vpn 1

Jak oglądać filmy i seriale w streamingu niedostępne w naszym kraju?

Czekasz na kolejny sezon ulubionego serialu, nadchodzi dzień premiery, widzisz pierwsze, entuzjastyczne opinie, włączasz serwis streamingowy i… czytasz, że produkcja „nie jest dostępna w twojej lokalizacji”.

Jeśli Ty również spotkałeś się z tym komunikatem, na własnej skórze doświadczyłeś geoblokady. Czym jest to ograniczenie? I jak je obejść, korzystając tym samym z pełnej oferty Netliksa, Disney+, HBO czy Amazon Prime? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest geoblokada i dlaczego serwisy streamingowe ją stosują?

Jak oglądać filmy i seriale w streamingu niedostępne w naszym kraju? ciekawostki vpn, G DATA  Czekasz na kolejny sezon ulubionego serialu, nadchodzi dzień premiery, widzisz pierwsze, entuzjastyczne opinie, włączasz serwis streamingowy i… czytasz, że produkcja „nie jest dostępna w twojej lokalizacji”. netflix 2

Geoblokada jest praktyką stosowaną przez przedsiębiorstwa świadczące usługi internetowe, która polega na uniemożliwianiu dostępu do danych produktów lub usług klientom z konkretnego kraju, lub obszaru geograficznego. Praktyką – dodajmy – dyskryminującą.

Nie, słowa o dyskryminacji nie są wynikiem naszej frustracji. To sama Unia Europejska w 2018 roku zakazała geoblokowania na terenie wspólnoty, uznając ją za nieuzasadnioną dyskryminację. Z owego zakazu wyłączono jednak usługi dotyczące treści chronionych prawem autorskim. Czyli np. filmy i seriale.
Z perspektywy polskiego widza geoblokada stosowana przez Netflix, Disney+, Amazon Prime czy SkyShowtime może wydawać się niesprawiedliwa.

Warto jednak pamiętać o tym, że serwisy streamingowe robią to z konkretnych powodów:

  • po pierwsze, licencje często udzielane są przez producentów serwisom streamingowym z ograniczeniami terytorialnymi – np. tylko na obszarze USA. Najsłynniejszym przykładem jest pewnie „House of Cards”. Flagowego produktu Netfliksa nie było początkowo w ofercie polskiej wersji serwisu w 2016 roku, ponieważ licencję na emisję serialu sprzedano w Polsce stacji Ale Kino+. Geoblokada chroni więc prawa autorskie i
  • umowy licencyjne;
    po drugie, serwisy streamingowe, chcąc utrzymać jak największą liczbę klientów, mogą zmieniać daty publikacji poszczególnych produkcji, lub zmieniać tytuły, dopasowując ich do oczekiwań odbiorców z konkretnego kraju.

Jak obejść geoblokadę dzięki VPN?

Geoblokada w streamingu jest zatem jak najbardziej legalna. Co ciekawe, z łatwością można ją jednak obejść – w dodatku również w pełni legalnie! Rozwiązaniem tego problemu jest Virtual Private Network, czyli w skrócie VPN. Jest to program, który gwarantuje anonimowość i ochronę danych w sieci, a także pozwala omijać geoblokady.

Zasadniczo VPN można uruchomić łatwo w trzech prostych krokach. W pierwszej kolejności należy pobrać i zainstalować oprogramowanie od sprawdzonego dostawcy, takiego jak G DATA (jest ono dostępne np. w tym miejscu: https://gdata.pl/vpn). Kolejnym krokiem jest uruchomienie programu i wybranie lokalizacji amerykańskiej (to oczywiście przykład – kierujemy się tym, że amerykańskie oferty streamingowe są z reguły najbogatsze). Na końcu wystarczy tylko zalogować się na swoje konto w Netflix, Amazon Prime czy Disney+. Gotowe!

VPN z G DATA

Należy pamiętać o tym, że usługę VPN oczywiście trzeba wykupić. Nie jest to jednak bardzo duży wydatek. VPN od G DATA dla 10 stanowisk kosztuje w opłacie rocznej około 130 złotych. Zapoznaj się ze szczegółami na stronie https://gdata.pl.

Średnia ocena 4.8 / 5. Gł: 167

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top