Michał20.04.2018
Jak skutecznie zabezpieczyć iPad’a 9.7″ (2018)?

Tablet podobnie jak smartfon narażony jest na wiele niebezpiecznych sytuacji, upadek z wysokości czy przetarcia to zjawiska, z którymi każdy musi się liczyć na codzień.

Zazwyczaj tableta większość z nas używa w domu, mogłoby się więc zdawać, że ryzyko niebezpieczeństwa jest minimalne. Niestety, z własnego doświadczenia wiem, że szanse na uszkodzenie sprzętu są spore.

Nawet niegroźnie wyglądający upadek ze stołu może zakończyć się tragicznie. Warto dodać, iż wymiana ekranu tabletu w autoryzowanym serwisie jest z reguły nieopłacalna. Koszty mogą przewyższyć cenę samego urządzenia. Dlatego po zakupie iPada 9.7 zdecydowałem się od razu zabezpieczyć go solidnym etui oraz szkłem ochronnym.

Postawiłem na produkty sprawdzonych firm, którym można zaufać. W przypadku etui mój wybór padł na Speck Balace Folio. Smukłe etui, które nie pogrubia aż nadto całej konstrukcji, zapewniając jednocześnie należyty poziom bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, iż producent posiada w ofercie kilka wersji kolorystycznych, mi przypadła odmiana fioletowa.

Produkt składa się z dwóch części – wytrzymała, zewnętrzna obudowa etui zabezpiecza urządzenie przed upadkami, podczas gdy miękka wewnętrzna powłoka ochrania je przed porysowaniem. Lekko podwyższone krawędzie etui stanowią dodatkową osłonę ekranu, zapobiegając jego uszkodzeniu.
Warto zaznaczyć, iż producent gwarantuje, iż iPad jest bezpieczny przy upadkach z wysokości ok 1.2 m – co zostało potwierdzone w testach.

W tej klasie produktów nie mogło również zabraknąć wygodnej funkcji usypiania urządzenia realizowanego przez magnetyczne zamknięcie. Funkcja jest i działa skutecznie i przewidywalnie.

Obudowa Speck wyposażona jest również w składaną tylną klapkę, dzięki której można korzystać z iPada na wiele sposobów.

Pisanie, czy oglądanie filmów jest dzięki niej proste i wygodne, zważywszy na to, iż klapka nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu tableta.

Jedyny minus jaki udało mi się zauważyć to dodatkowe wycięcia pod głośniki, które pozostają niewykorzystane. Etui kompatybilne jest dzięki temu z kilkoma modelami tabletu od AppleiPad 9.7″ (2018/2017) / iPad Pro 9.7″ / iPad Air 2 / iPad Air. Nie jest oczywiście specjalnie denerwujące, a może to okazać się zaletą w przyszłości np. przy wymianie urządzenia na inny model.

Na ekran sprawdzone szkło hartowane od Puro

Ekran postanowiłem zabezpieczyć szkłem hartowanym Puro, produktów tej firmy używałem już wcześniej i byłem z nich bardzo zadowolony. Szkło podobnie jak etui dedykowane jest dla kilku wersji iPada ze względu na identyczny rozmiar ekranu w poszczególnych modelach.

Produkt charakteryzuje się stopniem twardości na poziomie 9H, jest bardzo dobrze przycięte a sama instalacja jest dziecinnie prosta. Mimo moich obaw o wielkość powierzchni klejenia wszystko przebiegło nadzwyczaj sprawnie.

Szkło przylega idealnie do krawędzi, dzięki dokładnemu wyczyszczeniu ekranu nie miałem też problemu z kurzem czy paprochami.

Po kilku dniach używania przyzwyczaiłem się do troszkę innego odwzorowania obrazu, jestem natomiast bardzo zadowolony z olefobowej warstwy, która doskonale chroni przed śladami palców. Teraz ich praktycznie nie widać, jeżeli Was też denerwują tłuste ślady oraz częste czyszczenie ekranu – szczerze polecam.

Szkło hartowane to wydatek ok 139 zł, natomiast etui 149 zł – produkty dostępne są w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz