wilgotnosc 1

Jak wilgotność powietrza wpływa na produkcję przemysłową?

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza na hali produkcyjnej oraz w magazynie w dużym stopniu wpływa na proces produkcji.

Bez zachowania optymalnych warunków do pracy i wytwarzania towarów, zakład produkcyjny nie może funkcjonować. Za wysoka lub za niska wilgotność powietrza uniemożliwia sprawowanie należytej kontroli nad procesem produkcyjnym i przestrzeganie norm jakości przyjętych w firmie. W jaki sposób wilgotność powietrza ma na to wpływ? Dowiedz się więcej na temat wilgotności względnej powietrza i jej znaczenia w zakładach produkcyjnych.

Wilgotność powietrza w hali produkcyjnej – jakie ma znaczenie?

Jak wilgotność powietrza wpływa na produkcję przemysłową? ciekawostki Wilgotność powietrza w hali produkcyjnej, wilgotność powietrza  Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza na hali produkcyjnej oraz w magazynie w dużym stopniu wpływa na proces produkcji. linia 2

Wilgotność powietrza w hali produkcyjnej wpływa zarówno na surowce, jak i maszyny oraz gotowe produkty. W dużej mierze to od niej zależy jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji i stan techniczny maszyn. Jeśli wilgotność względna powietrza jest zbyt wysoka, wiele maszyn i narzędzi zaczyna rdzewieć. Postępująca korozja skraca ich żywotność i uniemożliwia ich długą eksploatację bez ponoszenia dużych kosztów napraw i konserwacji. W przypadku surowców wilgoć wpływa na ich sypkość i lepkość. Surowce sypkie zwykle mają właściwości higroskopijne, dlatego wchłaniają wilgoć z powietrza. Jeżeli jest jej zbyt dużo, materiał nie nadaje się do użycia w procesie produkcyjnym.

Zbyt niska wilgotność powietrza na hali produkcyjnej ma z kolei negatywny wpływ na żywotność urządzeń. Suche powietrze zwiększa ryzyko pojawiania się licznych wyładowań elektrostatycznych, które mają niekorzystny wpływ na różne maszyny. Są szczególnie niebezpieczne dla elektroniki i podzespołów w elementach sterujących maszyn. Ponadto suche powietrze o niskiej wilgotności względnej podnosi poziom zagrożenia pożarowego w pomieszczeniach.

Kolejnym ważnym aspektem związanym z wilgotnością powietrza w zakładzie produkcyjnym jest komfort pracy. Jeśli proces produkcji nie wymusza silnego osuszania powietrza lub utrzymywania wysokiego poziomu wilgotności, powinno się zwrócić uwagę na zdrowie i samopoczucie pracowników. Suche powietrze podrażnia śluzówki, z kolei nadmierna wilgoć utrudnia oddychanie i sprawia, że praca powoduje większe zmęczenie.

Jak utrzymać prawidłowy poziom wilgotności powietrza w hali produkcyjnej?

Jak wilgotność powietrza wpływa na produkcję przemysłową? ciekawostki Wilgotność powietrza w hali produkcyjnej, wilgotność powietrza  Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza na hali produkcyjnej oraz w magazynie w dużym stopniu wpływa na proces produkcji. linia 1

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w hali produkcyjnej można utrzymać na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie systemów nawilżania i osuszania powietrza. System nawilżający stale monitoruje wilgotność w wybranych pomieszczeniach i w razie potrzeby ją zwiększa. Z kolei system osuszający może obejmować urządzenia wchodzące w skład klimatyzacji. Instalacja klimatyzacyjna, która schładza powietrze, jednocześnie usuwa z niego nadmiar wilgoci, co przekłada się podniesienie komfortu pracy w danym zakładzie. Do utrzymania prawidłowego poziomu wilgotności w halach produkcyjnych służą również systemy grzewcze. Ogrzewanie w okresie zimowym pomaga osuszyć powietrze i nie dopuszcza do zawilgocenia hal lub magazynów.

O utrzymaniu optymalnej wilgotności i temperatury na hali oraz w magazynie powinno się myśleć już na etapie projektowania budynku przedsiębiorstwa produkcyjnego. W projekcie powinno się uwzględnić czujniki i systemy, które zapewnia odpowiednie warunki do wytwarzania produktów w określonej branży i nie dopuszczą do zniszczenia materiału lub gotowych wyrobów.

Wpis sponsorowany.

Średnia ocena 4.7 / 5. Gł: 141

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top