Jaki jest wpływ sieci 5G na żywotność baterii iPhone'a? ciekawostki wplyw na baterie sieci 5g, czy iphone dziala krocej na 5g, 5G żywotność baterii iPhone, 5G w iPhone, 5G  Sieć 5G to ogromny technologiczny krok naprzód, ale często pomija się fakt, że korzystanie z sieci 5G wiąże się również z większym zużyciem energii baterii. 5G 1300x700

Jaki jest wpływ sieci 5G na żywotność baterii iPhone’a?

Sieć 5G to ogromny technologiczny krok naprzód, ale często pomija się fakt, że korzystanie z sieci 5G wiąże się również z większym zużyciem energii baterii.

Chociaż niemal wszyscy zdają sobie sprawę z tego “minusu”, niewielu z nich zmierzyło, jak bardzo zmienia się czas pracy baterii podczas korzystania z sieci 5G w porównaniu z 4G.

The Wall Street Journal opublikował niedawno wyniki kompleksowego testu, który pozwala oszacować zużycie energii. Test polegał na odtwarzaniu strumieniowych filmów z serwisu YouTube najpierw w sieci 5G, a następnie LTE (4G) na telefonie iPhone SE 3, telefonie iPhone 13 Mini, telefonie iPhone 13 Pro oraz iPadzie Air.

Jaki jest wpływ sieci 5G na żywotność baterii iPhone'a? ciekawostki wplyw na baterie sieci 5g, czy iphone dziala krocej na 5g, 5G żywotność baterii iPhone, 5G w iPhone, 5G  Sieć 5G to ogromny technologiczny krok naprzód, ale często pomija się fakt, że korzystanie z sieci 5G wiąże się również z większym zużyciem energii baterii. wyniki5g

Jak widać, iPhone SE 3 działał o 1 godzinę dłużej w sieci 4G niż w przypadku połączenia 5G. iPhone 13 Mini działał w trybie 4G około 1,5 godziny dłużej, iPhone 13 Pro – ponad 2,5 godziny, a iPad Air 5 – ponad 2 godziny dłużej.

Wyniki są ważne i wymierne, a trzeba też powiedzieć, że testy przeprowadzono na połączeniu 5G mmWave dostępnym w Ameryce, które jest znacznie szybsze niż połączenie dostępne w Polsce, a połączenie 5G o częstotliwości niższej niż 6 GHz ma mniejszy wpływ na żywotność baterii.cWynika z tego, że gdyby ten sam test został powtórzony w Polsce, czas pracy na baterii w przypadku sieci 4G w porównaniu z 5G byłby jeszcze dłuższy niż wyniki amerykańskie.

Ponadto YouTube wykorzystuje połączenie tylko do wstępnego załadowania całego filmu zaraz po jego odtworzeniu, po czym sieć nie jest już wykorzystywana podczas odtwarzania filmu. Gdyby test polegał na ciągłym i nieprzerwanym korzystaniu z sieci 5G i 4G, czas pracy na baterii byłby znacznie krótszy w obu przypadkach, ale różnica na korzyść sieci 4G byłaby jeszcze bardziej wyraźna. iPhone ma wbudowany system, który automatycznie określa, w których momentach wygodniej jest korzystać z sieci 5G niż 4G, co pozwala oszczędzać energię baterii.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Przewiń do góry