amazon

Jak Amazon oszczędza miliony dzięki sztucznej inteligencji

Amazon, którego zapewne wszyscy znają, jako największy rynek na świecie, codziennie wysyła około 20 milionów paczek do klientów w 19 krajach.

Taka ogromna skala operacji logistycznych wymaga użycia ogromnych ilości papieru, tektury i plastiku do pakowania produktów. Efektywne wykorzystanie tych materiałów jest kluczowe, aby uniknąć sytuacji, w której małe przedmioty są umieszczane w dużych pudełkach, co prowadzi do marnotrawstwa zasobów.

W 2019 roku Amazon wprowadził sztuczną inteligencję (SI), której zadaniem jest dobór optymalnego opakowania dla każdego produktu. Dzięki temu firma oszczędza rocznie około 500 tysięcy ton materiałów opakowaniowych. Aby lepiej zrozumieć tę liczbę, wyobraźmy sobie 7750 samolotów Boeing 737 – to mniej więcej tyle samo wagi. Dzięki wykorzystaniu SI, Amazon zaoszczędził miliony dolarów, chociaż dokładne oszczędności nie są publicznie ujawniane przez firmę.

Jak działa sztuczna inteligencja Amazona?

Jak Amazon oszczędza miliony dzięki sztucznej inteligencji pozostale, ciekawostki technologia, sztuczna inteligencja, rozwój., recykling, produkty, pakowanie, oszczędności, optymalizacja, opakowania, materiały opakowaniowe, Magazyn, Logistyka, dane, Amazon, algorytmy  Amazon, którego zapewne wszyscy znają, jako największy rynek na świecie, codziennie wysyła około 20 milionów paczek do klientów w 19 krajach. sztuczna 1

System, który Amazon wprowadził, nazywany jest “silnikiem decyzyjnym dotyczącym opakowań”. Jego zadaniem jest zapewnienie, że zakupy klientów są dostarczane w najbardziej efektywnym opakowaniu, które jednocześnie zapobiega uszkodzeniom i upraszcza proces dostawy. Inżynierowie Amazona przeszkolili model na podstawie milionów przykładów produktów, które dotarły do klientów w nienaruszonym stanie w różnych rodzajach opakowań. Uwzględnili również przypadki, gdy produkty uległy uszkodzeniu podczas transportu, wraz z informacjami o użytych opakowaniach.

Gdy nowy produkt trafia do magazynu Amazona, przechodzi przez specjalny tunel wyposażony w technologię komputerowego widzenia, który mierzy jego wymiary i identyfikuje potencjalne słabe punkty, takie jak niezabezpieczone elementy szklane. SI porównuje te dane z kartą produktu, zawierającą jego nazwę, opis oraz wymiary. Dodatkowo zbiera informacje z opinii klientów niemal w czasie rzeczywistym.

Na podstawie zebranych danych, sztuczna inteligencja przydziela produktowi ocenę, sugerując, jakiego rodzaju opakowania najlepiej użyć. Model bierze pod uwagę również określone słowa kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczących opakowania. Na przykład przedmioty, które w opisie zawierają słowa “żywność” lub “wyroby ceramiczne”, nie będą mogły być zapakowane razem. W takich przypadkach SI zaleca użycie odpowiedniego pudełka.

Dlaczego inni nie mogą stworzyć podobnego systemu?

Jak Amazon oszczędza miliony dzięki sztucznej inteligencji pozostale, ciekawostki technologia, sztuczna inteligencja, rozwój., recykling, produkty, pakowanie, oszczędności, optymalizacja, opakowania, materiały opakowaniowe, Magazyn, Logistyka, dane, Amazon, algorytmy  Amazon, którego zapewne wszyscy znają, jako największy rynek na świecie, codziennie wysyła około 20 milionów paczek do klientów w 19 krajach. amazon 1

Amazon jest w stanie korzystać z SI do podejmowania decyzji dotyczących pakowania dzięki znacznym zasobom finansowym oraz dostępowi do ogromnych ilości danych. Jak zauważył Yuihark Lee, profesor nadzwyczajny z Uniwersytetu Stanowego Michigan, Amazon wyróżnia się w dziedzinie sztucznej inteligencji w opakowaniach dzięki szerokiej bazie danych. Inne firmy nie mają możliwości gromadzenia tak dużych ilości informacji.

Obecnie Amazon stosuje swoją SI w Ameryce Północnej i Europie, a firma pracuje nad wdrożeniem systemu w Indiach, Australii i Japonii. Wprowadzenie tego rozwiązania w innych krajach napotyka trudności ze względu na specyficzne produkty dostępne na tych rynkach oraz bariery językowe, szczególnie w przypadku Indii i Japonii.

Dlaczego Amazon musi przekwalifikowywać sztuczną inteligencję?

Amazon używa SI do pakowania większości swoich produktów. Głównym wyzwaniem jest jednak użycie plastiku, który trudno poddać recyklingowi. Firma stopniowo zastępuje plastik papierem. W październiku 2023 roku Amazon ogłosił, że jego magazyn w Euclid w stanie Ohio zastąpi plastikowe opakowania papierem i tekturą nadającą się do recyklingu. SI pomagała określić, które produkty można bezpiecznie zapakować w papierowe torby, które są o 90% lżejsze od kartonowych pudeł o podobnym rozmiarze, a które wymagają większej ochrony.

Zmiana na nowe opakowania w Euclid została już zakończona. W Europie Amazon zastąpił plastikowe torby i folię bąbelkową papierowymi i kartonowymi opakowaniami oraz papierowymi wypełniaczami. Wpływ na to miało nadchodzące wprowadzenie w Unii Europejskiej ustawy zakazującej jednorazowych opakowań plastikowych. W wyniku tych zmian, sztuczna inteligencja musi być regularnie aktualizowana, aby dobierać odpowiednie opakowania dla każdego produktu.

Inne zastosowania sztucznej inteligencji w Amazonie

Jak Amazon oszczędza miliony dzięki sztucznej inteligencji pozostale, ciekawostki technologia, sztuczna inteligencja, rozwój., recykling, produkty, pakowanie, oszczędności, optymalizacja, opakowania, materiały opakowaniowe, Magazyn, Logistyka, dane, Amazon, algorytmy  Amazon, którego zapewne wszyscy znają, jako największy rynek na świecie, codziennie wysyła około 20 milionów paczek do klientów w 19 krajach. Amazon

Amazon korzysta z wielu modeli sztucznej inteligencji w różnych aspektach swojej działalności. Firma posiada systemy, które identyfikują uszkodzony towar, dobierają odpowiednie rozmiary odzieży i obuwia, a także wykrywają niskiej jakości warzywa i owoce w sklepach Amazon Fresh. To tylko niektóre z zastosowań dotyczących bezpośrednio zakupów.

Amazon posiada również SI do sterowania inteligentnymi urządzeniami, tworzenia kart produktów i reklam, przewidywania wyników meczów piłkarskich oraz wielu innych zadań. Firma wierzy, że sztuczna inteligencja jest najbardziej rewolucyjną technologią naszych czasów i będzie odgrywać coraz większą rolę w działalności biznesowej. Dlatego Amazon intensywnie inwestuje w rozwój tej technologii.

Nowe wyzwania i możliwości

Oprócz tego, Amazon stale eksperymentuje z nowymi technologiami, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność swojej logistyki. Przykładowo, firma pracuje nad zautomatyzowanymi magazynami, gdzie roboty, wspierane przez SI, będą wykonywać większość zadań związanych z sortowaniem i pakowaniem towarów. Ponadto, Amazon bada możliwości wykorzystania dronów do dostarczania paczek, co mogłoby znacznie przyspieszyć dostawy, szczególnie w trudno dostępnych rejonach.

Sztuczna inteligencja jest również stosowana w analizie danych sprzedażowych, aby lepiej przewidywać zapotrzebowanie na produkty i optymalizować zarządzanie zapasami. Dzięki temu Amazon może minimalizować koszty magazynowania i redukować czas oczekiwania na realizację zamówień.

Przyszłość sztucznej inteligencji w Amazonie

W nadchodzących latach Amazon planuje dalsze inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji, aby uczynić swoje operacje jeszcze bardziej efektywnymi i zrównoważonymi. Firma zamierza rozwijać nowe algorytmy, które będą w stanie jeszcze lepiej przewidywać potrzeby klientów i dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych.

W miarę jak technologia będzie się rozwijać, możemy spodziewać się, że sztuczna inteligencja stanie się integralną częścią nie tylko operacji logistycznych, ale również innych aspektów działalności Amazona, takich jak obsługa klienta, marketing czy rozwój nowych produktów.

Jak widzicie sztuczna inteligencja Amazona, odpowiedzialna za optymalizację procesu pakowania, jest kluczowym narzędziem pozwalającym na znaczne oszczędności w materiałach opakowaniowych i kosztach logistycznych. System ten opiera się na zaawansowanych algorytmach i szerokiej bazie danych, co daje Amazonowi przewagę konkurencyjną na rynku. Inwestycje w rozwój SI oraz jej zastosowanie w różnych obszarach działalności firmy potwierdzają, że technologia ta stanowi fundament przyszłych strategii rozwoju Amazona.

Źródło:

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 187

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top