Od 12 lipca w życie wchodzi nowe rozporządzenie, które eliminuje konieczność wydawania papierowych legitymacji szkolnych.
Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, od 12 lipca wszystkie szkoły będą musiały wydawać tylko plastikowe legitymacje szkolne. Chociaż niektóre placówki wprowadziły to rozwiązanie wcześniej, teraz będzie to obowiązkowe dla wszystkich nowych legitymacji.
Szkoły są krytykowane za brak odpowiedniego przygotowania do zmian, mimo że nowe legitymacje mogą przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie. Zakup specjalnych drukarek, potrzebnych do produkcji spersonalizowanych dokumentów, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednakże w perspektywie czasu ma to być tańsze niż zlecanie produkcji legitymacji firmom zewnętrznym.
Wygląd nowych legitymacji
Nowe plastikowe legitymacje szkolne są podobne do legitymacji studenckich. Zawierają takie informacje jak imię i nazwisko ucznia, data urodzenia, numer PESEL, nazwa szkoły, imię i nazwisko dyrektora, data ważności oraz unikalny identyfikator. Dodatkowo, legitymacje mają zdjęcie ucznia.
Aktualizacja ważności legitymacji
Na odwrocie legitymacji znajduje się miejsce na naklejki, które potwierdzają jej ważność. To rozwiązanie jest już stosowane na uczelniach wyższych od wielu lat. Naklejki będą wydawane raz w roku, do 30 września, co pozwoli na bieżąco aktualizować ważność legitymacji.
Cyfrowa legitymacja w aplikacji mObywatel
Oprócz fizycznej wersji legitymacji, uczniowie będą mieli dostęp do jej cyfrowej wersji. Można ją dodać do aplikacji mObywatel, podobnie jak dowód osobisty.
Nie planuje się jednak całkowitej cyfryzacji legitymacji szkolnych, jak to miało miejsce w przypadku legitymacji emeryta-rencisty, które w wersji fizycznej są wydawane tylko na wniosek uprawnionego, a domyślną wersją jest wersja cyfrowa.
Zalety nowych legitymacji
Nowe plastikowe legitymacje szkolne mają wiele zalet. Są bardziej trwałe niż papierowe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że będą służyć uczniom przez dłuższy czas bez konieczności częstej wymiany. Plastikowe legitymacje są trudniejsze do podrobienia, co zwiększa bezpieczeństwo uczniów.
Wprowadzenie nowych legitymacji wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Zakup specjalnych drukarek oraz przeszkolenie personelu w ich obsłudze to dodatkowe koszty, które muszą ponieść szkoły. Istnieje również ryzyko, że nie wszystkie placówki będą w stanie wdrożyć nowe rozwiązanie na czas, co może prowadzić do opóźnień w wydawaniu legitymacji.
Wprowadzenie plastikowych legitymacji szkolnych ma przynieść długofalowe korzyści. Pomimo początkowych kosztów związanych z zakupem drukarek i przeszkoleniem personelu, szkoły mogą zaoszczędzić na dłuższą metę, ponieważ plastikowe legitymacje są bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Możliwość samodzielnej produkcji spersonalizowanych dokumentów pozwoli szkołom na większą kontrolę nad procesem wydawania legitymacji, co może przyczynić się do poprawy efektywności i bezpieczeństwa.