzięki którym telefon może służyć zarówno do gier, amatorskiej i półprofesjonalnej obróbki audio, wideo oraz zdjęć, jak i narzędzie do pracy w biurze które mamy zawsze przy sobie.

Źródło: zdjęcia: flickr.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS