hasla ios18

Jak zarządzać hasłami w iOS 18: Kompletny przewodnik

W dzisiejszych czasach każdy z nas musi zarządzać wieloma hasłami – od kont w pracy, przez bankowość czy usługi strumieniowe.

Zarządzanie nimi może być trudne, zwłaszcza jeśli staramy się tworzyć unikalne i złożone hasła dla każdego konta, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo.

Apple wprowadziło nową aplikację Hasła w systemach iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sequoia, aby pomóc nam lepiej zarządzać hasłami. Aplikacja działa identycznie na wszystkich tych platformach, co ułatwia jej użytkowanie.

Nowa aplikacja Hasła vs. poprzednie metody

Jak zarządzać hasłami w iOS 18: Kompletny przewodnik poradniki, ciekawostki zarządzanie hasłami, udostępnianie haseł, silne hasła, macOS Sequoia, iPadOS 18, iOS 18, funkcje bezpieczeństwa, bezpieczeństwo haseł, Apple Passwords, aplikacja Passwords  W dzisiejszych czasach każdy z nas musi zarządzać wieloma hasłami – od kont w pracy, przez bankowość czy usługi strumieniowe. hasla 1

Dotychczas użytkownicy Apple korzystali z pęku kluczy iCloud do przechowywania haseł, co umożliwiało ich automatyczne generowanie i zapisywanie w Ustawieniach. Ta funkcja nadal jest dostępna, ale nowa aplikacja oferuje dodatkowe korzyści. Hasła są przechowywane w dedykowanej aplikacji, co zwiększa ich bezpieczeństwo i ułatwia dostęp w przypadku konieczności logowania się z innego urządzenia lub przypadkowego usunięcia pęku kluczy.

Funkcje aplikacji

Po uruchomieniu aplikacji Passwords użytkownik zobaczy dobrze zorganizowany interfejs, który jest zabezpieczony funkcją Face ID. Aplikacja ma kilka sekcji: Wszystkie, Klucze, Kody, Wi-Fi, Zabezpieczenia i Usunięte. Każda sekcja jest oznaczona odpowiednią ikoną, co ułatwia nawigację.

Funkcja wyszukiwania pozwala szybko znaleźć konkretne hasło do wybranej usługi, strony internetowej, pliku lub folderu. Sekcja Bezpieczeństwo informuje o hasłach, które mogły zostać ujawnione. Można tam sprawdzić szczegóły danego hasła, dowiedzieć się, czy było ono częścią naruszenia bezpieczeństwa, i podjąć odpowiednie kroki w celu jego zmiany.

Usunięte hasła

Hasła, które użytkownik usunie, trafiają do sekcji Usunięte. Przechowywane są tam przez 30 dni, co daje możliwość ich odzyskania w razie potrzeby. Po upływie tego czasu są automatycznie usuwane na stałe.

Jak udostępniać hasła i klucze dostępu

Aplikacja umożliwia również udostępnianie haseł i kluczy dostępu do stron internetowych oraz aplikacji zaufanym osobom, takim jak członkowie rodziny, przyjaciele czy współpracownicy. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku witryn, które wymagają wspólnego logowania, np. platform do udostępniania zdjęć czy stron firmowych.

Aby udostępnić hasło, należy upewnić się, że osoba, której chcemy je przekazać, również korzysta z urządzenia Apple z odpowiednią wersją systemu operacyjnego (iOS 17, iPadOS 17 lub macOS Sonoma). Jeśli kontakt jest wyświetlany na szaro, oznacza to, że jego urządzenie nie obsługuje tej funkcji lub nie jest urządzeniem Apple.

Tylko osoba, która utworzyła wspólne hasło i grupę haseł, może dodawać lub usuwać innych użytkowników z grupy. Pozostali członkowie mogą w dowolnym momencie opuścić grupę. Jeśli twórca grupy zmieni wspólne hasło, zmiana ta zostanie automatycznie zaktualizowana dla wszystkich członków grupy. Aby dodać hasło do grupy, wystarczy kliknąć ikonę + w prawym dolnym rogu aplikacji, wybrać opcję “Przenieś hasło do grupy” i wskazać odpowiedni element.

Tworzenie silnych haseł

Wielu z nas ma tendencję do używania tego samego hasła w różnych serwisach i usługach, co jest zrozumiałe, ale ryzykowne. Używanie jednego hasła do wielu kont zwiększa ryzyko, ponieważ złamanie jednego hasła może otworzyć dostęp do wszystkich innych kont.

Tworzenie silnych haseł jest bardzo ważne. Hasła powinny być złożone, zawierać mieszankę wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli. Powinny być trudne do odgadnięcia i nie zawierać oczywistych słów, takich jak imię zwierzaka czy nazwa ulicy.

Jednak zapamiętanie wszystkich tych skomplikowanych haseł może być trudne. I właśnie po to, Apple wypuściło nowa aplikację, która nie tylko przechowuje hasła, ale również pomaga monitorować ich bezpieczeństwo. Sekcja Bezpieczeństwo w aplikacji pozwala na bieżąco kontrolować stan naszych haseł, identyfikować te, które mogą być zagrożone, i szybko je zmieniać.

A co wy sądzicie o aplikacji? Dajcie znać w komentarzach.

Średnia ocena 4.9 / 5. Gł: 198

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top