kot

Koty uratują ludzkość. We krwi kotów znaleziono uniwersalne przeciwciała przeciwko koronawirusom

Biolodzy odkryli, że kotki po zakażeniu koronawirusem wytwarzają przeciwciała zdolne do neutralizacji nie tylko patogenu (FCoV2), ale także ludzkiego SARS-CoV-2.

Naukowcy wierzą, że odkrycie to przyspieszy stworzenie uniwersalnych szczepionek przeciwko koronawirusom. Koronawirus SARS-CoV-2, czynnik sprawczy COVID-19, może przenikać nie tylko do ludzi, ale także do innych zwierząt. Należą do nich m.in. norki, fretki czy koty. Wirus działa na nie niemal tak samo jak na ludzi.

Koty uratują ludzkość. We krwi kotów znaleziono uniwersalne przeciwciała przeciwko koronawirusom ciekawostki   Biolodzy odkryli, że kotki po zakażeniu koronawirusem wytwarzają przeciwciała zdolne do neutralizacji nie tylko patogenu (FCoV2), ale także ludzkiego SARS-CoV-2. koronawirus 1

Zespół amerykańskich biologów molekularnych pod kierownictwem Janet Yamamoto, profesor Uniwersytetu Florydy w Gainesville, interesował się tym, jak zakażenie kociego koronawirusa FCoV2 wpływa na ich predyspozycje do rozwoju infekcji koronawirusowej.

Zainteresowanie badaczy wirusem FCoV2 związane było ze strukturą jego bloku RBD, kluczowego fragmentu otoczki białkowej patogenu. Jest on w 40% identyczny z podobną częścią ludzkiego koronawirusa SARS-CoV-2, pomimo ich różnych sposobów wnikania do komórek.

Eksperyment wykazał, że przeciwciała przeciwko FCoV2 aktywnie wiązały się nie tylko z blokiem RBD i innymi białkami otoczki patogenu, ale także z podobnymi segmentami znajdującymi się w cząsteczkach ludzkiego wirusa COVID-19 i FCoV1.

Przeciwciała wyekstrahowane z osocza wszystkich sześciu badanych przez nas kotów nie tylko wiązały się z białkami otoczki wirusa FCoV2, ale także neutralizowały ich odpowiedniki obecne w cząsteczkach SARS-CoV-2. Sugeruje to, że takie przeciwciała z którymi się wiążą, mogłyby stanowić podstawę do opracowania szczepionek tłumiących dużą liczbę koronawirusów – informują badacze.

Posty mogą oceniać tylko zalogowani użytkownicy

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top