deska rozdzielcza

Jak oszczędzić na paliwie za pomocą Spotify, sprawdź!

Jak oszczędzić na paliwie za pomocą Spotify? Lub jak wydłużyć zasięg samochodu elektrycznego? Koreańska firma przeprowadziła ciekawe badanie, które odpowiada nam na to pytanie.

Do eksperymentu użyto Kia EV6 GT-Line S wyposażonego w 14-głośnikowy system audio Meridian Audio. Wielu uczestników bez wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów elektrycznych przejechało EV6 29-kilometrową trasą typową dla codziennego użytku, łączącą ruchliwe drogi miejskie, drugorzędne, otwarte odcinki i kręte wiejskie drogi.

Jak oszczędzić na paliwie za pomocą Spotify?

Jak oszczędzić na paliwie za pomocą Spotify, sprawdź! ciekawostki wplyw muzyki na jazde samochodem, muzyka a spalanie paliwa, jak spalac mniej paliwa, Jak oszczędzić na paliwie  Jak oszczędzić na paliwie za pomocą Spotify? Lub jak wydłużyć zasięg samochodu elektrycznego? Koreańska firma przeprowadziła ciekawe badanie, które odpowiada nam na to pytanie. KIA 1

Wszyscy słuchali wstępnie skomponowanej listy odtwarzania na tym samym poziomie głośności i stałych ustawieniach dźwięku, podczas gdy medyczne urządzenie do noszenia Empatica E4 rejestrowało ich parametry biometryczne.

Playlista zawiera następujące utwory: Tycho – Awake, Adele – Hello, The Weeknd – Blinding Lights, Anna Meredith – Nautilus, Kanye West – Fade oraz 9. Symfonia Beethovena.

Wyniki pokazały, że uczestnicy podczas słuchania Beethovena jeździli czterokrotnie oszczędniej niż w przypadku niektórych innych utworów. Szybki hit The Weeknd sprawił, że jazda była o połowę mniej ekonomiczna, zachęcając kierowcę do wciśnięcia gazu i szybszego rozładowywania akumulatora (lub zużycia większego paliwa w przypadku tradycyjnego samochodu).

Badanie prowadził dr Duncan Williams, wykładowca w School of Science, Engineering and the Environment na Uniwersytecie w Salford oraz ekspert w dziedzinie akustyki, hałasu, psychoakustyki i dźwiękoznawstwa.

W skrócie: jeśli chcesz jechać dalej (samochodem elektrycznym) lub spalić mniej paliwa w przypadku tradycyjnego samochodu, słuchaj Beethovena lub innej relaksującej muzyki klasycznej. Jeśli nie interesuje Cię spalanie, a przy obecnych cenach paliwa powinno  lub nie martwisz się, że bateria twojego samochodu szybciej się rozładuje, odtwarzaj szybsze utwory.

Przy okazji zapraszamy Was do jednego z naszych poprzednich wpisów w którym możecie zobaczyć jak wyglada nieco zmodyfikowany wygląd najnowszego samochodu Tesli – Cybertruck. Produkcja samochodu ma ruszyć w przyszłym roku. Więcej na ten temat przeczytacie klikając w ten link – Tesla pokazała zaktualizowaną wersję Cybertruck.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top