Krzysiek Borek19.04.2018
Jak sprawdzić kondycję baterii – przegląd aplikacji

Pewnie wiecie, że Apple automatycznie obniża wydajność iPhone’a SE lub nowszych modeli zważywszy na niską kondycję baterii.

Pewnie jesteście ciekawi czy dotyczy was ten problem i czy możecie na własną rękę sprawdzić kondycję baterii w waszym urządzeniu. Opisane przeze mnie aplikacje pomogą wam w jej sprawdzeniu bez względu na używane przez was urządzenie z wyjątkiem Apple Watch.

Aplikacje firm trzecich są bezużyteczne, ponieważ Apple od czasu wprowadzenia iOS 10 uniemożliwiło pełny dostęp do danych baterii. W takiej sytuacji nie powinniście ufać żadnej z nich, choć sam korzystam z BatteryLife od RBC Digital. Jednak widzę, że coś jest nie tak, ponieważ kondycja baterii “skacze” z 97 na 100% lub odwrotnie.

Kondycja baterii (beta)

Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z najnowszej funkcji wplecionej w iOS 11.3. Wystarczy przejść kolejno do Ustawienia → Bateria → Kondycja baterii (beta). Właśnie tam sprawdzimy kondycję baterii i to, czy obsługuje pełną wydajność układu scalonego urządzenia. Pojawi się nawet powiadomienie o konieczności wymiany baterii na nową.
Problem w tym, że funkcja nie występuje na iPhonie 5S, iPodzie Touch i iPadach, więc w ich przypadku ciężko stwierdzić czy bateria jest w odpowiednim dla siebie stanie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że to nadal nieukończona funkcja i może nie działać poprawnie.

BatteryLife (wymaga Jailbreak)

Za każdym razem po odblokowaniu iOS na instalację aplikacji spoza App Store sięgałem po BatteryLife. Obecnie nie ma lepszej aplikacji obrazującej zużycie baterii. Wszystko za sprawą dostępu do wielu informacji na jej temat.
Dzięki niej sprawdzimy poziom naładowania, obecną pojemność w porównaniu do fabrycznej, napięcie, cykle ładowania, temperaturę, a nawet rozładowywanie. Ponadto po konfiguracji w panelu preferencji uruchomimy nawet poprawne wyświetlanie % naładowania baterii, często “mając” 100% naładowania naprawdę było 98 lub mniej.
Jedyną wadą aplikacji jest konieczność wykonania Jailbreak, ale dzięki temu program ma dostęp do wszystkich informacji na temat baterii. Próbowałem zainstalować BatteryLife nie mając Jailbreak i efekt nie był zadowalający, ponieważ aplikacja jest wtedy bezużyteczna.

3uTools

Wpadłem na aplikację przy okazji chęci sprawdzenia baterii w obydwu używanych przeze mnie iPhone’ach. Na szczęście aplikacje tego typu po podłączeniu iPhone’a do komputera mają dostęp do wszystkich informacji poza producentem baterii.
3uTools spokojnie pokaże wam fabryczną i obecną pojemność baterii. Poza tym mamy również wgląd w podobne statystyki, co w przypadku BatteryLife dostępnego wyłącznie w Cydii. Program jest darmowy i pozwala na zdecydowanie więcej, choć osobiście byłem zainteresowany wyłącznie sprawdzeniem kondycji baterii. Aplikacja radzi sobie z tym świetnie.

CPU Dasher X

Tą aplikacją nie sprawdzimy kondycji baterii, ale pokazuje coś przydatnego, a jest tym nagła zmiana taktowania procesora. Używam aplikacji wyłącznie do tego i zauważyłem, że uruchomienie oszczędzania energii w przypadku obydwu iPhone’ów obniża taktowanie prawie o połowę.
Widać to szczególnie podczas grania na iPhonie 6 Plus, ponieważ grałem tak wiele razy i lagi były widoczne. W szczególności, gdy przychodziły mi powiadomienia z Twittera lub innych aplikacji.
Sprawdzanie kondycji baterii na zupełnie nowym urządzeniu mija się z celem, ale w przypadku starszych ma sens. Wtedy najlepiej wykorzystać większość z nich, dzięki temu dowiemy się czy musimy wymienić baterię.
Mam nadzieję, że niektóre aplikacje okażą się pomocne i podzielicie się z nami efektami swoich “badań”.
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek