prywatnosc

Jak wiele danych osobowych Apple gromadzi o swoich użytkownikach?

Obecnie technologia oferuje nam szerokie możliwości, ale rodzi również pytania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa naszych danych osobowych.

Historia użytkownika ZonD80 z portalu Habr, który mieszka w jednym z państw Unii Europejskiej, doskonale ilustruje te obawy. Wykorzystując przysługujące mu prawa zgodnie z RODO, postanowił zażądać od Apple dostępu do wszystkich danych, jakie firma zgromadziła na jego temat. Otrzymana odpowiedź była zaskakująca nie tylko ze względu na ilość danych, ale także na ich różnorodność.

Jak wiele danych osobowych Apple gromadzi o swoich użytkownikach? ciekawostki tracker, technologie., RODO, prywatnosc, ochrona danych, monitoring, iTunes, game center, DSPersonID, dane osobowe, bezpieczeństwo danych, Apple music, Apple ID, Apple, App Store  Obecnie technologia oferuje nam szerokie możliwości, ale rodzi również pytania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa naszych danych osobowych. logo 2

Apple zapewnia, że zbiera tylko te dane, które są niezbędne do świadczenia usług. Jednak w rzeczywistości, jak wynika z dokumentacji przekazanej ZonD80, firma przechowuje znacznie więcej informacji. W raporcie znalazł identyfikator DSPersonID – unikalny numer, pod którym zarejestrowane jest jego konto Apple ID, zawierający między innymi datę jego założenia, imię i nazwisko użytkownika, typ karty płatniczej, adres dostawy oraz numer telefonu. Dokumentacja zawierała także pełną historię zmian w Apple ID, datującą się od 2010 roku.

Szczególnie interesujące okazuje się przechowywanie przez Apple informacji o wszystkich urządzeniach związanych z kontem użytkownika, włączając te, które zostały już sprzedane lub inaczej przekazane nowym właścicielom. Ponadto Apple szczegółowo rejestruje działania użytkownika w ramach swoich usług, takie jak historia słuchania muzyki w Apple Music, aktywność w Game Center, a także dokładny przebieg wszystkich transakcji dokonanych w App Store i iTunes od 2010 roku, wraz z adresami rozliczeniowymi.

Co zaskakujące, w przekazanych dokumentach brakowało informacji o działalności ZonD80 jako zarejestrowanego dewelopera, co wzbudziło jego podejrzenia co do kompletności otrzymanych danych. ZonD80 jest również twórcą narzędzia do monitorowania lokalizatorów Apple w systemach z jailbreakiem, a jego obserwacje potwierdzają, że firma monitoruje niemal wszystkie działania użytkowników zarówno w systemie operacyjnym, jak i w aplikacjach. Te ustalenia są zbieżne z doniesieniami niemieckiego dziennikarza na ten sam temat.

W odpowiedzi na swoje wątpliwości, ZonD80 wysłał do Apple kolejne zapytanie, dążąc do uzyskania pełniejszego obrazu gromadzonych danych. Zapowiedział, że opublikuje otrzymaną odpowiedź, co z pewnością przyczyni się do dalszej debaty na temat zakresu i charakteru gromadzenia danych przez korporacje technologiczne.

W świetle tej sytuacji, każdy użytkownik powinien być świadomy, że korzystanie z nowoczesnych technologii niesie za sobą ryzyko utraty prywatności. To przypomnienie o konieczności podejmowania świadomych decyzji dotyczących danych, które decydujemy się udostępnić.

Źródło:

Średnia ocena 4.7 / 5. Gł: 144

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
apple

Apple ma nowego wiceprezesa!

Apple ogłosiło, że Cynthia Bowman obejmie stanowisko wiceprezesa ds. różnorodności i integracji, zastępując Barbarę Whye, która pełniła tę funkcję od 2021 roku.

Więcej »
Polecamy
Scroll to Top