mobywatel

Kolejne nowości zmierzają do aplikacji mObywatel

Użytkownicy aplikacji mobilnej mObywatel mogą spodziewać się kolejnych nowości jeszcze przed końcem tego roku.  Co to takiego? Wyjaśniamy!

Aplikacja mObywatel, ktora cieszy się dużą popularnością w Polsce – została pobrana już 19 milionów razy. Biorąc pod uwagę, że pierwsza wersja aplikacji pojawiła się w 2017 roku, jest to imponujący wynik, który świadczy o rosnącym zainteresowaniu cyfrowymi rozwiązaniami oferowanymi przez administrację publiczną.

Centralny Ośrodek Informatyki (COI), który odpowiada za rozwój mObywatela, podzielił się interesującymi statystykami. Najczęściej wykorzystywaną funkcją jest obecnie możliwość zastrzegania numeru PESEL, wprowadzona w 2024 roku. Użytkownicy korzystają z niej średnio 40 tysięcy razy dziennie. Wysokie zainteresowanie tą usługą pokazuje, że Polacy doceniają możliwość ochrony swoich danych osobowych.

Drugą najczęściej używaną funkcjonalnością są różnego rodzaju wnioski o programy finansowe, w tym popularne wnioski o bon energetyczny. Coraz więcej osób korzysta z cyfrowych metod kontaktu z urzędami, ceniąc sobie wygodę i szybkość załatwiania spraw bez potrzeby odwiedzania urzędów.

Co nowego w aplikacji mObywatel w 2024 roku

Kolejne nowości zmierzają do aplikacji mObywatel ciekawostki usługi publiczne, Polska, nowe funkcje, mStłuczka, mObywatel, eGovernment Benchmark, cyfryzacja, cyfrowa legitymacja krwiodawcy, COI, aplikacja mobilna  Użytkownicy aplikacji mobilnej mObywatel mogą spodziewać się kolejnych nowości jeszcze przed końcem tego roku.  Co to takiego? Wyjaśniamy! mobywatel 1

Jacek Siemiończyk, zastępca dyrektora COI, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria zdradził, jakie nowości pojawią się w aplikacji jeszcze w tym roku. Dwie funkcje szczególnie zasługują na uwagę.

Pierwsza z nich to cyfrowa legitymacja krwiodawcy, która zostanie udostępniona w mObywatelu. Honorowi krwiodawcy będą mogli mieć zawsze przy sobie wirtualną wersję legitymacji na swoim smartfonie, co ułatwi im potwierdzenie swojego statusu.

Druga funkcja, o nazwie roboczej “mStłuczka“, skierowana jest do kierowców. Umożliwi ona szybkie dokumentowanie kolizji drogowych. Dzięki temu, uczestnicy stłuczki będą mogli wymienić się niezbędnymi informacjami bezpośrednio przez aplikację, co znacznie ułatwi i przyspieszy cały proces, eliminując potrzebę ręcznego spisywania danych.

Zespół pracujący nad “mStłuczką” planuje, aby funkcja ta umożliwiała również zgłaszanie szkody do ubezpieczyciela przez aplikację. Takie rozwiązanie może znacznie uprościć proces likwidacji szkód, oszczędzając czas i nerwy.

Wprowadzenie tych funkcji to element większej strategii cyfryzacji usług publicznych w Polsce. COI planuje dalszy rozwój mObywatela, z naciskiem na integrację aplikacji z lokalnymi dokumentami, takimi jak karty seniora, karty mieszkańca czy legitymacje dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości mogłoby to prowadzić do stopniowego wycofywania fizycznych kart i dokumentów na rzecz ich cyfrowych wersji.

Planuje się także wprowadzenie możliwości wnioskowania o dowód osobisty oraz śledzenia statusu wniosku bezpośrednio w aplikacji. To pozwoli na jeszcze szersze przeniesienie usług urzędowych do przestrzeni cyfrowej.

Rozważane jest również dodanie funkcji zastrzegania dowodu osobistego, co byłoby naturalnym rozszerzeniem obecnej opcji zastrzegania numeru PESEL. Funkcjonalność ta jest jednak w fazie planowania i nie ma jeszcze ustalonej daty wdrożenia.

Aplikacja mObywatel przyczynia się do poprawy pozycji Polski w europejskich rankingach cyfryzacji. W najnowszym raporcie eGovernment Benchmark, Polska uzyskała 69 punktów, co oznacza wzrost o 7 punktów w porównaniu do poprzedniego roku. Aplikacja mObywatel została wyróżniona w tym raporcie jako przykład dobrej praktyki w zakresie przejrzystości świadczenia usług publicznych.

Źródło:
biznesinfo.pl
Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top