W dzisiejszym wpisie przybliżymy wam proces instalowania aktualizacji zabezpieczeń iOS (Rapid Security Response) na urządzeniach iPhone, iPad czy Mac.
Istotą tych aktualizacji jest zapewnienie użytkownikom szybkich poprawek związanych z bezpieczeństwem, eliminujących konieczność instalowania pełnych wersji aktualizacji oprogramowania. Rapid Security Response skupia się wyłącznie na rozwiązaniu konkretnych problemów związanych z zabezpieczeniami, nie wprowadzając nowych funkcji.
Jak zainstalować aktualizacje zabezpieczeń Rapid Security Response w systemie iOS i macOS
Urządzenia firmy Apple domyślnie są konfigurowane do automatycznego pobierania i instalowania usług Rapid Security Response. W przypadku konieczności ponownego uruchomienia urządzenia, użytkownik otrzyma stosowne powiadomienie. Aby sprawdzić, czy opcja ta jest aktywna na iPhonie lub iPadzie, należy udać się do Ustawień, a następnie wybrać Ogólne – Aktualizacja oprogramowania – Aktualizacje automatyczne.
W przypadku komputera Mac, proces ten wygląda podobnie. Należy otworzyć menu – Ustawienia systemowe, a następnie kliknąć na Ogólne w pasku bocznym. W kolejnym kroku, należy wybrać Aktualizacje oprogramowania, znajdujące się po prawej stronie okna. Klikając na przycisk „i” obok opcji Aktualizacje automatyczne, upewnij się, że zaznaczona jest opcja Instaluj poprawki zabezpieczeń i pliki systemowe.
Warto wiedzieć, że po zainstalowaniu szybkiej poprawki do numeru wersji oprogramowania dodawana jest litera, na przykład iOS 16.4.1(a) dla użytkowników iPhone’a.
Jeśli zdecydujesz się wyłączyć automatyczne aktualizacje, iOS Security Response będzie dostępny poprzez standardowy mechanizm aktualizacji oprogramowania, znajdujący się w Ustawienia – Ogólne – Aktualizacja oprogramowania na iPhonie lub iPadzie. Warto jednak zauważyć, że jest to szybka aktualizacja, której pobranie i instalacja zajmuje zwykle tylko kilka minut. Aktualizację systemu macOS można zainstalować w Preferencjach systemowych – Ogólne – Aktualizacja oprogramowania.
Czasami zdarza się, że tuż po wydaniu aktualizacji, wielu użytkowników napotyka problemy z jej instalacją. W takich sytuacjach można spotkać się z komunikatem o błędzie informującym, że „urządzenie nie może zweryfikować działań bezpieczeństwa, ponieważ nie jest połączone z internetem”, mimo że połączenie internetowe jest aktywne i sprawne. Zwykle ten problem jest spowodowany chwilowymi trudnościami po stronie serwera Apple. W takiej sytuacji zaleca się poczekać kilka godzin i spróbować ponownie zainstalować aktualizację.
Warto regularnie aktualizować swoje urządzenia Apple, aby zapewnić ich niezawodne działanie i optymalny poziom zabezpieczeń. Aktualizacje Rapid Security Response są wyjątkowo pomocne w szybkim usuwaniu luk zabezpieczeń, które mogą być wykorzystane przez osoby trzecie do zdobycia dostępu do ważnych danych przechowywanych na urządzeniach.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów, gdzie będziemy dzielić się z Wami najnowszymi informacjami i poradami na temat oprogramowania, zabezpieczeń i innych istotnych kwestii związanych z urządzeniami Apple i nie tylko.